reklam
reklam

GitHub, 2018’de En Hızlı Büyüyen Programlama Dillerini Açıkladı

Geliştiricilerin kutsal sığınağı GitHub, 2018 yılında hızla büyüme gösteren programlama dillerini içeren yeni bir rapor yayınladı.

GitHub geliştiricileri verileri baz alınarak hazırlanan rapora göre, statik olarak yazılan dillerin popülaritesinde etkili bir artış var. Pazara taze kan olarak katılan Kotlin listenin zirvesinde yer alırken TypeScript ve Rust ikilisi de Kotlin’in hemen ardı sıra zirveye oynuyor.

Raporda programlama dilleri trendlerine ilişkin dikkat çeken birçok detay var. Örneğin, DevOps’larca tercih edilen ve insan tarafından okunabilir bir dil olan HCI geliştirici popülasyonu 2017 yılından bu yana tam iki kat arttırmayı başarmış.

Makine öğrenimi alanının güvenli limanı haline gelen Python, 8. sıradan listeye giriş yaparak yerini korurken, Go dili ise geçtiğimiz yıla oranla geliştirici popülasyonunu 1 buçuk kat arttırmayı başarmış.

GitHub’ın 96 milyon kod reposu, 21 milyon organizasyon ve 31 milyon geliştiriciye ev sahipliği yaptığını unutmayalım. Dolayısıyla GitHub’ın programlama dillerine ilişkin sunduğu raporun sektör adına gerçekçi bir tablo çizdiğine inanılıyor.

2018’de en hızlı büyüme gösteren programlama dillerinin tam listesi ise şu şekilde:

  Diller
Artan Geliştirici Popülasyonu
1 Kotlin 2.6X
2 HCL 2.2X
3 TypeScript 1.9X
4 PowerShell 1.7X
5 Rust 1.7X
6 CMake 1.6X
7 Go 1.5X
8 Python 1.5X
9 Groovy 1.4X
10 SQLPL 1.4X


Rapor hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce GitHub’ın bu raporu sektörün gerçekliğini yansıtmayı başarıyor mu?GitHub’ın 2018 yazılım dilleri için yeni karnesi bu şekilde.

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍 3 / 5 (1 değerlendirme)

1 kişi bu içerik hakkında tepkilerini gösterdi. Sen de tepkini göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

Yorum yapmak için giriş yapın.

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al