Giriş Yap / Kayıt Ol

Adware, Ransomware ve diğer tüm benzeriware’lar! sizi tanımak güzeldi, şimdi devir gizli kriptopara madenciliği yazılımlarının (Cryptojacking) devri… Kriptopara madenciliğinin tüm dünyayı nasıl etkilediğini biliyoruz. Bilgisayar oyunları için üretilen donanımların tutanın elinde kalması, hiperenflasyon dönemi yaşanıyormuşçasına fırlayan donanım fiyatları ve daha birçok badirenin arkasında yatan neden onlar. Amerikan rüyasını Amerika’ya gitmeden kapınıza getiren kriptoparalar, şimdi internet ve bilgisayar korsanlarının yeni gözbebeği.

McAfee Labs’in gizli kriptopara madenciliği için açıkladığı verilere göre Cryptojacking’in kullanım oranı Ransomware’i solladı. McAfee’de Güvenlik Şefi Raj Samani’ye göre; artık saldırganlar Malware yazılımlarını Ransomware’ın bir parçası olması yerine doğrudan kâr edebilecekleri madencilik yazılımları olarak hazırlıyorlar. Böylece sistemi ele geçirdiklerinde gizlice kârlarının devamlılığını sağlayabiliyorlar.

McAfee’nin Cryptojacking ile ilgili hazırladığı yeni raporun rakamları da Cryptojacking’in bir yılda ciddi oranlara ulaştığını açıklamaya yetiyor. Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 400.000 civarı saptama yapan McAfee, Cryptojacking’in an itibariyle yüzde 629 büyüyerek, 2.9 milyon civarına ulaştığını değiniyor.

2017 yılında sadece 200 bin Malware kriptopara yazılımının piyasada olduğunu düşünürsek, rakamların kısa sürede ulaştığı boyutlar gerçekten korkutucu. Korsanların kriptopara madenciliğine kaymalarının birçok nedeni var. En önemli nedeniyse Ransomware’a kıyasla sürekli bir getiri kaynağı oluşturması ve son kullanıcıların sistemlerindeki Cryptojacking yazılımlarını fark edememesinden kaynaklanıyor. Kripto dünyasının takip edilemezliğinin de Malware dünyasın yeni starı olmasında payı büyük.

Korsanların artık şifremizi kırmaya gerek kalmayacağı, bankamıza el sürmeyeceği günlere doğru yelken açıyoruz. Önümüzdeki sene Cryptojacking yazılımlarının kendini yüzde kaça katlayacağı ise sayısal lotodan bozma bilmece denklemi gibi duruyor.

Yüzde bin 189’luk bir artış gerçekten kayda değer ve aslında hepimiz bir yerde bu rakamın içine dahil oluyoruz. Cryptojacking’den uzak durmak adına güvenlik yazılımlarını kullanmak bir nebze güvende kalmaya yetecektir.

Yeni internet ve korsanlık tehdidi hakkına sizin düşünceniz nedir?

7 Yorum
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 7 ay önce
CPU, GPU kullanımları maruz kalıp kalmadığımızı zaten açıkça ortaya koyuyor. Dolayısıyla az çok bilgisayar kullanmayı bilen bir insan dahi görev yöneticisine girip kullanım değerlerini ve o an yaptığı işlemleri göz önüne alarak maruz kalıp kalmadığını anlar diye düşünüyorum.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 7 ay önce
Acilen kurumsal bir şirkette BT görevlisi olarak çalışan bir arkadaş edinmeni öneriyorum. Bozuldu diye şikayet edilen bilgisayarların aslında açık olmadığını ve nasıl kafaları yediğini anlatırken eminim baya eğlenirsiniz smile
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 7 ay önce
Var mı ya böyle olaylar gerçekten smile
contentwriter avatar
contentwriter • 7 ay önce
Bu yazılımlar görev yöneticisine girdiğiniz anda kendini kapatıyor, siz işinize devam edince o da alttan üretim yapıyor.
Siz bilgisayardan ayrıldığınızda bunu fark edip kripto para üreten, pc başına geçince (görev yöneticisine girmeseniz bile) kendini kapatan yazılımlar var.
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 7 ay önce
Cpu, gpu faaliyetlerini log tutan bir program vardı onu tekrar bulursam kurayım o zaman. Dediğiniz gibi bir şey varsa tehlikeli.
contentwriter avatar
contentwriter • 7 ay önce
Bu tehlikenin bilincinde olan herkes sistemini güvenli moddayken Malwarebytes'in Antimalware yazılıymıyla taratsın.
LiDYASIZ avatar
LiDYASIZ • 7 ay önce
hocam isim verebilir misin?
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.