wmaraci reklam

GitHub’a İnternet Tarihinin En Büyük DDoS Saldırısı Gerçekleştirildi

İnternet okyanusunun en büyük kod kaynağı limanı GitHub, bugün yayınladığı bir blog içeriğiyle; geçtiğimiz gün tarihin en büyük DDoS saldırısına maruz kaldığını açıkladı. Saniyede 1.35 Terabit’lik veri akışıyla sınırları zorlanan servis, 5 dakika boyunca hizmet dışında kaldıktan sonra saldırıyı bertaraf etmeyi, 10. dakikadan sonra ise tekrar online olmayı başarmış.

Bir internet sitesinin DDoS yemesinin ne demek olduğunu en iyi bizler biliriz. DDoS saldırısının ne olduğunu bilmeyen arkadaşlar için yine de özetlemek gerekirse; internet sitesine aşırı veri yüklemesi yapmak suretiyle, servisin çevrimdışı olmasına neden olan saldırılara DDoS (Distributed Denial of Service) adını veriyoruz. Şimdiye kadar en büyük örneğini 2016 yılında Fransa’da 1.1 Terabit ile gördüğümüz saldırıdan sonra, Github’ın göğüslediği yeni DDoS saldırısı tarihin en büyük DDoS saldırısı olma özelliğine sahip.

GitHub’ın açıklamasına göre DDoS saldırısı 28 Şubat’da saat 17.21 ila 17.30 arasında gerçekleştirildi. 17.21 ile 17.26 arasında offline duruma geçen servis, saldırının bertaraf edilmesiyle 17.30’da tekrardan hizmet sunmaya başladı. Saldırının atlatılması sürecinde dışardan destek aldıklarını da belirten GitHub, faili meçhul saldırı için Çin’i potansiyel şüpheli olarak görüyor. Çin’in 2015 yılında GitHub’a sansür kaldırmaya yardımcı yazılımlar sunması gerekçesiyle başka bir dev DDoS saldırısı yaptığını düşünürsek, GitHub Çin’den şüphelenmekte pek de haksız sayılmaz.

Saldırının teknik detaylarına ulaşmak isterseniz, GitHub’ın kendi blogu üzerinde yayınladığı içeriğe buradan erişebilirsiniz.

1.35 Terabit’lik saldırıyı göğüslemek ve kısa süre sonra tekrar online olmayı başarmak, büyük bir başarı. GitHub’ı ve yetenekli mühendislerini kutlamak gerekiyor. Yapılan DDoS saldırısı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍

Bu içerik hakkında daha önce tepki gösterilmemiş. İlk tekpi göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al