Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Facebook’u Silmenin Zamanı Geldi Mi?

Tarih: 15 Temmuz 2019   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Sinan  |  7345 kez okundu

Hepimizin malumu olduğu üzere Facebook, son birkaç yıldır kullanıcı verilerinin izinsiz paylaşımı konusunda yaşadığı skandallarla gündemden inmek bilmiyor. Özellikle bu skandallarla beraber süregelen bir mahkeme sürecinin işlemesi, Mark’ın canını epeyce sıkmaya yetti. Aslına bakarsanız Mark’ın canını sıkan şey bu olaylar değil, (Zaten neden bu olaylar sıksın ki!? Alenen tüm kullanıcılarının verilerini pazarlayarak para kazandığı zaten mahkeme süreçleri ile de tescillendi! Her ne kadar Mark’cım bunu inkar etse de…) bu olaylar sonucunda yaşadığı kullanıcı kaybı. Ee tabi, ne kadar çok kullanıcı o kadar çok data.

Özellikle çıkışlarıyla popüler Apple’ın kurucularından Steve Wozniak, insanların Facebook’tan kurtulmanın bir yolunu bulması gerektiğini söyledi. Wozniak’a göre Facebook hiç güvenli değil. Bu söyleminin gerekçesi olarak ise Facebook’un herkesi dinlediğini iddia ediyor. (İddia dediğime bakmayın, tam olarak öyle aslında.) Facebook’un insanları dinleyerek mahremiyetini zedelediğini düşünen Steve Wozniak, bu duruma ek olarak sosyal medya devinin halen kullanıcı verilerini sızdırmaya devam ettiğini de söylüyor.

Kullanıcı verilerine bakıldığında da Facebook’un son yıllarda milyonlarca kullanıcı kaybettiğini de görüyoruz. Steve Wozniak gibi bir çok kişi Facebook hesabını silerken, akıllarda tek bir soru beliriyor: “Facebook’u silmenin zamanı geldi mi?

Facebook Hesabı Nasıl Silinir?

Eğer sizde Wozniak gibi Facebook’unuzu silmek isterseniz bunu basit birkaç adımla yapabilirsiniz. Facebook hesabınızı silmek için hesap ayarlarınıza girdikten sonra “Hesabını ve Bilgilerini Sil” kısmına tıklamanız gerekiyor. Bu sayfaya girdiğinizde şöyle bir şeyler karşılaşmanız gerekiyor:

Yukarıda göreceğiniz üzere ister hesabınızı dondurabilir ve daha sonradan kullanmak üzere geri gelebilirsiniz, isterseniz de hesabınızı tamamen silebilirsiniz. Bu işlemin geri dönüşü yoktur ve bu işlemden sonra Facebook, herhangi bir verinizi sunucularında barındırmayacaktır. (En azından öyle olacağını umuyoruz.)

Ayrıca, hesabınızı tamamen silmeden önce “Bilgilerini İndir” butonuna basarak hesabınızdaki fotoğraf ve gönderilerin bir kopyasını da elde etmiş olabilirsiniz.

"Şayet işimiz gereği sosyal medyaları da çok aktif kullanmamız gerektiğinden dolayı şimdilik Facebook’u silmeyi düşünmüyorum. Fakat Steve Wozniak gibi bir çok ünlü ismin ve milyonlarca kullanıcının Facebook’u sildiği gerçeği, yavaş yavaş beni de bu işlemi yapmaya doğru götürüyor. Şimdilik en azından kişisel bilgilerimi kaldırmayı düşünüyorum!"

Peki siz Facebook’un yaşadığı ve yaşattığı bu durum hakkında ne düşünüyorsunuz?

