Giriş Yap / Kayıt Ol
thodex

Google Link Kısaltma Servisi Goo.gl’ı Kapatıyor!

Tarih: 31 Mart 2018   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  5138 kez okundu

Kullanıcıların sırık gibi linklerini kısaltan ve trafiği ölçümleme şansı sunan Goo.gl ile vedalaşacağımız günbatımı ufakta belli oldu. 2009 yılında yayın hayatına başlayan servis, günün erken saatlerinde Google’ın geliştirici blogundan yayınladığı resmi açıklamaya göre kapatılma kararı aldı. Google’ın ortada bir şey yokken hazır tutmuş turşu tezgahını kapatıp, arazi olmayacağını hepiniz tahmin ediyorsunuzdur. Peki, nedir bu işin aslı astarı?

Google, Goo.gl’ı kapatırken yerine farklı bir link yönlendirme sistemi olan Firebase Dynamic Link (FDL) tezgahını kuracak. FDL, daha akıllı URL yönlendirmeleri oluşturarak webdeki potansiyel bir kullanıcıyı iOS, Android veya bir web uygulamasına aktif şekilde yönlendirmeye yardımcı olacak. Kısacası, Goo.gl topundan çıkan Google, FDL ile yeni bir tezgah kurup yeni internet standartlarına göre servis sunacak. Dahası Goo.gl ile sadece hayır hasenat işine aracı olan şirket FDL ile birlikte para kazanmaya başlayacak.

Peki, öküz ölecek, ortaklık bitecek mi?

Şirket için link kısaltma kullanıcılarıyla ortaklığı henüz bitmiş sayılmaz. Servis kapatılmasına rağmen Goo.gl linkleri çalışmaya devam edecek. 31 Nisan 2018’den itibaren Goo.gl sistemi üzerinden anonim olarak kısaltılmış linkler oluşturulamayacak. Bir Google hesabıyla Goo.gl’ı kullandınız fakat daha önce hiç link kısaltmadıysanız, aynı şekilde yine Goo.gl kısaltma linklerinden faydalanamayacaksınız.

Üyeler ve sürekli kullanıcılar için durum biraz daha iyimser olacak. Goo.gl servisi bu kullanıcılarına 1 yıl daha normal çizgisinde servis sunmaya devam edecek. 30 Mart 2019’dan itibaren hiçkimse tarafından yeni Goo.gl linkleri oluşturulamayacak. Bu süreçten sonra bile Google önceki Goo.gl linklerinin çalışmaya devam edeceğini garanti ediyor. Servisin resmen kapatılmasından sonra linklerin ne kadar çalışmaya devam edeceği konusundaysa ser verilip, sır verilmiyor.

Google’ın link kısaltma servisinin tiryakisi olanlar için Google bir güzel haberi daha var(!). Eğer isterseniz tüm Google linklerinizi FDL’e aktarabileceksiniz ancak bu sistemin ne kadar kullanışlı olacağı muamma. Zira, Goo.gl’dan ne şekilde faydalandığınız göre senaryo değişiyor.

Son olarak Google standart link kısaltma işlemleri için kullanıcıların daha popüler alternatifler olan Bit.ly ve Ow.ly gibi link kısaltma servislerine yönelmesini tavsiye ediyor.

Goo.gl’ın kepengi bu şekilde indirmesi hiç şaşırtıcı değil. Teknoloji değişiminin yanı sıra Goo.gl’ın hatır belasına servis sunduğunu hatırlatayım. Oysa Firebase ile 2 farklı ücretli üyelik tipini kullanarak kısaltılan link servisinden gelir elde edecek. Bu konu hakında siz ne düşünüyorsunuz?

7 Yorum
portal avatar
portal • 2 yıl önce
Goo.gl hizmetini Bc.vc gibi hizmete çevirsinler isteyenler için o zaman smile Popuları bi yaslasalar köşeyi dönerler zaten tounge
bycaptan avatar
bycaptan • 2 yıl önce
adamlar tüm bilgilerimizi milyar dolarlara satıyor zaten ne pop-up'ı smile
moris avatar
moris • 2 yıl önce
Yeni adıyla piyasaya tekrar sürüldüğünde çok fazla kişinin kullacağını düşünmüyorum açıkcası, ücretli olacak sonuçta.
Decimas avatar
Decimas • 2 yıl önce
Kurumlar, ünlü kişiler, daimi kullanıcılar ve onlarca başlık altındaki milyonlarca kullanıcı. Linki kısaltan kesim ziyaretçiler değil içerik üreticileri, yani teknik olarak google bir şey kaybetmiyor, kazanma potansiyeline katkı yapıyor. Yapmasa batar mı hayır ama dahası varken neden olmasın. Sen ne sunduğunu iyi bilirsen iyi kazanırsın. Bu büyük ve küçük girişimcinin ortak derdi, ülkemizde insanlar neden alsın ki demek yerine neden almalı denmiyor ve kaybediyoruz.
moris avatar
moris • 2 yıl önce
Size katilmiyorum maalesef hocam, bi sey kaybettigimiz yok sadece google in link kisaltma servisi yok nede olsa.
alemburda avatar
alemburda • 2 yıl önce
Tüh be çok iyidi.
Bipixel avatar
Bipixel • 2 yıl önce
Ben kullanıyorum kullanmaya devam edeceğim bir çok link kısaltmıştım smile.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

adsterra
Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.