Giriş Yap / Kayıt Ol
ersin

Front End Developer Olmak İçin Hangi Yeteneklere ve Bilgilere Sahip Olmalıyım?

Tarih: 06 Mayıs 2017   Kategori: Programlama   Yazar: Kaan  |  11719 kez okundu

Uzun zamandır düşündüğüm ve sonunda yazma kararı aldığım, forumda sıkça konuları da açılan konulardan seri bir yazı dizisi hazırlamak istedim. “Bilgisayar / yazılım mühendisliği bölümü okuyorum, sizce hangi alana yönelmeliyim?”“İnternet sitesi tasarımı üzerine yoğunlaşmak istiyorum, sizce nereden başlamalıyım?”“Mobil uygulama geliştirmek istiyorum hangi platformda hangi dille kodlama yapmalıyım?” gibi sorulara, her ay güzel bir yazı dizisi hazırlamak eminim çok kişiye yardımcı olacaktır.

Bugünkü yazım, “nasıl iyi bir front end developer olabilirim” üzerine. Bu işe nasıl başlarım, hangi yeteneklere sahip olmalıyım ve ne kadar çalışmalıyım gibi  temel kavramlar üzerinde duracağım.

Öncelikle Front end developer ünvanı ile anılan kişi, kullanıcıların etkileşime girdiği ön yüzün HTML&CSSJavaScriptjQuery teknolojilerini kullanarak yapan kişidir. Kısaca gördüğünüz, tıkladığınız, görsel ve dokunsal olarak tecrübe ettiğiniz her şeydir. Ülkemizde henüz ayrımı çok net bilinmese de, Front end developer ve back end developer kavramları kurumsal alanlarda birbirinden tamamen ayrılmıştır. Bir sonraki yazı dizimde de back end developer kavramından detaylıca bahsedeceğim. Fakat şu an için kısa bir ayrım örneği vermek gerekirse; back end developer bir şehrin altyapısını oluşturan kişi (elektrik, su ve kanalizasyon sistemleri, bina yapıları gibi), front end developer ise bu şehrin görünen kısmını (yollarını, bina dış cephelerini, parklarını ve peyzajını) yapan kişi olarak düşünebilirsiniz. 

Gelelim tekrar konumuz olan front end developer kavramına. Piyasada genellikle bu isimle anıldığı için sürekli ingilizce telafuzunu yapıyorum. Güzel dilimizde de “ön uç / ön yüz geliştirici” veya forum dillerinde “arayüz tasarımı” olarak da denk gelebilirsiniz. Front end developer kavramının bir çok alt kırılımı mevcut. Bunların detayına girmeyeceğim ama kısa kısa değineceğim. Zira hepsinin kullanacağı teknolojiler hakkında bilgilenmek, bizim daha çok işimize yarayacaktır. Sonrasında siz keyif aldığınız dala atlayabilir ya da daldan dala gezebilirsiniz.

Front End Developer Alt Dalları

  • Front End Web Developer
  • CSS Developer
  • JavaScript Developer
  • jQuery Developer
  • UI / UX Developer
  • Mobile Front End Developer
  • Front End Test ve Problem Çözümü

Front End Developer Olmak İçin Mutlaka Sahip Olmanız Gereken Teknolojiler

1- HTML & CSS

HTML (Hyper Text Markup Language) ve CSS (Cascading Style Sheets) kavramları web kodlamanın en temel yapı taşlıdır. Bu iki şey olmadan bir internet sitesi oluşturamazsınız. Herhangi bir internet sitesi geliştirmek için HTML ve CSS’ de ustalaşmak gerekiyor. Güzel haber, sağlam bir çalışma ile sadece birkaç haftada bunun üstesinden gelebilirsiniz.

Not: Yalnızca HTML ve CSS bilgisi edinmek, temel internet sitelerini oluşturmanıza izin verir. Karmaşık yapılar oluşturmak için sonraki adımlarda da ustalaşmanızı gerektirir.