37 Yorum
Lyonnais avatar
Lyonnais • 11 ay önce
Bu tür suçlamalar kabul edilebilir değil anlıyorum fakat Google bu işi yıllardır yapıyor, FB için bu ani çıkış niye? Facebook yeni elektronik para birimini piyasaya sunma hazırlıkları olabilir mi? Trump FB'ye cephe aldığını çok açık bir şekilde gösterdi zaten. Sonuç olarak şunu söylemek istiyorum; Bugün FB'ye güvensiz diyorsunuz ama interaktif ortamda doğru düzgün güvenilir platform yok ki...
gfo avatar
gfo • 11 ay önce
Sosyal Medya zaten insana zarar veriyor -bana kalırsa- hiç kullanmamak lazım. İnsanların 'güzel' ve 'mükemmel' kıstasını oldukça yukarı taşıdı..
batuhan745 avatar
batuhan745 • 11 ay önce
11 yıılık fb hesabı nasıl silinebilir?
Sinan avatar
SinanEDİTÖR • 11 ay önce
Facebook hesabını silerken bir yıl kıstası olduğunu sanmıyorum. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde silemediniz mi?
thawm avatar
thawm • 11 ay önce
Sinan bey o açıdan dediğini düşünmüyorum. "Yani 11 yıldır kullanıyorum nasıl bir anda silebilirim."
ProDesigner avatar
ProDesigner • 11 ay önce
Bence burada demek istediği şey; 11 Yıllık facebook hesabının ne kadar değerli olduğu.
nihatturan avatar
nihatturan • 11 ay önce
Öyleyse cümlenizi "11 yıllık facebook hesabımı nasıl silebilirim ki smile" şeklinde yazmalısınız smile)
OTTOMAN1453 avatar
OTTOMAN1453 • 11 ay önce
12 yıllık hesabımı sildim sosyal medya başa bela
batuhan745 avatar
batuhan745 • 11 ay önce
herkes cümle için özürdilerim. yanlış bir anlaşılma olmuş.
Cümlenin anlaşılması gereken hali ;

11 yıllık facebook hesabım var. bir anda silemem çok anı var içinde smile
shey42 avatar
shey42 • 10 ay önce
edştör the great hack bu olay üzerine çekilmiş filmdir
baydogan avatar
baydogan • 11 ay önce
Facebook'u silip Instagram'a geçin. Instagram'ı silip Twitter'a, Reddit'e, Mix'e, Pinterest'e...
awoken avatar
awoken • 11 ay önce
Kendi adıma hiç Facebook, Instagram hesabı açmadım; açmayı da düşünmüyorum. Keşke WhatsApp'ı satın almasalardı
ProDesigner avatar
ProDesigner • 11 ay önce
Katılıyorum.En iyi hamlesi bu oldu facebook'un.Kimse whatsapp'ı silemez çünkü hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi.
OTTOMAN1453 avatar
OTTOMAN1453 • 11 ay önce
bip kullanıyoruz şirket olarak rehberimde 360 kişi var 300 kişide bip var
Engin07 avatar
Engin07 • 11 ay önce
@Ottoman1453 Bip mi kullanıyorsunuz ^^ Tüm verilerinizi depolama, satma ve devlet ile paylaşmasına rağmen mi? Bunları açık açık duyurdular bi zamanlar.
Facebook kullanıcısı avatar
Facebook kullanıcısı • 11 ay önce
Silelim silmesine fakat "Facebook hesabı ile giriş yap" gerçeği var ki, ne gerçek. Kolayıma kaçtığı için çoğu yerde hesabımla oturum açtım. Yarın öbür gün lazım olur diye silemiyorum.
ReklamYakala avatar
ReklamYakala • 11 ay önce
İnstagram ve whatsapp'ıda silicek misiniz ? smile
OTTOMAN1453 avatar
OTTOMAN1453 • 11 ay önce
instagram kullanmıyorum whatsapp yerine bip kullanıyoruz smile
harddepo avatar
harddepo • 11 ay önce
Benim hiç olmadıki facebooookum
plex avatar
plex • 11 ay önce
Yıllar önce face insta hepsini sildim tamamen profesyonel kullanım dışında (iş vs ) tamamen yalan ortamlar .
ishana avatar
ishana • 11 ay önce
facebook osun diğer sosyal medya uygulamaları olsun hiçbirinin insanlara hizmet etmek amacı güttüklerini düşünmüyorum. en azından ilk kurulduklarında belki ama günümüzde en az popüler olanının bile milyar dolar değerinde olduğu düşünüldüğünde işin rengi daha da iyi anlaşılıyor.
big data deyiminin, veri madenciliği mesleğinin,dijital reklam sektörünün bugün ki durumlarına gelmesi engellenemez bir süreçti. sonuçta bu süreç bizim gibi internet üzerinden para kazananların da doğmasına sebep oldu. yoksa ya tamirci, ya da çiftçi olarak hayatımıza devam eden insanlardık.
Facebook, insagram veya pinterest siz ne derseniz diyin bizim datalarımızla bizlerin dijital pazardaki müşteriler olmasını sağlyor. bunun yanında bu firmalar kendilerinin verdiği ölçüde veriyi kullanarak yine o sosyal merciler üzerinden onların izin verdiği kadar para kazanmamızı sağlıyor.
hepsinin fişini çektiğimizde hepimiz gerçek anlamda özgür olacağız. yaşasın özgür yaşanan günler ve özgürlüğü yaşayanlar.
gndz avatar
gndz • 11 ay önce
Sosyal medya hesapları ile giriş yapmanın bu kadar yaygın olduğu bir durumda nasıl silebiliriz ki. pek mümkün gelmiyor bana.
kemalunlu70 avatar
kemalunlu70 • 11 ay önce
Instagram kullanmıyorum zaten,sadece arkadaşlarla mesajlaşmak için yüklü.Facebook tanda haberleri öğrneiyorum sadece.Yok,ben silmem yahu smile
oneyazar avatar
oneyazar • 11 ay önce
bana kalırsa face haddini çoktan aştı ayrıca ben kullanıcılarından kimlik bilgisi isteyen hiç bir siteye üye olmayı düşünmüyor . toplamda 50 k yakın face hesaplarım vardı şuan hepsi dondurulmuş önemsemiyorum hiçte girmiyorum facebook son dönemini yaşıyor çok kısa zaman sonra kullanıcılarının %70 kapatacak veya silecektir. ama şöyle bir gerçek varki adamlar geleceği ön görüp ins watsap gibi büyük projeleride almışlar yani bir yerden kaçıp diğerine gidiyoruz .
SEODEM avatar
SEODEM • 11 ay önce
facebook silmek yeterlimi whatsap intagram ona aitken
NetBilim avatar
NetBilim • 11 ay önce
Facebook'un batmasını çok isterim. Veri hırsızı, şerefsiz kurucusu da çok iyi bir insanmış gibi lanse ediliyordu bir zamanlar.
sofgames avatar
sofgames • 11 ay önce
Bunu yapan sadece Facebook değil ki. Telefonlarımız uygulamalar tarafından sık sık dinleniyor. Ben bile arkadaşımla konuştuğum şeylerin kaç kere ads üzerinden reklam olarak karşıma çıktığına denk geldim.
zexon avatar
zexon • 11 ay önce
İnstagram'a rehberimi bağlamadığım halde numarasını kaydettiğim arkadaşım önerilerde çıkıyor. Bu tarz birkaç olayı gördüm İnstagram verilerimi izinsiz analiz ediyor. Asıl problem telefonda bulunan İnstagram uygulaması.
Ahmet avatar
Ahmet • 11 ay önce
O zaman wp ve instayı da silmeniz gerekir. Aksi halde bir adım atmamış olursunuz.
ciplakyazar avatar
ciplakyazar • 11 ay önce
Son iki yıldır neredeyse hiç kullanmıyorum ayda 10 dakika falan. En son bir kaç ay önce ise hesabımı tamamen sildim. Telefonun şarjını nasıl yediğini söylemiyorum bile. Hele hele tarayıcı desteğinden mesajlaşmayı kaldırıp, messenger yüklemeye zorlaması canımı iyice sıkan şeylerden biriydi.

