Giriş Yap / Kayıt Ol

Google, Android için Kotlin Yazılım Dilini Destekleyecek!

Tarih: 18 Mayıs 2017   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  2559 kez okundu

Geliştiricilerden tutun, son kullanıcılara varıncaya kadar tüm Android meraklılarının beklediği Google I/O 2017 geliştirici konferansı dün itibariyle start aldı. Etkinlikte Android platformu için ortaya çıkan en önemli yenilik, Google’ın Android uygulamaları geliştirme konusunda bir yeni programlama diline daha kapısını açması oldu.

Muhtemelen sizin de bildiğiniz gibi Android uygulamaların geliştirilmesi aşamasında yıllardır C++ ve Java dilleri kullanılıyordu. Google, bu dillere alternatif olarak daha kolay ve hızlıca uygulama geliştirmenin önünü açmak adına artık bir de Kotlin programlama dilini destekleyecek. Yani, Apple’ın Swift programlama dilinde olduğu gibi Android’de yüzünü Kotlin'e dönecek.

Google’ın dünkü açıklamasına ve sunduğu desteğe kadar adını sanını duymadığımız Kotlin, vaktiyle Jetbrain tarafından desteklenmekteydi. Rüzgarı arkasına alan Kotlin'in bundan sonraysa en büyük destekçisi Android ekibi olacak.

Tıpkı Apple’ın alternatif ve yeni bir dil olarak Swift’i getirmesi gibi Google da Kotlin'i büyük bir alternatif olarak geliştiricilere sunacak. Apple, Swift’in kendisi konusunda başarılı bir iş çıkartmış ancak geçiş aşamasının sancılı olması, sayısız geliştiricinin Apple’ın kulaklarını çınlatmasına neden olmuştu. 

Google’ın kütüphaneleri ne kadar hızlı Kotlin’e dönüştüreceği, API’lerin ne kadar hızlı bağlanacağı şimdilik merak konusu. Android Studio 3.0 ile kullanılabilir olacak Kotlin’i denemek isteyen geliştiricilerin ekstradan yapması gereken herhangi bir kurulum olmayacak.

Google’ın Android cephesindeki Kotlin atağı hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

5 Yorum
DaftPunk avatar
DaftPunk • 1 yıl önce
Kotlin dersleri 1.bölüm
Sungmert avatar
Sungmert • 1 yıl önce
Yeniliklere açık olmak iyidir. Sağlam uygulamalar çıkabilir. Güzel olmuş bence.
Vtcam avatar
Vtcam • 1 yıl önce
Title'ı düzenleyin.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Hallettim, teşekkürler.
yldrmzffr avatar
yldrmzffr • 1 yıl önce
Keşke daha çok dille android uygulaması yazılabilse...
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.