Giriş Yap / Kayıt Ol

Teknoloji dediğimiz şeyin, ardından atlı kovalayan bir mecraya dönüşmesi hızı kaçınılmaz olarak soframıza koydu. Google’ın bazen üstü açık, bazen ser verip sır vermeden yaptığı açıklamalarsa masamızın tuzu olmaya devam ediyor. MOZ’un yazarlarından Tom Anthony’nin kaleme aldığı bir blog yazısı ve Google çalışanı John Mueller tarafından doğrulanan bir açıklamaya göreyse: Google Site Hızı aracı (PageSpeed Insights) metriklerini Google Chrome tarayıcısı kullanıcılarının verilerinden harmanlıyor ve bu veriler bir sıralama faktörü olarak kullanıyor.

Tom Anthony’nin uzun uzadıya yazdığı blog yazısına ve Google çalışanı John Mueller ile yazışmalarına göre, Google sitelerin hız skorunu belirlerken sadece botlara güvenmeyi artık geride bıraktı. Google, Chrome internet tarayıcısı maharetiyle bir Google botunu kullanarak sayfadan ziyaretçinin nasıl bir hız performansı aldığını ölçümlüyor. Ölçümlenen veriler, Google’ın site hızını test etmek için kullandığımız aracına veri olarak aktarılıyor ve sıralama faktörü olarak kullanılıyor.

John Mueller’ın bu konuya ilişkin biz webmasterlara da bazı tavsiyeleri var. Hızı taramanın kompleks bir süreç olması bazen Google botlarının tam olarak performansı ölçümlemesini imkansız kılıyor. Mueller’a göre, sadece hız testi sonucundaki rakamlara takılı kalmak mantıklı görünmüyor. Mueller, bunun yerine kullanıcıların sayfamızdan ne şekilde performans aldığına değer verilmesi gerektiğini ifade ediyor. Zira kullanıcıların sayfamızı yeteri kadar hızlı bulup bulmadıkları, doğrudan SERP üzerindeki kaderimizi belirleyen keskin kılıca dönüşebiliyor.

Özetle MOZ yazarı ve Google çalışanın ortak paydada buluştukları tek bir nokta varsa o da sayfa hızının araçlarda aldığımız A+’dan ziyade kullanıcıya ne şekilde hizmet ettiğinin resmen Google gözünde daha değerli olduğu. Aslında bu açıklamalar bir çoğumuz için kilometre taşı niteliğinde olabilir. Zira bu açıklamalardan sonra önemli olanın alınan hız puanından ziyade gerçekte kullanıcıya sunulan olduğu gibi bir durum söz konusu.

Elbette söz konusu olan Google olunca insan doğrulanan açıklamalardan bile hafiften bi’ kıllanmıyor değil. Siz ne diyorsunuz? Chrome kullanıcıları SERP kaderimizi doğrudan etkiliyor olabilir mi? Dahası site hız skoruna siz ne ölçüde değer veriyorsunuz?

8 Yorum
barkodajans avatar
barkodajans • 8 ay önce
Being teşekkürler
btnaslan avatar
btnaslan • 8 ay önce
Tamam herşeyi anladık, eee peki kullanıcının interneti yavaş ise ve ortalama 10 veya 20 saniyede siteye girdiyse Google bey bizi mi suçlu tutacak.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 8 ay önce
Güzel yerden sordunuz hocam benimde aklıma takıldı
mts avatar
mts • 8 ay önce
Örneğin, 1 saniyede açılan siteyi, bağlantı yavaşlığı sebebiyle bir pc 3 saniyede açsın, orantılayacak olursak muhtemelen 3 saniyede açılacak siteyide 6 saniyede açacaktır bu pc. Google bu hesaplamayı yaparken, aynı iki site bir kullanıcıda 1 sn. ve 2 sn.'de açılıyorken, farklı bir kullanıcıda 3 sn. ve 6sn. sürelerde açılıyorsa, sorunun sitelerde değil bağlantı hızlarında olduğunu, yine orantısal olarak site hızlarının, sitelerin kendi aralarında birbirlerine göre kıyslanabileceği ve sıralamada ona göre ele alınabileceği düşüncesindeyim.
alemburda avatar
alemburda • 8 ay önce
Ancak öyle birşeyde sizin genel olarak sitelere girişiniz yavaş olduğundan sizi bu istatistiğin dışında bırakabilir. Herhalde koskoca Google onu düşünmüştür.
Hacizade avatar
Hacizade • 8 ay önce
Bunu her kullanıcının internet hızına göre geğil standart 3g internet hızına göre ölçüyor google.
ali avatar
ali • 8 ay önce
Bunu çok öncesinden farketmiştim. Hız sadece üste çıkarma sinyallerinden birisi, kullanıcı davranışları, sitede geçirilme süresi gibi şeylere de bakıyor. Yani birçok faktör var. Kaliteli, benzersiz içerikler yazmaya bakın. Yazamıyorsanız da hiç bulaşmayın bu işlere çünkü öyle link kasayımda üste çıkayım devri bitti.
bluecity avatar
bluecity • 8 ay önce
Site içeriği kötü olsun kullanıcı istediğini bulamasın ama sitesi hızlı açılsın.Ben site hızını önemli faktörler arasında tutmuyorum önemsizde değil ama o kadar abartılacak öneme sahip değil bence.
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.