Giriş Yap / Kayıt Ol

Firefox 54; Şimdiye Kadar Geliştirilen "En Hızlı" Firefox Yayınlandı!

Tarih: 14 Haziran 2017   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  2725 kez okundu

Günün erken saatlerinde yayınlanan Firefox 54 sürümü ile artık Firefox kullanıcılarının mutluluktan ağlamamak için hiçbir nedeni yok. Çünkü Firefox ekibin blogunda söylediğine ve iddialarına bakacak olursak, Firefox 54 şimdiye kadar yayınlanan en iyi Firefox sürümü olacak.

Firefox 54 sürümü için geliştirici ekibin methiyeler dizmesinin ardında yeni teknoloji değişikliği yatıyor. İnternet tarayıcılarını kullanırken çoğumuz ardı ardına farklı internet sekmeleri açıyoruz. Bu internet sitelerinde yer alan görsel dosyalar, videolar, animasyonlar ve daha bir türlü yükleme yükünü işin içerisine kattığımızda, tüm yük internet tarayıcımızın donmasına hatta Yanıt vermiyor platoniğine uzamasına kadar gidiyor.

Bugün ortalama olarak bir internet sitesinin ağırlığının 2.5 MB olduğunu ve açtığımız her internet sitesinin efsane oyun Doom ile neredeyse aynı ağırlıkta olduğunu biliyor muydunuz? İnternet tarayıcımızda 6 tane sekme açtığımızda bu bilgisayarımızda neredeyse 6 Doom oyunu çalıştıracak gücün harcanacağı anlamına geliyor.

Elbette artık MB değil GB’ların konuştuğu dönemlerde yaşıyoruz. Yine de söz konusu bir internet tarayıcısının yükü olduğunda GB henüz konumuzun muhattabı değil.

Kaputun Altındaki Güç; E10s

Firefox 54’ü diğer tüm Firefox sürümlerinden ve hatta dahi internet tarayıcısı sürümlerinden daha az bellek harcayan bir canavara dönüştürmesinin sırrı E10s veya “Electrolysis” adı verilen yeni teknolojisinde saklı. Bu ne demek mi oluyor, gelin bakalım…

Firefox’a eklenen yeni E10s ile internet tarayıcısı işlevlerini yerine getirmek için birden fazla işletim sistemi işlevi (processes) yürütecek. Şöyle ki, normalde açılan sekmelerin tümü tek bir yazılım üzerine ve tek bir işleve yükleniyor. Bu da açıkta yer alan sekmeler arasından birinde sorun çıkması halinde tüm geminin batmasıyla sonuçlanıyordu.

Firefox’un yeni E10s’i sayesinde artık internet tarayıcısını çalıştırmak için işletim sistemleri farklı işlevleri (processes) kullanacak. Bu sayede her işlem birbirinden bağımsız olarak yüklenip, çalıştırılabilecek. 

Yenilenen ve E10s ile güçlendirilen Firefox’un test sonuçlarına göre bellek tüketimi açısından yeni sürüm oldukça başarılı ve iddialı görünüyor. Ya siz yeni Firefox’a bir şans vermeyi düşünüyor musunuz?

16 Yorum
ByYasin avatar
ByYasin • 11 ay önce
Acaba indirme linki yayınlandımı indirip bakarız.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Linkleri içeriğin sonun ekledik smile
HasanHuseyin avatar
HasanHuseyin • 11 ay önce
İndirmek için firefoxun sitesini ziyaret edin.
Fethi Deniz avatar
Fethi Deniz • 11 ay önce
Yani isin ozeti şu her yeni sekmeye bastigimizda arkaplanda sanki yeni bir browser aciyormus gibi calisacak ve tarayaciya fazla yuk binmiycek. Mantıklı normalde ram i çok yorar ama bu yeni teknoloji ile bunu minimuma indirmişler.
ismail avatar
ismail • 11 ay önce
Chrome'un yıllar önceden sahip olduğu özellik.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Kesinlikle aynısı değil. Aynısı olsa Firefox'un Chrome'un RAM Canavarı unvanını elinden alması gerekirdi. Gayet stabil şekilde başarmış görünüyorlar
webteoneno avatar
webteoneno • 11 ay önce
Güncelleme Android uygulamasını kapsıyor mu?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Evet kapsıyor çünkü resmi bildiri sayfasında Android linki de paylaşılmıştı. İlgili linkleri haber içeriğine de ekledik.
Kanuni avatar
Kanuni • 11 ay önce
Opera 10 numara.
monelogg avatar
monelogg • 11 ay önce
Umarım faydalı olur çünkü bazen bilgisayarı kırdıracak derecede sinirlendiriyor.
ozerilter avatar
ozerilter • 11 ay önce
darkknightt avatar
darkknightt • 11 ay önce
yıllardır firefox'tan şaşmadım ancak son zamanlarda müşterilerin chrome ağırlıklı olması ve web site tasarımı sonrası chrome - firefox aynı düzende olmaması chrome'a göz kırptırıyor...
bilsez avatar
bilsez • 11 ay önce
Firefox'un motoru artık uçacak...
ProThemes avatar
ProThemes • 11 ay önce
Kaç beygir
mceber avatar
mceber • 11 ay önce
tarayıcılar neden unity desteğini kaldırdı biri yazsın bu nedir ya unity ile oyun yapamayacak mı bu millet
ulas2016 avatar
ulas2016 • 11 ay önce
Dedikleri gibi gayet hızlı ve kullanışlı olmuş. Vivaldi yi de denemenizi öneririm, harcanan ram açısından da hız açısından da ideal diyebilirim.

Hangi Tarayıcı Daha İyi? - Yazımı okumak için linke gidin.
http://ulaskayalar.blogspot.com.tr/2016/07/hangi-tarayc-daha-iyi.html
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.