Giriş Yap / Kayıt Ol

Elon Musk, Google Benzeri Bir Arama Motoru Geliştirebilir!

Tarih: 30 Temmuz 2018   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  1819 kez okundu

90’lı yıllarda internetin ayyuka çıkmasıyla geleceği şekillendiren ilk girişimler mantar misali ortaya çıkmaya başlamıştı. Bugünün dünya devi arama motoru Google, bu mantarlardan biri olarak, Larry Page ve Sergey Brin tarafından 1998 yılında geliştirildi. Fakat fotoğrafın hepsi bundan ibaret değil.

Elon Musk, 1993 yılında Wharton lisansı için Google benzeri bir arama motoru tezi fikri yazmayı başaran ender girişimcilerden biri. Bu olayın, Google ve hatta Yahoo henüz ortada yokken 1993 yılında gerçekleştiğini de unutmayalım. Tüm bunları göz önüne alır, bir de geçtiğimiz gün ortaya çıkan iki dakikalık videoyu kaynak kabul edebilirsek, Musk’ın hedefinde yeni bir arama motoru projesi olabilir.

Birkaç gün önce ortaya çıkan 2 dakikalık video, Elon Musk ve ona yöneltilen bazı önemli soruları içeriyor. Röportajı yapan kişi, Musk’a Google benzeri arama motoru tezini sorduğundaysa Musk: “Google’a benzer bir şeyi 20 yıl önce yapabilirdik,” cevabını veriyor.

Konuşmanın en can alıcı noktası buradan sonra başlıyor. Popüler girişimci, birbirinde bağımsız olarak üç farklı projesinin olduğundan bahsediyor. İlk iki projesini Ultra kapasitörler ve güneş panelleri olarak açıklayan Musk, üçüncü projesini ise “Google Thing” yani, “Google türevi” diyerek üstü kapalı olarak yanıtlıyor.

Bildiğiniz gibi Elon Musk ismiyle özdeşleşen ve fenomen elektrikli otomobil üreticisi Tesla Motors’un CEO’su. Diğer taraftan güneş panelleri üzerine odaklanan SolarCity gibi yenilikçi bir şirketin de başkanı. Yenilikçi projelerle ortaya çıkma huyu olan Musk’dan sıradan bir arama motoru elbette beklenemez. Eğer iddialar doğruysa Elon Musk yakın gelecekte karşımıza güçlü bir arama motoruyla çıkabilir.

Elon Musk’ın ardında olduğu yeni bir arama motoru çıkarsa sektörün karşıcağı kesin gibi. Peki, Elon’un kafasındaki bir sonraki proje fikri bir arama motoru mu? Bunu şimdilik yalnızca Elon bilebilir.

Sizce Elon’un arama motoru Google ve diğerlerine kafa tutabilir mi?

