Giriş Yap / Kayıt Ol

Google, News’de Başarı İpuçlarını Yayıncılarla Paylaştı

Tarih: 22 Ocak 2019   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  11292 kez okundu

Google News’e kayıtlı bir haber siteniz mi var? Google’ın yayıncılarıyla paylaştığı ipuçlarına dikkat ederek News başarınızı arttırabilirsiniz!

2019 yılına girmemizle birlikte dijital yayıncılıkta yeni bir dönemin de kapılarını araladık. Yeni yılda, yayıncıların Google News’den en iyi şekilde faydalanmasını isteyen Google, Merkezi Webmaster Blog’unda yayıncılarını bilgilendiren yeni bir blog yazısı paylaştı.

Blog yazısı, Google News’de nasıl başarılı olunur? sorusu etrafında hazırlanırken, yayıncıların News’den en iyi şekilde faydalanmasını hedefleyen önemli ipuçlarıyla donatılmış.

İşte, Google’ın News yayıncılarının 2019 yılında başarıyı yakalamalarını sağlayacak kilit noktalar ve önemli ipuçları:

Genel İpucu

Google’ın ilk ipucu yayıncıları Haberler Yayıncısı Yardım sayfasına yönlendiriyor. Google, tüm yayıncıların bu bölümü incelemelerinin gerekliliğine vurgu yapıp, içerik ve teknik detaylar sayfasına da mutlaka göz atmalarını tavsiye ediyor.

Başlıklar ve tarihler

  • Temiz başlıklar sunun: Google News, bir sayfanın başlığını belirlerken sayfa içindeki HTML başlık etiketi dahil birçok sinyali kullanıyor. Google, içeriklerde en manalı ve clickbait’den uzak başlıkların kullanılmasını tavsiye ediyor. Ayrıca bkz; Google’ın başlıklarla ilgili ipucu sayfası
  • Doğru ve tam saat/tarih sunun: Google News, birçok yöntemi kullanarak içeriğinizin tarih ve saatini algılıyor. Google’ın News yayıncılarından beklentisi ise tek bir saat ve tarih ibaresi kullanması, tarihi; başlık ile içeriğinin ortasında göstermesi. Ayrıca dataPublished ve dataModified veri yapılandırmalarının kullanılmasını AMP ve AMP olmayan tüm sayfalar için öneriyor.
  • Otomatik içeriğe dikkat: Google hangi yöntem kullanılırsa kullanılsın, bir içeriğe değer katmadan yeniden yayınlanmasından kaçınılmasını öneriyor. Yeni bilgiler eklenmeden nedensiz yere içeriğin yenilenmesi ve yeni bir içerik gibi sunulması ise yayıncıların yeni dönemde başını ağrıtabilir. Ufak eklemeler yaparak eski bir içeriği yeni içerikmiş gibi yayınlamak ve eski içeriği silerek URL’ini yeni içeriğe yönlendirmenin de Google News kurallarına aykırı olduğunu unutmayalım.

Kopya İçerik

Google News yeni yılda her zaman olduğu gibi kopya içerikle savaşmaya devam edeceğini ve kopya içeriklerin, içeriğin orijinal yayıncısından yukarıda yer alamayacağını savunuyor.

Bir kısmı veya tamamı yeniden yazılan içeriklerle başarılı olunamayacağını belirten Google, haber havuzu kullanan sitelerin de Canonical özelliğini kullanarak haberin orijinal kaynağını belirtmelerini tavsiye ediyor.

Şeffaflık ve Daha Çok Şeffaflık

Google News’in en önemli gerekliliklerinden biri şeffaflık. Yeni dönemde de Google için şeffaflık önemli olacak.

Google, ziyaretçiler bir haberi okurken onu kimin yazdığını kolayca öğrenmelerini sağlamanın ve sitenin iletişim bilgilerinin açıkça belirtilmiş olmasının yayıncılara fayda sağlayacağına belirtiyor.

