Giriş Yap / Kayıt Ol

Global İnternet Önümüzdeki 48 Saat İçinde Kesintiye Uğrayabilir!

Tarih: 11 Ekim 2018   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  3396 kez okundu

İnternet yalnızca işi olanlar için değil, herkes için adeta yapay bir oksijen kaynağı. Önümüzdeki 48 saatlik süreçte ise ICANN’in şifreleme anahtarlarında yapacağı bakım çalışması nedeniyle oksijenimiz belirli aralıklarla kesilebilir.

Internet Corporation of Assigned Names and Numbers veya hepimizin hatırında kalan kısaltmasıyla; ICANN, önümüzdeki gün ciddi bir bakım sürecine girecek.

Bakım süresince global ölçekte bazı erişim sorunlarının yaşanabileceği uyarısında bulunan ICANN; Google, Facebook ve Twitter başta olmak üzere dev servislere dahi erişim sıkıntısının yaşanabileceğini bildiriyor.

Bildiğiniz gibi ICANN, dünya çapında internetin Alan Adı Sistemi (DNS) sayesinde çalışmasını ve sürerliliğini sağlıyor. Bu sistem sayesinde IP adresleri bilgisayar, tüm cihazlar ve tabii insanların okuyabileceği bir alan adı aracılığıyla kullanılabiliyor.

ICANN’in yapacağı kapsamlı bakım çalışması, DNS sisteminin kriptografik anahtarlarının değiştirilmesini içeriyor. Bakımdan sonra daha güvenli, stabil ve tazelenmiş bir DNS deneyimi kullanıcılarını kaldığı yerden bekliyor olacak.

ICANN önemli altyapı geçişinin büyük bölümünün sağlandığını fakat önümüzdeki 48 saatlik süreç boyunca internet ve bazı sitelere erişim konusunda minimal sıkıntıların yaşanabileceğinin de altını çiziyor.

İnternet Kesintisinden Kimler Etkilenecek?

Kesintiden yayıncılarla birlikte son kullanıcılar da etkilenecek. ICANN’in uyarısına göre önümüzdeki 48 saat boyunca bazı önemli servislere erişim sıkıntısı yaşanabileceği gibi kimi kullanıcıların bağlantılarında hız düşmesi sorunu açığa çıkabilir.

Değişikliğin global ölçekte yapılmasından ötürü, ülkemizdeki kullanıcılar da bu değişiklikten pekâla etkilenebilirler. Eğer önümüzdeki 48 saat boyunca internet siteleriniz veya bağlantınızda normalde yaşamadığınız anormalliklerle karşılaşırsanız, modeminiz ve sunucunuzu karıştırmadan önce, nedeninin ICANN’in alan adı sisteminin altyapısını güncellemesi olabileceğini unutmayın.

Önümüzdeki 48 saat boyunca internet ve internet sitelerinizde ve bağlantınızda yaşanacak minimal sorunlara karşılıklı hazırlıklı olmakta fayda var.

4 Yorum
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 4 ay önce
Ben 48 saat içinde bir sorun yaşamadım. Acaba bakımı ertelediler mi, yoksa işlerini profesyonel şekilde mi yaptılar, yoksa benim dünyadan haberim mi yok? smile
AppendiX avatar
AppendiX • 4 ay önce
Hayırlısı bakalım neler olacak seyredelim.
caddebodrum avatar
caddebodrum • 4 ay önce
kökten kapatında şu tiktokları izlemeyelim
Emrkrvs avatar
Emrkrvs • 3 ay önce
Gerektiğini Düşünüyorum aptal aptal Tiktok Falan Filan Boş Yani .
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.