Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Facebook, Google, Microsoft, IBM ve Amazon Yapay Zeka için Birleşiyor

Tarih: 29 Eylül 2016   Kategori: Bilim   Yazar: Being  |  1753 kez okundu

Tüm dünyanın en köklü teknoloji şirketleri daha kullanılabilir ve gelişmiş yapay zeka teknolojisinin ortaya çıkması için güçlerini birleştirme kararı aldı. Aralarında Facebook, Alphabet (Google), Microsoft, IBM ve Amazon’un yer aldığı birlik Yapay Zeka (AI) alanındaki gelişmelerin iş birliği içerisinde yürümesini istiyor. Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında gerçekleştirilen bu iş birliğinin, AI ve dolayısıyla internet teknolojileri açısından tarihi bir öneme sahip olduğunu hatırlatmakta fayda var. İş birliği sonucunda ortaya çıkartılan AI teknolojileri ilk olarak bu şirketlerle birlikte yayılmaya başlayacaktır ki, bu da biz Webmastarlar açısından son derece önemli bir durum.

Yapılan açıklamalara göre sağlanan bu iş birliği boyunca hükumetlerle lobi faaliyetlerinde bulunulmayacak ve birliğin yönetim kurulunun içerisinde bu beş dev teknoloji şirketinin haricinde çeşitli alanlardan uzmanlar, akademisyenler ve kar amacı gütmeyen kuruluşların önemli üyeleri de yer alacak. Birliğin kurucusu konumunda olan teknoloji şirketlerin temel rolüyse AI birliğinin finansal giderlerini ve araştırma kaynaklarını karşılama üzerine kurulu.

Birliğe daha sonradan Apple’ın da dahil olup, olmayacağı konusunda henüz bir bilgi yok ancak Apple’ın da Siri ile birlikte yapay zekaya büyük önem verdiğini düşünecek olursak muhtemelen Apple’da birliğe katılmaya olumlu yaklaşacaktır. 

5 Yorum
ntka avatar
ntka • 4 yıl önce
İnsanlara ölüm Yaşasın Robotlar.
İnsanlar ölücek ve yerine doğum yapabilen robotlar üretilicektir.
İnsan ırkı sadece Mars'da kalıcaktır robotlar dünyayı işgal edicektir.
Bu bir sanaryo değil gerçekleşicek olan bir hadise ama kaç yüzyıl sonra olur onu bilemeyiz henüz.
sovetski avatar
sovetski • 4 yıl önce
smile)))))))))
Maybe avatar
Maybe • 4 yıl önce
Hocam bunları okuyana kadar biraz ayet hadis okusan da kendine gelsen smile.
ntka avatar
ntka • 4 yıl önce
TEKNOLOJİ GİBİSİ YOK KUR'AN DA İNSANLIĞIN SONU YAZIYOR ZATEN SEN DAHA İYİ BİLİRSİN BENDEN FAZLA OKUYORSUN AMA KIYAMETDEN ÖNCE BUNLARDA OLUCAK GİBİ TEKNOLOJİ ÇOK HIZLI İLERLİYOR DİKKAT EDERSENİZ.
ATLAS2016 avatar
ATLAS2016 • 4 yıl önce
Birliğin içinde bir Sony yok . İlginç! Hepsi Amerikan şirketi. Demek ki Japon ve Almanların ayrı bir AI birliği oluşturmaları da muhtemel. Rusya'nın ise bu konuya kayıtsız kalacağını hiç zannetmiyorum. Bu sadece AI birliklerinin gelişmesi değil aynı zamanda; Yeni bir savaşın başlangıcı olarak adlandırılabilir. İstihbarat ve de Yönetim.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.