Bence facebook hesabınızı silmenin zamanı geldi de geçiyor. Belki bazıları binlerce takipçisi olan sayfalara sahip olduğu için silemiyor. Ama inanın iyice tadı kaçmaya başladı facebook'un.
Casus avatar
Casus • 10 ay önce
Facebook'u silseniz ne fark edecek ki.. instagram da onların whatsapp da onların
shey42 avatar
shey42 • 10 ay önce
bunu sadece facebook yapmıyor iş ortağı google de yapıyor reklamcılık politiksını böyle yürütüyorlar
anilsenyurt avatar
anilsenyurt • 10 ay önce
Benim kapatmama gerek kalmadan Facebook, hesabımı kapatmış. Ehliyet gönderdim ama 8 gündür bir yanıt gelmedi.
rbayoglu avatar
rbayoglu • 9 ay önce
İş gereği kullanıyorum ve kullanmalıyım yoksa facebook benim için bişey ifade etmiyor
ZeoDx avatar
ZeoDx • 8 ay önce
teşekkürler yakın bir zamanda kullanabilirim
Apocrypha avatar
Apocrypha • 6 ay önce
Silinmis olmasi bir seyi degistirmez, vaktinde hesaplarin silinmesi halinde bile verileri istedikleri sekil kullandiklari da ortaya cikmisti. Kisi yok ama uzerinden reklamlari etkileyebiliyorlardi.

ve son gelen guncellemelerde fark ettiniz mi bilmiyorum WhatsApp icerisinde alt kisima eklediler facebook ibaresini.
Hakanbey1907 avatar
Hakanbey1907 • 6 ay önce
Facebook instagram whatsapp adam bunları aldıktan sonra inanılmaz derecede kendini kral zannetti. Benim liseden beri kullandığım hatta donuk olan facemi kapatmış. Onca arkadas ve fotolarım vardı hesapta. Yeni hesap bile zaten artık açmak cok zor
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Kablo TV

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.