22 Yorum
ONE avatar
ONE • 6 ay önce
Yaparsa bunu sadece Musk yapar zaten. Gizli direnişin önderi olarak görüyorum bizi daha az para olarak görebilir. Google sineğin yağını sıkıyor.
ismailhatay avatar
ismailhatay • 6 ay önce
Farklı bir şey olması lazım. Farklı bir şey olmadıktan sonra ne gereği var. Çok işe yarar bir özeliği olması gerekiyor en azından. Popüler bir arama motoru olması için.
Ucube avatar
Ucube • 6 ay önce
Kullanırdım
Pawn avatar
Pawn • 6 ay önce
Google'a bu tarihten itibaren kafa tutacak birisini düşünmüyorum.
EkipNetwork avatar
EkipNetwork • 6 ay önce
Uzaya çıkmak yerine Marsta koloni kur yine de bu alanda Google ile aşık atamazsın, bence fazla zorlama musk smile
C4NN avatar
C4NN • 6 ay önce
Musk belki 14 kuruş yerine 15 kuruş verir MuskSense
worldww avatar
worldww • 6 ay önce
smile Min TBM 2tl olacakmış.
InFlamesPhoenix avatar
InFlamesPhoenix • 6 ay önce
Google varken tutmaz.
webdesigner2112 avatar
webdesigner2112 • 6 ay önce
Farkı olmasa da kullanırdım
portal avatar
portal • 6 ay önce
Türk Arama Motoru Yaani gibi olmasın da
Being avatar
BeingEDİTÖR • 6 ay önce
Geçenlerde şişirilmiş kullanıcı oranları paylaşmışlardı, hala komedi Yaani smile smile
Gerilim avatar
Gerilim • 6 ay önce
GB için kullanmışlardır yalan yoktur smile Bende indirip sildim. Hiç kullanmadım ama kullandık sayılmıştır işte. Gerçek kullanıcı değiliz..
anamurlu avatar
anamurlu • 6 ay önce
Ben de çok kullanıcısı olduğunu sanmazdım da hergün sitemde yaaniden 10-15 yeni kullanıcı görüyorum analyticste. Şaşırıyorum açıkçası smile
eka7a avatar
eka7a • 6 ay önce
Devletlere kafa tutan adam Google neden kafa tutmasın smile
nihatturan avatar
nihatturan • 6 ay önce
Rekabet iyidir
worldww avatar
worldww • 6 ay önce
Bu adam bu kafasını başka şeylere kullansa SpaceX'in CEO'su olurdu smile
leavesoccer avatar
leavesoccer • 6 ay önce
Şu bir gerçek ki Google da bir çok konuda sınıfta kalıyor. Benzersiz içerikler arka sıralarda kaybolurken yararsız siteler, sahte bir biçimde tarihi sürekli güncellenen haber sitesi girdileri, yalnızca sonuç odaklı yazılar ilk sıralara geliyor.

Eskisi gibi biçem sahibi web siteleriyle karşılaşamıyoruz, internette surf yapmak deneyimi çok kısır bir döngü halini almış durumda. İnternet ilk zamanlarındaki gibi herkes için eşit bir yer değil. Buna sebep de çoğunlukla Google.

Yeni bir devrim bekliyorum, evet. Bir yerlerden başlandı zaten. Söz gelimi Holochain'e bir bakmanızı öneririm.
(Hayır Holochain'de yatırımım falan yok).
leavesoccer avatar
leavesoccer • 6 ay önce
Tutamadım kendimi ikinci yorumumu da ekleyeyim. Ashlee Vance'ın kitabında okumuştum. Elon Musk en çok webmaster tayfasının bugün geldiği konuma sinirleniyor zaten. Yüzyılın en büyük dahileri reklam gelirlerimizi nasıl artırabilirizden başka bir fikir düşümüyor.

Eyyorlamam bu kadar.

Elon Musk'ı itici bulurum bence anlatıldığı kadar büyük bir dahi de değil. Bilim adamı falan da değil ilginç bir esnaf sadece ama haber güzel.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 6 ay önce
Aynı kitabı ben de okudum ama hiç öyle bir izlenime kapılmadım smile Siz hangi alıntı veya sayfadan hareketle böyle bir hissiyata kapıldınız bilemiyorum smile
leavesoccer avatar
leavesoccer • 6 ay önce
Hocam, ben çok ama çok dikkatli bir okurum. Sayfa 23. Bu da kanıtı - https://maiotik.com/wp-content/uploads/2018/03/20180802_140526.jpg - Elon Musk da Jeff Hammerbacher ile aynı fikirdeydi.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 6 ay önce
Detaylı okuma huyunu takdir ediyorum ancak buradaki ifade Elon'un değil. Bu ifadenin Elon'a ait olduğunu neden düşündüğünü anlayamadım. Kitaptaki sektöre ilişkin bir bilgisayar bilimcisinin yaptığı yorumdan çıkarak "Elon da aynı yeeeaa" diye düşünemezsin. smile
ishana avatar
ishana • 6 ay önce
Rekabet her zaman iyidir. hizmet ve ürünlerin birden fazla firma tarafından verilmesi kaliteyi yükseltir ve fiyatı düşürür. elbette aynı hizmet kalitesini yakalaması ne kadar sürer bilemem.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.