Giriş Yap / Kayıt Ol

Forumlar Gerçekten Bitti mi?

Tarih: 28 Eylül 2020   Kategori: İnternet   Yazar: EranKucuk  |  5262 kez okundu

WM Aracı gibi köklü bir forum sitesinin blogunda bu soruya yanıt ararken “Biter mi hiç?” gibi yapmacık bir cevap vermemiz pek de garip olmazdı değil mi? Fakat gelin bu yazıda doğruları konuşalım. Evet efenim, evet maalesef forumlar (büyük ölçüde) bitti.

Forumları zor duruma düşüren şey kimi zaman teknolojinin farklı yönlere ilerlemesi, kimi zaman sektör kodomanı diyebileceğimiz platformların bu işe el atması, kimi zamansa kültürün sürdürülmemesi oldu. Bir baktık Facebook gruplarında toplanıyor insanlar, bir baktık soru-cevap sitelerinde… Parantez içerisinde de belirttiğim gibi, büyük ölçüde biten forumculuğun bitmeyen tarafına da göz atmak lazım.

Eskiden beri açık olan, kendi içerisinde yoğun bir kitlenin ve daha da önemlisi bu kitlenin oluşturduğu bir kültürün var olduğu forumlar bitmedi. Kolay kolay da bitmelerini beklememek lazım, bazen kullanıcısı azalır, bazen tıklamaları düşer bu forumların ama kültürü bilen üyelerin, bir şekilde yeni üyelerle olan iletişimi sayesinde bu forumlar uzun yıllar inişli çıkışlı bir şekilde varlıklarını sürdüreceklerdir. Ha bazı eski forumlar çok kullanıcıları olmasına rağmen kapanıyor, bu da garip değil. Önemli olan sadece çok kullanıcıya sahip olmak değil çünkü. Bu kullanıcıların o platformda bir kültür oluşturup, buna sahip çıkabilmeleri asıl olan. Yoksa ayda bir kez bile ziyaret etmiyorsa, çok sayıda bile olsa kullanıcı bir platformu nasıl ayakta tutacak ki?

Unutmamak lazım, hiçbir iş modeli tam olarak bitmez. Sadece bir noktada harcanılan zamana karşı getirileri o kadar azalır ki yapmak çok zor bir hale geldiği için şekil değiştirmek zorunda kalır.

Yeni Forum Açılır mı?

Bizim sitemiz Webmaster dediğimiz insanları bir araya getirdiği için, bol bol bu başlığa denk gelmemiz de kaçınılmaz oluyor. Eğer kazanç odaklı düşünmeden uzun yıllar emek verebileceğinizi düşünüyorsanız açılmayacak hiçbir site yok. Her sitenin tutup büyüme şansı da var. Fakat geçmişe göre artık bu türde bir site açmak ve onu bir yerlere getirebilmek gerçekten çok güç. Bunun farkında olmak lazım. Eskiden internet sakinleri forumları yuvaları gibi görür, iyi bir forum gördüklerinde mutlaka üye olmak isterlerdi. Günümüzdeyse göz yoran bir tasarım dahi gördüğümüzde başka kaynakları ziyaret etmeye çalışıyoruz. Bunu bir site sahibi olarak da göz önünde bulundurmanızı tavsiye etmemiz lazım.

Burada bir diğer çarpıcı noktayı da kaçırmamalıyız. Geçmişte genel başlıklı forumlar çok yüksek erişimlere sahipti, fakat bugün hayatta kalabilenler konulara özel açılmış olanlar oldu. Dolayısıyla genel forumlardan ziyade, bir alana yönelik forum sitesi açmakta da büyük fayda var.

Bitmesi Ne Kadar Doğru?

Teknolojinin asıl işlevi hayatlarımızı kolaylaştırmak. Yapılan gelişimler her zaman hedefimize ulaşırken daha az enerji harcamamıza yönelik oluyor. Fakat bu her zaman çok da iyi bir şey değil. İnsanlar genel olarak tembelleşmekte. Forumların bitmesi de bununla eş değer.

Unutmamak lazım, açılan on binlerce konularla ve yardım başlıklarıyla forumlar internet dünyasına her zaman çok büyük bir katkıda bulundu. Bu kültürün sonuna geliniyor olmasının yarattığı en büyük sorun da tam olarak bu. Artık bilgi paylaşımı da bilgiye ulaşım da daha zor hale gelmeye başladı. Sebep ise teknolojinin kullanımda sağladığı kolaylıklar ve internet sakinlerinin tembelleşmesinden başka bir şey değil.

