Giriş Yap / Kayıt Ol
SMM Panel

Dünyanın İlk Holografik Ekranı Üretildi!

Tarih: 13 Ağustos 2018   Kategori: Teknoloji   Yazar: Being  |  3989 kez okundu

3 boyutlu tasarımlarla haşır neşir olan tasarımcılar için VR ve AR Headset’ler çalışmalarına erken ön bakış atmalarının en dahiyane yollarından biri. Uzun süre boyunca takılan Headset’lerin konfor açısından başarılı olduğunu söylemek ise ne yazık ki mümkün değil. Özellikle isilik çıkartabileceğiniz sıcak havaları düşününce…

Tasarımcıların her çalışmalarındaki ufak değişikliklere göz atmak için kafasına boyutlar arası geçiş Headset’i takması yerine, yaptıkları çalışmaları masalarından görebilmeleri elbette harika olurdu. Bunu uzun süre önce düşünen bir girişim, sonunda çalışmalarını tamamladı. İşte, karşınızda dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyan holografik ekran!

The Looking Glass adındaki bu ekran, 3D tasarımcıları için dünyada bir ilk olma niteliğini taşıyor. 4 yıl boyunca geliştirilen Looking Glass’ın ekibinde hologramcılar, mühendisler, Unity geliştiricileri ve 3D tasarım sanatçıları yer alıyor. Monitör, ışık alanı ve hacimsel teknolojileri kullanarak, 3D çalışmanızı masaüstünden 3 boyutlu olarak görebileceğiniz ve etkileşime geçebileceğiniz bir görüntü oluşturuyor. 3D model ve animasyonları OBJ, FBX, STL ve gLTG formatında destekliyor. Ayrıca Maya üzerindeki çalışmalarınızı doğrudan önizlemenizi sağlıyor. Zbrush, Blender, Tinkercad ve Solidworks gibi birçok endüstriyel yazılım da Looking Glass ile kusursuz çalışıyor.

Looking Glass, 3 boyutlu çalışanlar için adeta hayalleri gerçeği dönüştürüyor. Hazırladığınız 3 boyutlu grafikleri hemen inceleme ve etkileşime girme şansı sunan Looking Glass’a ilgi de doğal olarak büyük. Şu an KickStarter üzerinden fon toplamaya başlayan Looking Glass yakında seri üretime geçmiş olacak. Peki, bu teknolojiye masaüstünden erişmek isteyen tasarımcıların günahı ne olacak?

Masanızın üstünde bu harika teknolojiyi kullanmak için Looking Glass’ın standart modele bin bir dolar ödemeniz gerekiyor. Looking Glass’ın büyük boyutlu olan modeli ise 3 bin dolardan satışa sunuluyor.

Looking Glass’ın sektör bazında gerçekten en başarılı ürünlerden biri olduğu kesin. Tasarım endüstrisinde kullanımının ne kadar yaygınlaşacağını ise en erken birkaç yıl içinde göreceğizdir.

Looking Glass’ı siz beğendiniz mi?

7 Yorum
Kiroglumarket avatar
Kiroglumarket • 3 yıl önce
Yakında star wars taki bütün teknoloji yi gerçek hayatta göreceğiz
ntka avatar
ntka • 3 yıl önce
EL OĞLU YAPIYOR BİZ BAKIYORUZ SADECE
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Aga baksak yine iyi, 3 bin dolar verip hangimiz alabiliriz böyle bir donanımı smile
ntka avatar
ntka • 3 yıl önce
bu dediğinde laf mı şimdi smile rüyalarımızda buluşuyoruz biz bunlarla.
zexon avatar
zexon • 3 yıl önce
Bilim kurgu teknolojisi çağı yaklaşıyor smile
uzmanhosting avatar
uzmanhosting • 3 yıl önce
3 bin dolar olması smile)
Komut avatar
Komut • 3 yıl önce
Bu mükemmel bir haber. Rakamda gayet makul. Eğer standart bir görüntüyü de modellendirebiliyorsa aslında harika. Tıp alanında ileri düzey gelişmelere neden olur. Düşünsenize kalp ameliyatında kalbini doktor 3 boyutlu olarak en ince ayrıntısına kadar görebiliyor. Aşağıda yorumlarda rakam pahalı denmiş ama alakası yok. Benim şuan kullandığım curved zaten 2 bin lira. Sen 3 boyut ekran tasarlıyosun ve 3 bin dolar gibi bir rakama satıyorsun.

Eğer size bu çok geldiyse tıp alanında hematoloji doktorlarının kullandığı kanser olup olmadığını tespi eden cihazın kendisi 50 milyon dolar civarında. Daha trajikomik olanı ise; bu cihaz mac ile çalışıyor ve altığı verileri pdf olarak gösteriyor. Eğer bu verileri Excell olarak isterseniz bu cihazı üreten şirkete excel formatına dönüştürsün diye 1 milyon dolar (amerikan doları) vermek zorundasınız. Pahalı diyeceksek buna diyelim bence.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.