Giriş Yap / Kayıt Ol
smmraja

GitHub’a İnternet Tarihinin En Büyük DDoS Saldırısı Gerçekleştirildi

Tarih: 02 Mart 2018   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  7117 kez okundu

İnternet okyanusunun en büyük kod kaynağı limanı GitHub, bugün yayınladığı bir blog içeriğiyle; geçtiğimiz gün tarihin en büyük DDoS saldırısına maruz kaldığını açıkladı. Saniyede 1.35 Terabit’lik veri akışıyla sınırları zorlanan servis, 5 dakika boyunca hizmet dışında kaldıktan sonra saldırıyı bertaraf etmeyi, 10. dakikadan sonra ise tekrar online olmayı başarmış.

Bir internet sitesinin DDoS yemesinin ne demek olduğunu en iyi bizler biliriz. DDoS saldırısının ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar için yine de özetlemek gerekirse; internet sitesine aşırı veri yüklemesi yapmak suretiyle, servisin çevrimdışı olmasına neden olan saldırılara DDoS (Distributed Denial of Service) adını veriyoruz. Şimdiye kadar en büyük örneğini 2016 yılında Fransa’da 1.1 Terabit ile gördüğümüz saldırıdan sonra, Github’ın göğüslediği yeni DDoS saldırısı tarihin en büyük DDoS saldırısı olma özelliğine sahip.

GitHub’ın açıklamasına göre DDoS saldırısı 28 Şubat’da saat 17.21 ila 17.30 arasında gerçekleştirildi. 17.21 ile 17.26 arasında offline duruma geçen servis, saldırının bertaraf edilmesiyle 17.30’da tekrardan hizmet sunmaya başladı. Saldırının atlatılması sürecinde dışardan destek aldıklarını da belirten GitHub, faili meçhul saldırı için Çin’i potansiyel şüpheli olarak görüyor. Çin’in 2015 yılında GitHub’a sansür kaldırmaya yardımcı yazılımlar sunması gerekçesiyle başka bir dev DDoS saldırısı yaptığını düşünürsek, GitHub Çin’den şüphelenmekte pek de haksız sayılmaz.

Saldırının teknik detaylarına ulaşmak isterseniz, GitHub’ın kendi blogu üzerinde yayınladığı içeriğe buradan erişebilirsiniz.

1.35 Terabit’lik saldırıyı göğüslemek ve kısa süre sonra tekrar online olmayı başarmak, büyük bir başarı. GitHub’ı ve yetenekli mühendislerini kutlamak gerekiyor. Yapılan DDoS saldırısı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

23 Yorum
SametRaşit avatar
SametRaşit • 3 yıl önce
Türkiyeye yapılsa dolar 6tl olabilirdi
.
unsalf avatar
unsalf • 3 yıl önce
Yapmayın Şöyle Şeyler smile
Gopher avatar
Gopher • 3 yıl önce
Gerçekten kendilerini takdir ediyorum. Adamlar son derece soğuk kanlı davranıp böyle bir saldırıyı ucuz bir şekilde atlatmışlar.