17 Yorum
Mrtcn avatar
Mrtcn • 3 ay önce
Bitmesine bittide çoğu insanın haberi yok, her harekete para isteyen adamlar türedi yardımlaşma bitti haklı olarak çünkü herkesin giderleri arttı ama parası yok...
AdiG3 avatar
AdiG3 • 3 ay önce
kolay kolay biteceğini sanmıyorum çünki en büyük ticaretlerimi bu forum sayfasında gerçekleştirdim internete girince winamp gibi sürekli yukarıda 2 tane açık forum sayfaları olur birisi wmaracı diğerini bilirsiniz
theCrawLe avatar
theCrawLe • 3 ay önce
Bu değişlikleri uzun yıllardır bu foruma üye olan birisi olarak WMaracında da görüyorum aslında. Önceden bir forum ortamı vardı herkes birbirine yardımcı olur yeni şeyler öğrenmek isteyenler konu açar, bilgili üyelerde bu insanlara yardımcı olurdu. Ne forum üyeleri gördü bu forum aktif bir şekilde açık, kimleri tanıdık kimleri fakat şuan bahsettiğim tüm üyeler pasif durumda. Bunu yenilik yapılmamasına ve insanların artık bencilleşmesine bağlıyorum ben. Kimse kimseye yardımcı olmuyor, yeni ve güncel konulara yer yok. Yıllardır forum kategorileri aynı duruyor yeni çıkan şeyler eklenmeli moderatörler aktif bir şekilde bilgilendirici paylaşımlar yapmalı.Alanı hakkında yeteri düzeyde olan yetkililer eğitimler paylaşmalı kısacası forumu canlandırmak ve insanları bağlamak için bir şeyler yapılmalı.Ben görevlilerin yeterince wmaracına emek verdiğini düşünmüyorum. Yetkili olmak sadece yazılan çizilen konuları düzenlemek,silmek,taşımak ve ya üye banlamak değildir fikrimce.
Backlinkim avatar
Backlinkim • 3 ay önce
Türkiye'de webmaster alanında trafiğin çoğunluğu R10 'a yönlenmiş durumda. Wmaraci 'da keşke eskisi kadar aktif olsa.
AtakanAteş avatar
AtakanAteş • 3 ay önce
Bu yoruma kesinlikle katılıyorum. WMAracı'nda artık kemik kadro kaldığını düşünmüyorum bende. R10 hiç olmadığı kadar aktif artık. Bu forumun en büyük özelliği forum sektörüne yenilikler getirmesi ve webmasterlar için araçların harikulade çalışmasıydı. Bir kaç yıldır ekip ne analiz araçlarını güncelliyor nede forum içerisinde yenilikler yapıyor. Özellikle sıra bulucu sistemi farklı bir projeye taşıdılar bu bence hoş olmadı. WMAracı'nın yeri bende her zaman ayrıdır ama böyle giderse unutulmaya mahkum olacak bu üzücü. Özellikle ticaret kategorilerinde ve analiz araçlarında yenilikler yapmazlarsa sonu pek hoş görünmüyor.
Backlinkim avatar
Backlinkim • 3 ay önce
Sıra bulucu bu platformda çok işimize yarıyordu.
PhantomPower avatar
PhantomPower • 3 ay önce
Sadece belli bir kategoriye ve kitleye yönelik olan forumlar haricindeki bütün forumlar öldü bence. Mesela belirli bir kategoride olan WMAraci hala yaşıyor fakat her konuya hitap eden Zevkli.org malesef yok oldu.

Forumların yok olmasındaki en büyük etken zaten hepimizin bildiği gibi her saniyede bir içeriğini kullanıcılarının oluşturduğu web siteleri.(Facebook, Instagram, Twitter gibi.) İnsanlar için düşüncelerini belirli bir kategori seçip paylaşmak yerine, kendi duvarlarında?!(timeline, profil vb) paylaşmaları her halükarda daha kolay. Forum sitelerine ilk darbeyi Facebook, son darbeyi de hızla türeyen diğer sosyal medya platformları vurdu bence de.
appbilgi avatar
appbilgi • 3 ay önce
Yazının tamamını okudum ve sanki sürükleyici bir roman gibi geldi. Birazda hüzünlendim açıkcası. 15 yıldan fazla bu alandayım forum sitelerini hep sevmişimdir. Dediğiniz gibi bu bir kültür (forum kültürü) bu bambaşka bir şey. Facebook, instagram vs. gibi sitelerde ki sosyalleşmenin çok ilerisinde bir aile ortamı oluşuyor üstelik hiç tanımadığınız insanlar dahi olsa fark etmiyor. Ama şimdiki sosyal ağlarda bunu sadece reel de tanıdığınız reel arkadaşlarınız ve akrabalarınız ile yapabilirsiniz daha ilerisi olamaz. Forumlar bitmez bence ama bu konuda bahsettiğiniz gibi kendi alanından dışarı çıkmaz ise...

