Giriş Yap / Kayıt Ol

Google Play Store’a “Şimdi Dene” Özelliği Getirildi

Tarih: 20 Ekim 2017   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  4953 kez okundu

Bir mobil uygulamayı uygulama marketinde tanıtmak ve kullanıcının dikkatini çekmek için yapabileceğiniz çok fazla şey yok. Trailer videoları, öne çıkan görseller ve uzun uzadıya yazılan uygulama açıklamaları, kullanıcılara uygulamanın nasıl bir deneyim sunacağını tam manasıyla iletemiyor. Bunu artık mazide bırakmak isteyen Google, Android kullanıcılarının uygulamaları indirmeden önce deneyebileceği bir özellik olan “Şimdi Dene” özelliğini Play Store mağazasına entegre etti.

Google Play Store’da artık bazı uygulamaların yanında “Yükle” butonuyla birlikte “Şimdi Dene” butonu sizini karşılayacak. Uygulamaları indirmeden veya satın almadan önce mobil kullanıcılara test etme şansı sunacak bu özellik sayesinde uygulama geliştiricileri uygulamalarının kullanıcı deneyimini kolayca ön plana çıkarabilecek.

Şimdi Dene özelliği ne yazık ki tüm uygulamalarda kullanılabilir olmayacak. Kullanıcıların bu yeni özellikle uygulamasını denemesini isteyen geliştiricilerin kitabına uygun şekilde uygulamasını optimize etmesi ve yenilenen güncellemeye ayak uydurması gerekecek. Yani uygulama geliştiricisi uygulamasını “Şimdi Dene” özelliği için geliştirmediği taktirde söz konusu uygulamayı denememiz mümkün olmayacak.

Google’ın yaptığı bu yenilikle birlikte mobil platformlar için bir nevi hafif demoların döneminin başlayacağını söyleyebiliriz. Şu an bu özelliği kullanan uygulamaların sayısı bir elin parmağı kadar fakat yine de yeni özelliğe göz atmak isterseniz BuzzFeed ve Skyscanner gibi popüler uygulamalar yardımıyla deneme turuna çıkabilirsiniz.

Play Store’da Başka Değişiklikler de Var!

Play Store’da bugün öne çıkan en büyük değişiklik Şimdi Dene butonu ama yapılan değişiklikler bununla sınırlı değil. Apple’ın App Store’undaki yeni tasarımını kendine örnek alan Google, Play Store’da oyunlar bölümünü elden geçiriyor. Artık yeni oyunlar ve ilginizi çekebilecek oyunlar için daha çok tanıtım videosu karşınıza çıkacak.

Geliştiricilere yönelik sunulan yeni Play Faturalandırma Kütüphanesi sayesinde ise abonelik hizmetlerinde bazı değişiklikler söz konusu. Artık geliştiriciler 3 güne kadar ücretsiz deneme sürümü yayınlayabilecekler. Apple’ın geliştiricileri desteklemek için yaptığı uygulama üyelik payı oranı indirimine Google da katıldı. Geliştiriciler için uygulama üyelik payı %30'dan %15’e düşürüldü fakat yeni oranlı uygulamaya 2018 yılında başlanacak.

App Store’u kendine örnek alan Play Store takdir edilesi birçok değişiklik yaptı. Bir Android kullanıcısı veya geliştiricisi olarak yapılan değişiklikleri siz yeterli buluyor musunuz?

7 Yorum
grsy avatar
grsy • 1 yıl önce
Sırf 1-2 ekran görüntüsüne bakarak oyun alınmayacak buda yapımcının ekstra çaba sarf etmesi anlamına geliyor. Kalite artacak.
AhmetGüler avatar
AhmetGüler • 1 yıl önce
Alsan da dene iade et var. Google hiç sıkıntı çıkarmıyor bu konuda smile
HasanSorumli avatar
HasanSorumli • 1 yıl önce
çok güzel bi uygulama olmuş böylece kullanıcılar uygulamayı test ederek beğenebilir burda yapımcılar burda çok özen gösterecek gibi duruyor:D
gurcu87 avatar
gurcu87 • 1 yıl önce
Tüm uygulamalar için kullanılırsa tabiki daha iyi olur
MeMo avatar
MeMo • 1 yıl önce
Gene Being, gene kalite ve güzel bilgi.
bitirimci avatar
bitirimci • 1 yıl önce
https://wmaraci.com/forum/google/download-siteleri-felc-353444.html

Bu linkte yıllar önce bu özelliği söylediğimde anlamayan arkadaşlar dalga geçmişti kendilerini piste davet ediyorum smile
cgrclk avatar
cgrclk • 1 yıl önce
Deneme yorumu "slash" strip ''; /deneme/
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.