Gel gelelim bizim e-devlet, ösym gibi önemli web sitelerimiz ddos olmadan da anlık ziyaretlerde bile göçebiliyor. Ülkede milyarlarca lira dönüyor ama bir Github kadar olamadık.
Mrtcn avatar
Mrtcn • 3 yıl önce
Memcached üzerindeki bir açıktan dolayı oluşan ve son zamanlarda OVH dahil pek çok kurumu hedef alan saldırıdır. CloudFlare tarafından tespit edilen daha sonra exploit ortaya çıkınca 1.5 Tbps'ye kadar çıkan atak. Türkiye üzerinde pek çok siteyi yerle bir edebilecek bir güç. Sıkıntılı bir durum sad face
Decimas avatar
Decimas • 3 yıl önce
Hosting firmam geçen ay bir uyarı maili göndermişti, yum / apt-get update memcached ile güncellemem gerektiği yazıyordu. Belki faydası olur.
MucahitErgul avatar
MucahitErgul • 3 yıl önce
Aynı saldırı Türkiye'deki herhangi bir yere yapılsa duman olmuştuk herhalde smile
Marjinalbeyin avatar
Marjinalbeyin • 3 yıl önce
Burada konuşup Türkiye'ye laf söylemeyi ne kadar çok seviyorsunuz. Madem bu kadar şikayetçisiniz o zaman bu saldırıyı kaldıracak alt yapıyı siz oluşturun.
HasanSorumli avatar
HasanSorumli • 3 yıl önce
fırsat vermediler olsa yapardık reyiz
PealonTeor avatar
PealonTeor • 3 yıl önce
Valla anlamıyorum hemen neden savunmaya geçiyosunuz? birde marjinal beyin yazıyor nickte. keşke akbeyin yazsaydınız.
AhmetKarabulut avatar
AhmetKarabulut • 3 yıl önce
Hocam kendinize bahane arayıp durmayı bırakıp biraz da işin iş boyutuna geçmek lazım. Bugüne kadar ne girişimde bulundunuz da, kim ne yaparak engel oldu ?
ibrahimemur avatar
ibrahimemur • 3 yıl önce
anymousun eline sunucularını eline verdiğimizi unuttunuz galiba.
Decimas avatar
Decimas • 3 yıl önce
Bir x endüstrisinde yazılım veya bilişim departmanında çalışıyorsun, sen bu yorumu yazdın geldin dedinki hadi yapalım kardeşim, ee patrona gidip ilk önce altyapı için gerekli adımları atmasını istiyelim. Adamin kafasında muhtemel durumlardan biri de 2-3 ay sonra yenileyebileceği bir lüksü vardır, öncelik sırasını çoooook gereksiz gördüğü bir şeye vermez. Ha bu bilinç varsa bari ülkedeki mobilya ve lojistik şirketleri, reklamlarda bilinirliiği yani hedef olabilecek kurumları listeye alıp bilinçlendirme + altyapı kurma çalışmalarını yapınız da örnek olunuz. Çok mükemmel devletim sayesinde bu gün basit ve 5 dk'lık iş için hasta halimle (ekstra yamur ve soğuk yüzünden 2-3 gün daha ilerledi) saatlerce ilçeler arası mekik dokudum resmen. Niye? Çünkü daha birbirlerinden ve ne iş yaptıklarından bile haberleri yok. Laf söylemek en doğal hakkımız, batı bizi kıskanıyor sonuçta wink
murattat avatar
murattat • 3 yıl önce
Böyle bir saldırının altından 5 dakika gibi kısa sürede kurtulduysa , ...... ne diyeyim çalışanlara ikramiye verin.
MaMiFilm avatar
MaMiFilm • 3 yıl önce
Voov telafuz edilen rakam korkunç, böyle bir saldırıyı ülkemizde bertaraf edebilecek site olduğunu zannetmiyorum. Hatta sadece kitlemeyi bırak ani bir yüklenmeyle altyapı komple çökebilir. Helal olsun adamlara.
Engin07 avatar
Engin07 • 3 yıl önce
WMAracı'na gelse bence etkilenmez. Nasıl bir sunucuda site ben halen çözemedim, gram yavaşlamaz mı arkadaş site 10k görüyor tık yok ^^ Google ana sayfasında içerik yok WMAracı'ndan yavaş açılıyor ama smile
2000 avatar
2000 • 3 yıl önce
The hero GitHub.
emirbugra avatar
emirbugra • 3 yıl önce
helal olsun
bilsez avatar
bilsez • 3 yıl önce
DDOS saldırısının site çökertme olduğunu söylemişsin ama bunu ne için yaparlar, çıkarları nedir gibi soruların cevabı olsaydı iyi olurdu.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Onları öğrenmek isteyen arkadaşlar için DDoS'a link bıraktım zaten, Nedir'e DDoS ile ilgili bir içeriğimiz var smile
ismail avatar
ismail • 3 yıl önce
Türkiye'de olsa makineyi kapatırlar smile
hsntngr avatar
hsntngr • 3 yıl önce
Türkiye'de olsa biz bu saldırıyı 5 dakikada değil sadece 30 sn de çözerdik. İnanamadınız dimi, aha size ispatı >> https://www.youtube.com/watch?v=yLx9B3xVOw8
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Hasan hocam bunun öncesinde bir takım olaylar dönüyormuş. Vaktiyle Facebook sayfasından paylaşmıştık bir arkadaş açıklamıştı neden öyle yaptıklarını. Ama sebebi neydi hatırlamıyorum smile
hsntngr avatar
hsntngr • 3 yıl önce
Nasıl bir sebep sunucuya bu kötülüğü yapmalarına neden oldu merak ettim hocam şimdi smile
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.