Daha Fazla İpucu

Google, içeriğinde son olarak 3 farklı maddenin üstünde duruyor:

  • Link ağlarına katılmayın: Google’ın algoritmasını manipüle etmeye yönelik her türlü faaliyetten uzak durulması konusunda Google, News yayıncılarını uyarıyor. Tanıtım yazıları ve link alışverişleri başta olmak üzere tüm ücretli link alışverişlerine karşı yayıncıları uyarıyor.
  • Yapılandırılmış veriyi kullanın: Haberlerin kullanıcıya interaktif biçimde sunulması için Google yapılandırılmış veriye önem veriyor. AMP’nin dışında da yapılandırılmış veri seçeneklerinin kullanılarak, içeriklerin zengin sonuçlar şeklinde okurlara aktarılmasını tavsiye ediyor.
  • HTTPS artık olmazsa olmaz: HTTPS konusunda devrimin ilk ateşini yakan Google aynı hassasiyeti News yayıncılarından da bekliyor. News yayıncılarına tüm sayfalarını HTTPS protokolüne taşımasını önerirken, sayfalarının güvenliğini arttıracak diğer ipuçlarına da dikkat etmelerini tavsiye ediyor.

Google’ın yeni yılda yayıncılar için ipuçları bunlardan ibaret. Google’ın blog yazısının tamamını detaylıca incelemek isterseniz (İngilizce) buraya tıklayabilirsiniz.

Google News yeni dönemde kalite standartlarını yükseltmeyi başarabilecek mi? Yoksa Webmaster’lar bu yıl da haber sitelerinin yaptığı haksız rekabetle burun buruna mı kalacak? Siz ne düşünüyorsunuz?

7 Yorum
Freelanceyazarr avatar
Freelanceyazarr • 2 yıl önce
Kopya ve tekrar eden içerikleri ile bir paragrafı güncellenmiş, bize daha önce en az 10 defa okuduğumuz haberleri önümüze sunan hem gazetecileri hem google’ı kınıyorum. İnşallah Google, wmaracı’nı takip ediyordur
loveforgs avatar
loveforgs • 2 yıl önce
kesinlikle katılıyorum hocam.
plex avatar
plex • 2 yıl önce
Sadece yazıyorlar heralde başka birşey yaptıkları yok bir zahmet milliyet hürriyet ve diğerlerini kontrol etsinler.
olesore avatar
olesore • 2 yıl önce
Paylaşım için teşekkürler Being usta
Google News e nasıl başvurulur? Uyulması gereken tüm kriterler ile ilgili geniş bir yazı yazsan harika olur. İnternette ve forumda bu konuyla ilgili pek çok bilgi var ama çoğu birbirinden farklı ve karmaşık.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Gerçekten ben de isterim ancak News konusundaki tecrübem böyle bir içeriği hazırlamak için yeterli değil. Tamamen çeviri bir içeriği de sunmayı içim almaz. Eğer bir arkadaşımız çıkıp, "Ben bu oyunu bozarım, o yazıyı da yazarım!" derse, onu da yayına hazır hale getirmek için elimden geleni yaparım smile
mrtrclb avatar
mrtrclb • 2 yıl önce
23 Ocak 2019 sayısal loto sonuçları yazın çıkan haberlere bakın; tek satırlık haberi sayısal lotonun tarihiyle, nasıl oynandığıyla 2000 kelime yazmak da köt bişeymiymiş..
Remus avatar
Remus • 2 yıl önce
Onay İçin Dikkat Edilmesi Gereken Kriterler
1 – İlgi Çekici Tema

Temalar news onayı almada önemli bir rol oynuyor. Google ilgi çekici temaları seviyor. Bu yüzden sitenize ilgi çekici,kullanıcı dostu bir tema seçin. Çevrenizden temanız hakkında yorum alabilirsiniz.

2 – Site / Blog Yaşı

Google News için site yaşınızın en az 3 ay olması gerekmektedir. Eğer site yaşınız 1 yıldan fazlaysa bu onay için daha iyi olacaktır.

3 – Site Trafiği

Trafik sayınızın şuan pek önemi yok. Ancak aktif ziyaretçiler sitenize onayda yine yardımcı olabilir.