2- JavaScript

JavaScript, internet sitelerine biraz daha işlevsellik eklemenize izin verir. HTML, CSS ve JavaScript (kısaca JS) dışında bir şey kullanmadan çok sayıda temel web uygulaması oluşturabilirsiniz. En temel düzeyde JS, internet sitelerinize bir çok interaktif öğe eklemenizi sağlar. JS’yi, gerçek zamanlı olarak güncellenen haritalar, etkileşimli filmler ve çevrimiçi oyunlar oluşturmak için kullanabilirsiniz. Pinterest gibi siteler, kullanıcı arayüzünü kullanımı kolaylaştırmak için JavaScript'i yoğun bir şekilde kullanmaktadır. Güzel haber, JavaScript’te master olursanız, dünyadaki en popüler programlama dilinde dev bir kariyer elde edebilirsiniz.

3- jQuery

jQuery bir JavaScript kütüphanesidir. jQuery ile her şeyi sıfırdan kodlamak zorunda kalmazsınız, projelerinize hazır öğeler eklemenizi, böylece gerektiği gibi kişiselleştirebilmenizi sağlar. (JavaScript'in bilinmesinin bir nedende budur). Geri sayım sayaçları, arama formu, otomatik tamamlama ve hatta kılavuz düzenlerini otomatik olarak yeniden düzenleyip yeniden boyutlandırmak gibi işlerde, jQuery’yi kullanabilirsiniz.

4- JavaScript Frameworks

JavaScript için alternatif bir çok framework bulunmaktadır. En popülerleri; Angular JS, Backbone, Ember, React JS, Node JS ve Vue JS’tir. Bu frameworkler JavaScript kodunuz için hazır bir yapı sağlar. Farklı ihtiyaçlar için farklı framworkleri tercih edebilirsiniz. Amaç sıfırdan kodlamayı en aza indirgemektir.

5- Frond-End Frameworks

CSS ve ön yüz geliştirmek için yine kodlama işini azaltmak amaçlı kullanılan popüler frameworkler mevcuttur. Bunlardan en bilinenlerinden birisi Bootstrap’tir. İçerisinde hazır CSS ve JavaScript kütüphaneleri bulunmaktadır. Böylece projelerinizi hızlı bir şekilde geliştirmeye başlayabilir, esnek yapılarıyla istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. YouTube ve Udemy üzerinde oldukça fazla kaynak mevcuttur. Kurulumu ve kullanımı hakkında bu siteleri kullanabilirsiniz.

6- CSS Preprocessors (Ön İşlemciler)

Ön işlemciler, CSS kodlamanızı hızlandırabilecek başka bir unsurdur. Bir CSS ön işlemcisi, CSS'mizin ölçeklenebilir olmasını ve birlikte çalışılmasını kolaylaştırmak için CSS'ye ekstra işlevsellik katar. İnternet sitenize yayınlamadan önce kodunuzu işler ve onu iyi biçimlendirilmiş ve çapraz tarayıcı dostu CSS haline getirir. SASS ve LESS is talebi öncesi islemcilerin en büyük iki tanesidir.

7- Responsive ve Mobil Tasarım

Reponsive (duyarlı) tasarım, internet sitesinin düzeninin ekran boyutuna göre ve kullanılan cihaza göre değiştiği anlamına gelir. Örneğin bir internet sitesi büyük monitörlü ve yüksek çözünürlüklü masaüstü bilgisayardan ziyaret edildiğinde farklı tasarım görülecek, aynı siteyi herhangi bir mobil cihazda ziyaret ettiğinde ise o çözünürlüğe göre optimize edilmiş ancak aynı temel dosyaları kullanan farklı bir tasarım ile karşılaşılacaktır.

Mobil tasarım, responsive tasarımı içerebilir. Ancak bazen bir kullanıcının bir masaüstü bilgisayarda sitenizi ziyaret ederken yaşamak istediği deneyim, kullanıcıların akıllı telefonlarından ziyarette görmek istediklerinden tamamen farklıdır. Bu gibi durumlarda, mobil sitenin tamamen farklı olması mantıklıdır. Örneğin, çevrimiçi bankacılığa sahip bir banka internet sitesi, kullanıcıların en yakın banka yeri ve basitleştirilmiş hesap görünümü gibi şeyleri (mobil ekranlar daha küçük olduğu için) görüntülemelerini sağlayan ayrı bir mobil tasarım yapabilir. Kısacası mobil uygulamalar .

