Giriş Yap / Kayıt Ol

Google 65 Bin Torrent Sitesini Devre Dışı Bıraktı!

Tarih: 02 Temmuz 2018   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  2599 kez okundu

Film ve korsanlık müessesesinin kedi fare oyununa, müdahaleyi ev sahibi Google yapma kararı aldı. Filmlerin Torrent ile imtihanını hepimiz biliyoruz. Önce bir Torrent sitesi kapatılır ve henüz birinin boşluğu özlenmeden yeni bir internet sitesi ziyaretçileri kendi safına çekmeye başlar. Korsan konusunda önemli adımlar atan Google, Torrent oyununu bozsa da tamamen bitirmemeye kararlı…

Avustralya medyasında yer eden habere göre Google’ın oyuna dahil olması Creative Content Australia’nın başkanı Graham Buke’ün talebi üzerine gerçekleşti. Avustralyalı bir yapım şirketi tarafından çekilen Lion filminin 331 bin defa illegal indirilmesi ve 600 bin defa online ücretsiz izlenmesi, “üretici şirket ve vergi dairesinin doğrudan kaybı” olarak değerlendirildi.

See-Saw Film’in yöneticisi, Lion ve The Kings Speech gibi başarılı filmlerin yapımcısı Emile Serman, “Korsanın sektöre nasıl zarar verdiğini hepimiz biliyoruz fakat etkilerin ne kadar yıkıcı olduğunu ancak rakamları görünce fark ettim.” açıklamasında bulundu.

Google Torrent sitelerini tamamen silmeyi reddediyor!

Birçok şirket tarafından Google’a yapılan talep korsan içerikleri internet sitelerinin tamamen arama sonuçlarından kaldırılması. Öyle ki The Age’de konuşan Google sözcüsü dahi Torrent sitelerinin ziyaretçi kaynağının yüzde 90’ı Google’ın oluşturduğunu biliyor. Buna rağmen Google illegal içeriklerin ve Torrent tipindeki paylaşımların arama motorlarının sorumluluğunda olmadığını ileri sürerek Torrent oyununa son vermeyi reddediyor.

Google’ın 65 bin siteye uyguladığı ceza sadece bu tarz sitelerin SERP’de yer değiştirmesine ve trafiklerinin bir kısmını kaybetmesine neden olacak ancak tamamen arama motoru sonuçlarından dışlanmayacaklar. Google’ın Torrent’e resmen bir savaş açmasıysa mümkün değil gibi görünüyor. Zira Torrent’e karşı yapılacak bir engelleme durumunda, Torrent yayıncıları ve kullanıcıları Google alışkanlıklarını terk ederek diğer arama motorlarına geçiş yapabilir.

Kısacası Google’ın 65 bin Torrent sitesini devre dışı bırakması Avustralya hükümetinin kanaatine icazeten yapılmış bir hamle gibi duruyor.

14 Yorum
FurkanHisamioğlu avatar
FurkanHisamioğlu • 7 ay önce
Crack'i önlemek, torrent'i önlemek vs. bana her zaman çok anlamsız gelmiştir. Crack yazılım, null tema ve scriptler mesela bir anlamda reklam aracılığı yapar. Null yazılım kuracak adamın zaten satın almaya niyeti yoktur ki null'a yönelmiştir. Aynı şekilde torrent'ten film izleyen birinin de netflix'e yöneleceği, dvd alacağı varsa zaten bunları yapardı. Ama filmi izledikten sonra sohbet ortamında tartışarak dvd alma ve netflix gibi alışkanlığı bulunan insanlara filmi tanıtarak film sahiplerine masrafsız reklam sağlamış oluyorlar. Reklamın iyisi kötüsü olmaz diyeceğim ama bu reklamın kötüsü bile sayılamaz gözümde. Dilerlerse bir süreliğine torrent sitelerini tamamen bitirterek gelirlerde küçük bir analiz yapsınlar. Tezimin doğruluğu kanıtlanmış olur smile.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 7 ay önce
Hocam bence yanlış düşünüyorsunuz. Null kullananlar neden bedavaya kullanmak varken para vereyim diye düşünenlerdir. Bedava bulamazlarsa mecbur ilgili içeriği satın alacaklar.
FurkanHisamioğlu avatar
FurkanHisamioğlu • 7 ay önce
bedavası var iken para vermeyi hiç kimse istemez hocam bu kişilikle alakalı değil smile null kullanmak ile ücretsiz kullanmak farklı şey ve herkes aslında bunun farkında zaten. kişinin derdi free kullanmak olsa flarum kullanır, neden ipb'ye 625 dolar versin? mybb de free ancak adam vbulletin kuruyor. vbulletin'in null sürümünü bulamasa 100'lerce dolar ödeyip alacak mı? hiç sanmıyorum.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 7 ay önce
Hocam peki 100lerce dolar verip alanlar ücretsizini bulsalar o parayı ödeyecekler mi?
Korkmaz avatar
Korkmaz • 7 ay önce
Türkiye'de Netflix kullanmak aslında enayilikten başka bir şey değil. Kullanan biri olarak bunu söyleyebilirim. VPN değiştirip girdiğimde neredeyse tüm dizler ve filmler var. Ama Türkiye üzerinde girince hiç bir şey yok. Buda insanları korsana yönelten bir sebep. Parasını verip bile izleyemiyorsun. Hepsine ayrı ayrı paramı verelim.
Serkan avatar
Serkan • 7 ay önce
"Lion filminin 331 bin defa illegal indirilmesi ve 600 bin defa online ücretsiz izlenmesi"
Adamlar sanıyor ki korsan olmasa bu kadar insan sinemaya gidip bilet alacak.
HeroTürk avatar
HeroTürk • 7 ay önce
600 bin kişi gitmeyebilir ama 6000 kişi gitmiş olsa 10 dolardan 60000 dolar demek. Ben birçok yerli filmi sinemada izliyorum korsana düşmüyor diye
Mrtcn avatar
Mrtcn • 7 ay önce
Yerinde bir karar.
Korkmaz avatar
Korkmaz • 7 ay önce
Ben arşivimi sağlam yere depoladım. Netflix gibi her yerden izliyorum smile http://i.hizliresim.com/0zD139.png
19o3 avatar
19o3 • 7 ay önce
Siteyide atta tam olsun smile https://www.plex.tv/
Korkmaz avatar
Korkmaz • 7 ay önce
Kafası karışan olabilir diye atmadım. Plex kendi arşivini netflix gibi izleten bir uygulama. smile Hazır bir arşiv yok yani. Siteye girince öyleymiş gibi duruyor.
HeroTürk avatar
HeroTürk • 7 ay önce
112 dolar istiyor smile
Korkmaz avatar
Korkmaz • 7 ay önce
Kim 112 dolar istiyor smile
haQQo avatar
haQQo • 7 ay önce
çok ayıp etmiş. neyse ki ezbere biliyoruz.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.