Giriş Yap / Kayıt Ol

Dünyanın Sonu Geldiğinde İnternet Var Olmaya Devam Edebilir mi?

Tarih: 18 Mart 2017   Kategori: Bilim   Yazar: Being  |  2615 kez okundu

Sadece son 25 yıl içerisinde yaşanan teknolojik gelişmeler sonucunda internet tüm dünyayı, iletişim şeklimizi ve hayatlarımızı değiştirmeyi başardı. Bir anda ortaya çıkan bu devrim teknolojisi, yeni bir devri oluşturdu ve bu koca 25 yıl rüya gibi geldi geçti.

Dünya üzerindeki 2 milyar insanın %70’inin çevrimiçi olması, hayatımızı internetle kolaylaştırmamız ve hatta işimizi bile internetin yapıyor olması, internetin insanoğlunun en faydalı icatlarından biri olduğunu doğruluyor. Sizce bugünün dünyasının vazgeçilmezi olan internet dünyanın sonunda da varlığını sürdürebilir mi?  

İsterseniz önce dünyanın sonuyla ilgili olarak neyi kastettiğimizi açıklayalım. Bilim insanlarına göre dünyanın sonunu getirecek birkaç farklı neden olabilir.  Bunların ilki salgın hastalıklar. Dünyaca ünlü salgın hastalıklara baktığımızda inanılmaz rakamların olduğunu görüyoruz örneğin;

  • Hıyarcıklı veba hastalığı nedeniyle 14. Yüzyılda 25 - 75 milyon insanın öldüğü düşünülüyor. Bu Avrupa’nın toplam nüfusunun üçte biri demektir.
  • 1918 yılında Ispanya’da meydana gelen grip salgını ile 100 milyon insan hayatını kaybetmiştir. Bu rakam da Birinci Dünya Savaşı’nda hayatını yitiren insanlardan daha fazlasına denk geliyor.
  • Sadece 2010 yılında HIV/AIDS virüsü nedeniyle 1.3 ile 1.9 milyon insan hayatını kaybetmiştir. (Şaşırdık mı? Hayır.)

Aynı şekilde bilim insanlarına göre dünyanın sonunun gelmesinde volkanik patlamalar, felaketler ve iklim değişiklikleri, Asteroid’ler ya da nükleer savaşlar olmak üzere farklı yaşamın sona ermesi senaryoları ortaya çıkıyor. Peki, bu felaketlerden herhangi biri ya da birkaçı ortaya çıkacak olursa internet hayatta kalmayı başarabilir mi?

İyi Haber; İnternet Dünyada Kalabilir

İnternet diğer keşiflerin aksine tek bir noktaya bağlı olarak kullanılan bir icat değil. Bir ülke, şirket veya kuruluşun resmi malı olmadığı için tümüyle yaygın. Tek bir noktada yer almıyor olması, ortaya çıkacak birçok felaket senaryosunda bile interneti hayatta tutmayı başarabilir.

ARPANET de interneti dünyanın yok olmasında durumunda bile devam ettirebilecek en önemli faktörlerden bir diğeri. ARPANET uydusu yaşanacak nükleer saldırılarda dahi dünyanın dışından internet sunabilecek kapasiteye sahip. Ha bu arada zaten bu uydunun oluşturulmasının nedeni de nükleer saldırılar sonucunda oluşabilecek düğüm ve hat işlevi bozluklularının önüne geçmekti.

Diyelim ki, ARPANET işi yattı ve hedefine ulaşamadı. Bu durumda dünyanın dış katmanında yer alan diğer uydular, internetin hayatını devam ettirmesin sağlamaya yetecek ve artacak.

Kötü Haber; İnternet de Bizimle Yolcu Olabilir

Bazı felaket senaryolarına göre dünyanın yok olmasıyla birlikte eş zamanlı olarak güç istasyonlarını da kaybedeceğiz. Oysa internetin varlığını devam ettirebilmesi için güneş, rüzgar veya farklı bir sistemle elektriğin üretilmesi ve bu elektriğin sunuculara eriştirilmesi gerekecek.

Bu aşamada birçok sorun aslında internetin aktif tutulmasından ziyade internette güç veren sunucuların ayakta tutulması ayağında devreye giriyor. Evrensel olarak veri merkezleri ortalama olarak yıllık 30 milyar watt’lık elektrik tüketimine sahipler, elektriğin olmaması haliyle interneti aktif olsa bile hayalet kasabaya çevirmeye yetebilir.

Sonuç olarak hangi senaryo gerçekleşir ve hangisi durumunda internet sağ kurtulur bilinmez ancak biz olmadıktan sonra internetin de varlığının hiçbir anlamının olmayacağı aşikar. İnternetin sonsuza dek yaşaması hakında siz ne düşünüyorsunuz?

7 Yorum
samdilli avatar
samdilli • 1 yıl önce
Dünya yok olduktan sonra, internet olsa ne olmasa ne. Paylaştığın en gereksiz makale bu. Dİğerleri bilgi verici.
bilsez avatar
bilsez • 1 yıl önce
İlerde bugünkü teknolojiye gerek kalmayacak, iletişim ağını herkes oluşturup cebinde taşıyabilecek...
Dolphin avatar
Dolphin • 1 yıl önce
Bir de şöyle düşünsek? Dünya'nın sonu gelmeden İnternet'in sonu gelirse ne olacak ?
MesuT avatar
MesuT • 1 yıl önce
"Hıyarcıklı veba hastalığı nedeniyle " Bu hastalıgı İLK sizde duydum editor bey smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
https://tr.wikipedia.org/wiki/Veba ikinci defa da Wikipedia'dan duyun o zaman smile
MesuT avatar
MesuT • 1 yıl önce
Okumaya baslıyorum. Sayende Hergun yenı bılgıler edınıyoruz tesekkur ediyorum eline emeğine saglık
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Ben teşekkür ederim smile
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.