8- Çapraz Tarayıcı Geliştirme

Modern tarayıcılar, internet sitelerini tutarlı bir şekilde görüntülemede oldukça başarılıdır. Fakat sahnenin arkasında kodu nasıl yorumladıkları konusunda hala farklılıklar vardır. Firefox, Chrome, Safari, Opera ve İnternet Exploerer gibi farklı tarayıcılarda internet site tasarımlarınız farklı görülebilir. Bu konu farklı bir yazımızda detaylı olarak bahsedilecek kadar detaylıdır. Bu nedenle eğer şu an için ilgili olduğunuz bir konu ise iyi bir araştırma ile kendinizi bilgilendirebilirsiniz.

9- Test ve Hata Ayıklama

Her kodlama işleminde olduğu gibi internet sitesi geliştirmede de hatalar olur. Bu nedenle test etme ve hataları düzenleme gibi stresli, yoğun çalışma gerektiren bu aşama oldukça sancılıdır. Bu nedenle temiz kodlama, test ve hata ayıklama işleminde oldukça önemlidir. Tasarımızda yolunda gitmeyen bir durumda projenizi test etmek sizi oldukça yoracaktır. Bu gibi durumlar için üçüncü şahıslardan yararlanmak iş yükünüzü oldukça hafifletecektir. Bu nedenle çok gizli olmayan projelerinizi Beta sürümü ile sürmek, size bu aşamada oldukça avantaj sağlayacaktır.

10- Problem Çözme Yetenekleri

Her şey tamam ve diyelim ki mükemmel işleyen bir ön yüz oluşturdunuz ve bu tasarımınızı bir back end developer içerik yönetim sistemi ile entegre ederken aniden müthiş özelliklerin yarısı çalışmaktan vazgeçti. İşte burada biraz da uzun yıllar çalışmanın getirdiği tecrübe ile projenin felakete dönüşmesini engelleyecek proje çözme yetenekleri gerekiyor. Bu kısım biraz fazla mesai harcamanıza neden olabilir. Çünkü problem çözmek tecrübe ile doğru orantılıdır.

Umarım aklınızdaki sorulara kısa ve yalın anlatımlarla çözümler sunabilmişimdir. Sürçü lisan ettiysek affola. Bir sonraki yazı dizilerimizde görüşmek dileği ile iyi çalışmalar.

8 Yorum
seomarkam avatar
seomarkam • 2 yıl önce
Güzel bilgiler.
Ramikeen avatar
Ramikeen • 2 yıl önce
Hoş bir yazı olmuş açıkcası, böyle bilgilerle bizleri aydınlatmanızı zevkle bekliyor olacağız. İnşallah devamıda gelir ama her ay dediğiniz ayda bir yazı mı olacak yoksa her ay farklı bir konu hakkında yazılar mı yayınlanacak?
Kaan avatar
KaanEDİTÖR • 2 yıl önce
Her ay en az bir konuda boyle detayli anlatimlar yapmayi hedeflemekteyim. Konular webmasterlari ilgilendiren benim de anlatacak kadar bilgim olan konular olacaktir.
MesuT avatar
MesuT • 2 yıl önce
Being Ustaya rakip çıkmış smile Hoşgeldiniz hocam.
Kerem Taşpınar avatar
Kerem Taşpınar • 2 yıl önce
"Arayuz Tasarimi" diye belirttiginiz grafik tasarim islemidir. "Arayuz Gelistirici" daha dogru bir kullanim olacaktir. Yazi icin tesekkurler
Decimas avatar
Decimas • 2 yıl önce
11-) Çay-Kahve ve ayak işleri konusunda yetenek sahibi olmalılar. (Özellikle stajiyerler bu konuda yüksek potansiyel sahibidir.)
xoxwtf avatar
xoxwtf • 2 yıl önce
Çok güzel bir yazı olmuş. Ellerinize ve aklınıza sağlık. Şimdi gaza geldim, bugünden itibaren bilgilerimi daha da pekiştireceğim.
7FlyMind avatar
7FlyMind • 1 yıl önce
Emeğinizr sağlık.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

SerpTakip
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.