İlginizi Çekebilir : Tumblr Bloglarında Adsense İle Para Kazanmak
4 – Konu Sayısı

Eğer blogunuz +500 özgün içerik barındırıyorsa bu sizin iyi bir trafik kazanmanıza neden olabilir. Konularınız kaliteli olduğu sürece trafiğinizi de arttırabilirsiniz.

5 – Dil Bilgisi Kullanımı

Onay için en önemli kriterlerden biri de dil bilgisi. .Google News başvurusu yaptığınızda gerekli google çalışanları sitenizi kontrol eder ve içeriğinizi incelerken özellikle dil bilgisine dikkat eder. Çünkü News dünya genelince gösteriliyor. Google da kullanıcılara güzel şeyler sağlamaya çalışıyor. İçeriğinizin kaliteli olmasının yanında dilbilgisini doğru kullanmanız da google’ın sizi seçmesi için önemli bir faktör.

6 – Hakkımızda Ve İletişim Sayfası

Sitenizde gerekli olan bütün bilgiler bulunmalıdır . Siteniz hakkında,iletişim ve gizlilik politikası gibi sayfalara sahip olmalıdır. Site haritası (sitemap) ve yazar sayfaları da yine sitenizde olması gereken sayfalardan. Kısacası gerekli bütün sayfaları oluşturmalısınız.

7 – Güncel Blog İçeriği

Bir haber sitesi iseniz günlük çok sayıda haber yayınlamanız gerekiyor. Sitenizde sürekli güncel haberlerin paylaşımı, ana sayfanın güncel tutulması hızlı bir onay almanız için önemli. Yeni içeriklerinizi de sosyal medyada paylaşmanız yararınıza olacaktır.

8 – Yazar Sayısı

4 ve ya daha fazla yazar kadronuzun olması hem siteyi güncel tutmanızı hem de onayınızı hızlandırmanızı sağlar. Başvurunuzda google çalışanlarının dikkatini çekecektir.

İlginizi Çekebilir : Godaddy İndirim Kuponları Haziran 2015
9 – Kategori Çeşitliliği

Haberleri farklı kategorilerde yazarsanız ve ana sayfanızı buna uygun şekilde bölerseniz kullanıcılar için kullanışlı olacaktır. Ziyaretçiler istediği kategoride son haberleri rahatça bulabilir.

10 – Kaliteye Odaklanın

Yüksek kalite ve güncel içerikler kullanın . Yazarlarınızı da buna yönlendirmeniz onay için size yardımcı olacaktır.

11 – Mobil Uyumlu Siteler

Bunu direk şöyle özetleyebilirim . Eğer siteniz mobil uyumlu değilse onay almanız çok zor olacaktır. Günümüzde mobil uyumlu olmayan sitelere ilgi yok denecek kadar az.

12 – Başlık ve Anahlar Kelimeler

SEO dostu başlıklar ve anahtar kelimeler kullanmaya önem verin. Bu onay sırasında yine size yardımcı olabilir.

13 – Yazı Adresleri

Yazı linklerinizi SEO uyumlu şekilde kullanmaya çalışın. Artık çoğu yazılımda bu otomatik ayarlanabiliyor.

14 – Özgün ve Orijinal İçerikler Üretin

Günlük haberler dışında özgün ve orijinal haberler bulmaya çalışın. Çoğu haber sitesi bunlara önem vermektedir.

Google News Başvurusu Nasıl Yapılır ?
Tarayıcınızı açın ve aşağıdaki adrese gidin.
https://partnerdash.google.com/partnerdash/d/news#p:id=pfehome
Karşınıza siteleriniz çıkacaktır. Buradan istediğiniz sitenin sağında yer alan “Google Haberler’e eklenme isteğinde bulunun” yazısına tıklayın.
Ekrana aşağıdaki form gelecektir.
google news başvuru - Google News Başvuru Nasıl Yapılır ? 14 Önemli İpucu !

Formu dikkatli bir şekilde doldurun ve gönderin. Genellikle bir hafta içinde dönüş yapılıyor. Bol şans.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.