Giriş Yap / Kayıt Ol

Google Masaüstü Yedekleme Servisini Yayınladı

Tarih: 13 Temmuz 2017   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  2244 kez okundu

Geçtiğimiz ay ufak ufak fısıltı şeklinde ortaya çıkan Google’ın masaüstü yedekleme servisi bugün itibariyle resmen kullanıma sunuldu. Eğer Windows veya Mac kullanıcısıysanız ve bilgisayarınızdaki verileri başınızın üstünde dolanan bulutlarda taşımak istiyorsanız, Google harika bir bulut yedekleme servisi vaat ediyor.

Google Masaüstü yedeklemesi sayesinde, bilgisayarınızda seçtiğiniz dosyaların doğrudan Google Drive, Google Fotoğraflar ve ilişkili diğer yedekleme servislerine aktarılmasını sağlayabiliyorsunuz. Hem yedekleme hem eşzamanlama olarak hizmet sunan servis, çeşitli sıkıştırma seçenekleri de sunuyor. Masaüstü yedeklemesinin kullanıcılara sunacağı bir diğer avantaj ise çapraz platform sayesinde disk alanından tasarruf etmek ve dosyalarınıza farklı cihazlardan kolayca erişebilmek olacak.

İlk kullanıcı yorumlarına göre başarılı kabul edebileceğimiz yedekleme servisinin elbette bir de arkaplanı var. Google bu yedekleme servisini yalnızca 15 GB’a kadar babamızın hayrına sunacak. Servisten dibine kadar faydalanmak isteyen kullanıcılara Google, yıllık 100 dolar karşılığında 1 TB depolama alanı sunacak. Bulut depolama alanında fazlasıyla alternatifin daha uygun, hatta yarı fiyata sınırsız depolama özelliği sunduğunu da hatırlatalım.

Tabii söz konusu Google ve veriler olunca birçok kullanıcının yedekleme servisi olarak Google’a pek yanaşmak istemediği gibi bir gerçek var. Google’ın yeni yedekleme servisinin ne kadar kullanıcı tarafından benimseneceğiniyse ilerki günlerde göreceğiz. Söz konusu servisi kullanmak için de şuradaki linki kullanabilirsiniz.

Mevzu Google olunca yorumlar kafamızda 3 aşağı 5 yukarı belli ama yine de soralım; siz bu yedekleme servisini ücretli veya ücretsiz kullanmayı düşünüyor musunuz?

14 Yorum
Korkmaz avatar
Korkmaz • 9 ay önce
Evimde kendi bulut sunucum var. Google falan yaklaşamaz. smile İstediğim kadar depolama alanım var. Dünyanın her yerinden güvenli bir şekilde erişebiliyorum. Google'ın yeni getirdiği özelliği ben çok uzun zamandır kendi sunucumda kullanıyorum. Telefonumda bulunan program ile eve girergirmez wfi üzeriden telefondaki resimleri sunucuya atıp telefondaki resimleri siliyor. Böylece telefon boş kalıyor.
https://i.hizliresim.com/Prl8J5.png
ERENKYI avatar
ERENKYI • 9 ay önce
Google Drive zaten masaüstü için bulunan bir servis değil miydi yıllardır?
Being avatar
BeingEDİTÖR • 9 ay önce
Yenilenen sürüm ile daha farklı bir servis yapısına büründü. Artık bilgisayarınızın istediğiniz bölümlerini Drive'a otomatik olarak eş zamanlayabiliyorsunuz. Yedeklemek için bir şeyleri tutup Drive'a sürüklemiyorsunuz. Yani Drive tek bir uygulama olmaktan çıkıp bir yedekleme servisi olarak sunuldu.
Korkmaz avatar
Korkmaz • 9 ay önce
@Being Dediğiniz olayı ben kendi sunucumda kullanıyorum. Steam veya Origin oyunlarını direk senkronize ediyorum. Güncelleme yaptığında sunucuyada yansıyor. Format vs attığımda en güncel halini kuruyorum oyunu güncellememe gerek kalmıyor.
mceber avatar
mceber • 9 ay önce
bende öyle biliyodum yani uygulaması çıkmış desek napcaz uygulama olmadan daha iyi biz zaten alanı siliyoz being gid gide internet explorer oluyon reis
Being avatar
BeingEDİTÖR • 9 ay önce
İkisi aynı şey olsa neden haberini yapalım arkadaşlar, dahası neden böyle bir şeyi Google duyursun smile
mceber avatar
mceber • 9 ay önce
google sana uygulamasını yaptım demiş wordpress te program yaptı ama herkez webi tercih ediyor
tuuruls avatar
tuuruls • 9 ay önce
Hocam biraz yanlış anlaşılma olmuş galiba. Google Drive, öncesinde bilgisayara yüklendiğinde sistemde Google Drive adlı bir klasör açıp içerisinde oynamamıza izin veriyordu. Şimdi ise sistemdeki tüm klasörleri Google Drive içerisinde yedeklememize izin veriyor. Yani programı yükledikten sonra, senkronizasyon ayarlarından Bilgisayar > İndirilenler klasörüne izin verirseniz indirdiğiniz tüm dosyalarınız Google Drive'a da yüklenir. Öncesinde böyle değildi ve Google Drive & wmaracının haber olarak bunu yayınlaması gayet normal. Bir dahakine sizden izin alırlar çok muhterem arkadaşım.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 9 ay önce
@tzengin'e teşekkürü borç bilirim geniş bir açıklama yapmaktan beni kurtarmış smile
harunergenc avatar
harunergenc • 9 ay önce
Kullanıyordum zaten daha öncede yok muydu bu yandex in de var bu şekil uygulaması eğer değişik ise bu uygulama link varsa ata bilir misiniz.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 9 ay önce
Yazının son paragrafında link mevcut.
tuuruls avatar
tuuruls • 9 ay önce
Arkadaşlar bilgisayardaki tüm klasörlere erişim veriliyor sanırım anladığım kadarıyla. Google Drive klasörü içerisine sabit kalmıyorsunuz sanırım. Tamamen bilgisayar = google drive oluyor senkronize ayarlarınız ile. Deneyip yeni yorum ile güncellerim.
eka7a avatar
eka7a • 9 ay önce
Yıllardır pc deki proje kaynak dosyalarını yedeklemek için drive kullanıyorum. Eski drivedan bir farkı yok. Tek farkı, kendi dizinlerinizi seçebiliyorsunuz smile
Dijiseo avatar
Dijiseo • 9 ay önce
Aynısı Yandex.disk'te var zaten. Telefonda da falanda yapabiliyorsun.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.