Giriş Yap / Kayıt Ol

Google, Gmail’i Tepeden Tırnağa Yenileyecek!

Tarih: 14 Nisan 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  1702 kez okundu

Eğer bir Gmail kullanıcısıysanız, ufukta sizleri bekleyen enfes değişiklikler var. Şarap misali tasarımını eskitmekten zevk alan Google, sonunda Gmail ve Gmail ile ilişkili bazı yazılımlarının tasarımını değiştireceğini doğruladı. Hepsi bununla da sınırlı değil. Bu kez elini gerçek manada taşın altına koyan Google, Gmail ile aranızdaki buzları eritecek sıcacık özellikler entegre etmeyi planlıyor.

Eskidikçe tadına tat katan şeyler yok değil ancak bunların birer web yazılımı olamayacağı kesin. Yeni Matariel Design (Materyal Tasarım) adını verdiği tasarım çizgisine fena halde takan Google, Gmail servisini Material Design’a göre yeniden şekillendiricek. Bugün ilk defa ortaya çıkan görsellere bakılırsa Gmail uzun bir sürenin ardından, sıradan ve sıkıcı arayüzünden kurtulmuş olacak. Aynı zamdan Takvim ve Keep gibi diğer Google servislerine mail kutusu üzerinden hemen erişebileceğiz. Elinize ulaşan taze bir postaya göre ajandanıza not düşmek veya bir yapılacaklar listesiyle not almak daha pratik hale gelecek.

Yeni akıllı uslu arayüzün yanı sıra Google’ın Gmail kullanıcılarına sunacağı bazı etkileyici özellikler de söz konusu. TechCrunch’ın bugünkü haberine göre yeni Gmail’de kendini imha eden elektronik postalar gönderilebilecek. Gizlilik adına çekirge sıçraması olacak bu özelliğin detaylı ayarları yardımıyla gönderilen mailin kopyalanamaz ve indirilemez olması gibi şahane özelliklerinin de olacağı iddia ediliyor. Hatta yeni bir güvenlik katmanı sayesinde artık gönderdiğiniz postanın doğru ellere geçtiğinden emin olabileceksiniz. Örneğin postanıza bir şifre ekleyerek, bu postayı yalnızca şifreyi bilen hesap kullanıcısının erişmesini sağlayabileceksiniz.

Gelen Kutusu tarafındaysa, e-postaları sessize alma ve bir e-postaya yanıt vereceğiniz süreyi otomatik hatırlatma gibi şık kolaylıklar düşünülmüş. Gmail’in mobil sürümünde bir süredir kullanımda olan akıllı cevaplar özelliğinin de bu güncellemeyle birlikte sisteme entegre edilmesi bekleniyor. Farklı ekran boyutlarına hitap etmek isteyen yeni Gmail kutusunda kullanıcıların ekran boyutuna göre yapabileceği bir görüntüleme seçeneği de yer alacak.

Yeni Gmail’i hakkında şimdilik ser vermeyip, ekran görüntüsü sızdırılmasına göz yuman Google’ın ne zaman yeni Gmail’i kullanıcılara sunacağı belirsiz. Birçok popüler teknoloji analistinin tahminine göre ise kısa bir süre sonra pilot uygulama olarak bazılarımız yenilenen Gmail’i tadımlama şansına sahip olacağız.

Bahsedilen güçlü özellikler sisteme entegre edilebilirse Google’ın zamanının ötesinde bir posta kutusuna dönüşmesi işten bile değil. Yeni Gmail hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

7 Yorum
bilimokur avatar
bilimokur • 9 ay önce
Bu material design gerçekten çok hoş.
cnrsgr avatar
cnrsgr • 9 ay önce
Çok başarılı, çok sevdim.
kaanst avatar
kaanst • 9 ay önce
e bi zahmet artık yani smile
akcesmeli avatar
akcesmeli • 9 ay önce
10+ senedir hala aynı mail. Gmail seni sevmeyen ölsün smile Hatta Adsense hesabım 11yıl, facebook hesabım yine aynı mail ile 2007 yılından beri var. Gmail vazgeçilmez. İnsanlar mail demeye gmail ile alışacak. Hotmeyyğğğll nedir lan smile
omrumdely avatar
omrumdely • 8 ay önce
2002 lerde belki daha önce tariherde hotmail den başka bişe bilmiyorduk.varsada biz duymamıştık smile
akcesmeli avatar
akcesmeli • 8 ay önce
ilk açtığım hotmail hesabımı da kullanmaktayım smile
Heryanım mail adresi dolu smile Artık şifrelerini de hatırlamakta zorlanmaktayım smile
afk avatar
afk • 8 ay önce
Güzel olmuş
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.