Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Google, Kendi “Sıra Bulucu” Özelliğini Yayınlıyor!

Tarih: 08 Ekim 2018   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  4417 kez okundu

Son 1 yıldır Search Console’u geliştirmek için hummalı çalışmalar yürüten Google, bu kez yayıncıların baya hoşuna gideceği düşünülen bir başka özellikle sahneye çıkıyor: SERP sayfası üzerinden sıra bulucu...

Şu an test aşamasında olan yeni özellik ile yayıncılar aradıkları anahtar kelimede internet sitelerinin hangi sıralamada olduğunu ve ne kadar etkileşim yakaladığını görebilecek.

Sitenizin spesifik bir arama sorgusunda SERP performansının ne olduğunu mu merak ediyorsunuz? Artık sadece anahtar kelimeyi aramanız sitenizin SERP performansınızı öğrenmek için yeterli olacak.

Google’ın yeni özelliği doğrudan SERP sayfası üzerinden çalışıyor ve SERP sayfasında AdWords reklamlarının hemen altındaki sonuçlarda yer alıyor. Google bu bölümde gösterdiği bir tablo yardımıyla:

  • Aradığınız anahtar kelime için sitenizin ortalama sıralamasını
  • Aldığı görüntüleme ve etkileşimi
  • Bu arama üzerinden kaç kullanıcının size ulaştığı

Gibi önemli verileri gösterecek.

Google’ın bu ekran üzerinden Webmaster’ler ile paylaşılacağı veriler ise yayıncının Google Search Console’unda son 7 gün içerisinde toplanan verileri yardımıyla oluşturulacak.

Yeni Search Console özelliği şu an test aşamasında olmasına rağmen bugün Twitter’da konuşulanlara bakılırsa özeliği kullanmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekecek.

  • Google Chrome internet tarayıcısı kullanmak
  • Google Search Console hesabına bağlı Google hesabıyla giriş yapmış olmak
  • Google’ın gösterebileceği kadar etkileşim almış olmak

bunlardan bazıları.

Yeni özelliğin sütten çıkmış ak kaşık olmadığını da belirteyim. Örneğin, xx anahtar kelimesinde siteniz 30. sıradaysa ve yeteri kadar etkileşim almıyorsa Google sizi es geçecek.

İlk ateşte yeni özellikten sadece ABD’deki test kullanıcıları faydalanacak gibi duruyor. İlgili özelliği bugün birçok kullanıcı deneyimlemiş olmasına karşın Google tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadığını da belirtmekte fayda var.

Google’ın yeni atağı birçok basit temelli SERP yazılımını da saf dışı bırakacak gibi duruyor. Yeni Google kolaylığı hakkında sizlerin düşünceleri neler?

9 Yorum
ONE avatar
ONE • 2 yıl önce
Google tek tek sektörleri öldürerek ele geçiriyor. İçerik üretenleri köle gibi kullanıyor.
olesore avatar
olesore • 2 yıl önce
Bunu yapmasındaki amacı henüz anlayabilmiş değilim, bu senelerdir aracı siteler tarafından yapılan bir işlem ve google bunu biliyor. Neden şimdi böyle bir şey yapma isteği oluştu? Bunu yaptıysa bunun arkasından bir şey daha gelecek demektir. Mesela konu içerisinde de geçen AdWords reklamı verenleri üst sıralara taşımak gibi bir şey getirebilir mi?
hsntngr avatar
hsntngr • 2 yıl önce
Bir ara forumda gaza gelip bu tarz bir şeye girişiyordum, iyi girmemişim smile (Zaten acayip karışık, sürekli proxy değiştirmen gerekiyor yoksa google basıyor direk capcathayı)
EmineT avatar
EmineT • 2 yıl önce
Being bey zaten bu araç Search Console'da var diye biliyorum. Bir SEO'cu kardeşimiz göstermişti. Aranma Analizlerinde Sorgu direrek konuma tıkladığınızda veriyor bunu
Sungmert avatar
Sungmert • 2 yıl önce
Dediğiniz farklı bir olay.
ferzileyto avatar
ferzileyto • 2 yıl önce
Orası ortalama konum. Mesela Ankara kızılaydaki bir kursu kızılaydan aratınca ilk sırada, batıkentten aratınca 3. sırada çıkarıyor konumdan dolayı. İzmirden aratınca 3. sayfada çıkarıyor. Bu ve bunun gibi yüzlerce aramanın ortalaması.
davutkember avatar
davutkember • 2 yıl önce
Bu daha doğru bir sonuç değil mi zaten? İnternetteki sıra bulucular sadece tek konumdan gelen veriyi gösteriyor.
ciplakyazar avatar
ciplakyazar • 2 yıl önce
Yoast Seo'nun kendi resmi sitesinde, Google'ın meta anahtar kelime özelliğini de devre dışı bırakacağına dair bir yazı okumuştum. Yoast kullanan arkadaşlar zaten farkındadır. Son gelen güncellemelerle Meta & Title özellikleri kaldırıldı. Yoast ise gelen sorulara böyle bir açıklama getirmiş.

Hayır yani anlamadığım meta anahtar kelimelerin artık önemi kalmadıysa/kalmayacaksa google siteleri neye göre değerlendirecek? Sanırım siteyi kendisi değerlendirip, kendi meta anahtarlarını da o siteye göre otomatik olarak oluşturacak.

Örneğin wmaracı için; webmaster, forum gibi kelimeler...

Neyse bekleyelim bakalım zaman ne gösterecek.

Yazı için teşekkürler Being, sen de olmasan şu wmaracı bloguna içerik giren yok smile
akrep01 avatar
akrep01 • 2 yıl önce
Google, internet sektörünün kapitalist sitesi yine neler karıştırıyor acaba!
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.