Makaleniz için teşekkür ederim. Elinize sağlık
EranKucuk avatar
EranKucukEDİTÖR • 3 ay önce
Beğenmenize sevindim, görüşlerinizi paylaştığınız için de çok teşekkür ederim hocam smile
turkmaxi avatar
turkmaxi • 2 ay önce
Forumların bitmesinden öte önüne gelenin forum açması 1 sene sonra kapatması tamamen sektörü alt üst ediyor.Herkesin forum açması gibi..Bul ortağını ya da yıllarını vermiş forumlar var geç iletişime alternatif 2 değil de 4 olsun ama yok yani.2005 yılından önce falan forum açmak büyük bir işti şimdi ayağa düştü.Forum dediğin başka bir şeye benzemez.Ya kitle oluşturacaksın ya batacaksın.Yeni gelenlerin %99u da batıyor
athirsizi avatar
athirsizi • 3 ay önce
İnsanların maneviyata dönmesi tabii güzel ancak sanırım forumların bitişinin bir sebebi de bu (bence)
MelihandYavru avatar
MelihandYavru • 3 ay önce
wmaracı candır
önceden forum siteleri görmezden geldiğime inanamıyorum ve insanlara sosyal medyada bilgi aramaya çalışanlara forum sitelerini öneriyorum
MuscleTower avatar
MuscleTower • 3 ay önce
kaliteli forumlar bitmez dahada popüler hale gelir dh forum ve r10 forum gibi
ntka avatar
ntka • 3 ay önce
Burası neden gelişmiyor anlamış değilim.
resif avatar
resif • 2 ay önce
forumlar facebook bir ölçüde gruplarına kaydı haberiniz yok bundan.. bunda sebep bence forumdaki vasatın altındaki profiller... çünkü forumda tanıyacağınız kişinin uyanık ve çıkarcı veya üç kağıtçı olma ihtimali sizi burda soru sormanıza da bir soruya cevap vermenize de engel oluyor.. ben öyle düşünüyorum nitekli iyi kalplı paylaşımcı arkadaşları tenzih ederek.. birde elbette daha çnce dediğim gibi ölücüler... forumun ticaret kısmını öldürenler 1000 lira verilen satmadığım domaine 300 liran hazır iban at diye mesaj atanlar... kısaca kurnakzlık uyanıklık ve üçkağıtçılık artıkça forumlar bitecek bir şekilde ve bizler iyi kalpli paylaşımcı başkasının malını kıskanmayan arkadaşlardan da uzaklarak forumu terk edeceğiz.. burda iş forum yöneticilerinde... önlem alıp niteliği arttırmaları gerekir... 50 lirayı büyük para sanan çok fazla adamlar var hala bu forumda büyük çok fazla... 50 lira 7 dolar etmiyor.. ben kaliteli bir ürün hizmet görünce onu 50 100 neyse o fiyata satanı görünce onun adına üzülüyorum ve satın alma fikrinden bile kaçıyorum... ölücüler pazarı oldu forumlar kısaca.... bizde o ölücüleri ya gömeceğiz foruma yada gideceğiz forumlardan forum yöneticileri yeni bir şeyler bulmadıkça forumlar ölecek
Mustafayasar avatar
Mustafayasar • 2 ay önce
Bitmesi gayet normal arkadaşlar, sadece doğru bir politika izleyen forum siteleri hala dimdik ayakta.
Eskiden hep yan sekmemde wmaracı açıktı ama günden güne alınan ilginç kararlar ile uzaklaştık farklı yerlere forum sitelerine gittik.
Bunlardan birine örnek verirsek ticaret ilanı açmamız engelledi sırf üyelik satın alalım diye, resmen buna zorlandık bu konuda en çok soğumamı sağlayan bu olmuştu.
Az önce sıra bulucuya girdim oda kaldırılmış şaka gibi. Web sitesine baktığım zaman ne bi gelişme var nede bir yenilik tam tersine varolan özelliklerinizi de kaldırıyorsunuz.
ishana avatar
ishana • 2 ay önce
ülkemizde forumların amacı siyaset yapmak olmuş. araştırmak ve belirli bir konuda bilgi sahibi olmak kadar bilgiyi paylaşmak da entellektüel düşünceye sahip insanların özelliğidir. bu konuda forumların bitmediğinin en güzel örneği stackoverflow dur.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

medyagalaxy
Son Yorumlar

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.