Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Google, Madencilik Eklentilerini Chrome Web Store’dan Kaldırma Kararı Aldı

Tarih: 03 Nisan 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  1290 kez okundu

Tüm kriptopara ve cüzdan reklamlarını AdWords ağında yasaklamasına rağmen gazını alamayan Google için sıra Chrome Web Store’a geldi! İnternet tarayıcılarından madencilik yapmak, etobur balıkları otla beslemek kadar verimsiz bir yöntem. Ancak onlarca kişinin gücü kuvveti bir olduğunda bu uygulamaların geliştiricileri imkansızı başararıp, kuvvetler birliğinin ekmeğini yiyordu. Google’ın Chrome mağazasından sorumlu yetkilisi James Wagner’ın yaptığı açıklamaya göre çok yakında tüm madencilik uzantıları tarihe karışacak.

Google, Chrome mağazasında bu tip eklentilere yalnızca şartlı olarak izin veriyordu. Eklentiler bilgisayar kullanıcılarının CPU’sunun ümüğünü sıkmadığı sürece Google bu eklentilere karşımayı etik bulmuyordu. James Wagner’ın açıklamasına göre şu an Chrome Web Mağazası üzerinde bulunan eklentilerin sadece %10’luk kısmı politikalara uygun çalışıyor. Geri kalan %90’lık kesim, kullanıcı deneyimini düşürüyor hatta kullanıcıların haberi olmadan CPU gücünü hortumluyor. Bazıları ise Malware kod satırlarıyla kullanıcıların kişisel verilerine göz dikecek kadar ileri gidiyor…

Google nezdinde kullanıcı deneyimini tehdit eden her sorunun dini savaş ciddiyeti taşıması tüm madencilik eklentilerinin mağazadan kaldırılmasını zorunlu kılıyor. Bugünden itibaren çalışmalara başlayacak şirket, haziran ayına kadar kadar tüm madencilikle ilişkili eklentileri kapının önüne koymayı planlıyor.

Doğrusu Google’ın her fırsatta kriptoparaların ensesine vurması ilginç. Kriptoparaları kendi mevcudiyetini tahterevalliye dönüştürme ihtimalinin tedirginliğiyse Banner’ından okunuyor. Sizce, Google’ın kriptopara akımının önüne geçmeye bu denli istekli olmasının tek nedeni “kullanıcı deneyimi” olabilir mi?

3 Yorum
sworks avatar
sworks • 2 yıl önce
Google'ın kullanıcı deneyiminden ziyade kripto paralarla bir derdi var bariz belli. Aslında baksan kendisi kullanıcı bilgilerine göz koymada kimse üzerine su dökemez..
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Belki kıskanıyor olabilir smile
sworks avatar
sworks • 2 yıl önce
Aslında destekleseler hem teknoloji anlamında devrim yapmış olurlar, hem de kendi dolu ceplerinin daha da dolmasını sağlarlar smile
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.