Giriş Yap / Kayıt Ol

Google, WordPress’i Hızlandırmak için Yeni Bir Ortaklık Kuruyor

Tarih: 09 Şubat 2018   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  2509 kez okundu

Google’ın son yıllarda gündeminde 3 ana konu başlığı var; hız, çok hız ve daha çok hız… Arama motorunu ışık hızına çıkarmak isteyen Google, kullanıcılarına daha hızlı yanıt verebilmek için kapsamlı yeniliklere imza atıyor. 2015 yılında görücüye çıkan AMP projesi ve geçtiğimiz günlerde hızın mobil sıralamalar için bir SEO faktörü olduğunu duyurması Google’ın hız konusunda şakası olmadığını anlamamız için yeterli.

Ne var ki, Google’ın internet siteleri arasında sadece bir köprü vazifesini üstlendiği gerçeğini yadırgayamayız. Google ne kadar hızlı olursa olsun, internet ekosisteminde ki düşük performans sunan internet siteleri Google kullanıcılarının kullanım deneyimini doğrudan etkiliyor. Bunun en az bizler kadar farkında olan Google artık elini taşın altına atarak WordPress’in daha yüksek hız performansı sunması için kendi mühendislik ekibini WordPress ile paylaşacak. WordPress’in Tüm CMS tezgahının %59’una denk geldiğini ve tüm internet sitelerinin %29’unun altyapısı olduğunu düşünürsek, Google’ın bu ortaklığı mantıklı bir girişim olacaktır.

Ortaklık Google’ın resmi bloglarından henüz lanse edilmedi ama bir Google geliştiricisi olan Alberto Medina’nın kendi blog postu üzerinden yaptığı açıklamalar ve geçtiğimiz Aralık ayında ABD’de gerçekleştirilen WorldCamp etkinliğinde Google yetkilisi olarak paylaşılan notlar ve açıklamalar, Google’ın WordPress ile ortaklığını doğruluyor. Ayrıca Google gelişim ekibi için resmi iş alımı ilanlarını da oluşturmuş durumda.

Google + WordPress = Need For Speed?

Her ne kadar aksi iddia edilirse edilsin, açık kaynaklı sistemlerin özel yazılımlara nazaran hantal kaldığı su götürmez bir gerçek. Google ile WordPress’in güçler birliğiyle ne kadar büyük bir ilerleme kaydedilebilir orası tamamen muamma. Alberto Medina’nın blog içeriğine göre Google yalnızca WordPress’in hız performansını arttırmak istemiyor. Aynı zamanda Progresif Web Uygulamaları (PWA) standartlarını da WordPress ekosistemiyle harmanlamak istiyor. Elini taşın altına koymuşken Google, WordPress’in AMP eklentisinde de köklü değişlikler yapacakmış.

Benim bu ortaklıkla ilgili aklımdaki en büyük soru: Google’ın neden kendi bloglama servisi Blogger dururken komşusunun külüne muhtaç kaldığı oldu. Belki CMS olarak WordPress’in pazar payının büyük olduğu gerçeğini kabul edebiliriz fakat çeşitli hilelerle Google kitlenin büyük bir kısmını Blogger’a taşıyabilirdi.

Güçler birliği henüz faaliyetlerine başlamadığından şimdilik erken öten horoz olmaya gerek yok ancak anlaşılan gümbür gümbür gelişmelerin yaşadığı bir 2018 yılı biz Webmaster’ları bekliyor.

12 Yorum
Machine avatar
Machine • 11 ay önce
Bu ortaklık sadece hız performansı için olursa iyi olur ancak diğer türlü wordpress'in yapısının bozulmasını istemem. Google elini attığı her şeyi kendine göre dizayn etmek gibi bir huyu var umarım bu olmaz ve sadece hız için geliştirmeler yapılır.
fullvizyon avatar
fullvizyon • 11 ay önce
Para harcayıp satın alma, kölen yap, bedava maliyetle sahiplen, etini sütünü sömür, tipik mantık'la google'ın wp stratejisi bence budur.
Decimas avatar
Decimas • 11 ay önce
Google Chrome ile yaptığını WP'e yapıp daha kötü hale getirmesin de, yoksa bunu bile mumla ararızgibime geliyor. Kendi tarayıcıları için sadece geliştirme yapıp iyileştirme yapmaması ve sütüne bu haber biraz ironik oldu.
ferzileyto avatar
ferzileyto • 11 ay önce
Hı hı evet hız için sadece tabiki hıhı smile Lan piyasadaki tüm websitelerinin %30'unu ciğerine kadar analiz edebilecek, reklam ağını 30 kat daha büyütecek adamlar. Zaten chrome ve android ile birlikte tüm karakterimizi bizden iyi tanımışlardı. Bundan sonraki adımı da akıllı ev sistemleridir google'ın bakın da görün.
algoritmauzmani avatar
algoritmauzmani • 11 ay önce
Blogger zaten Google'ın olduğu için zaten o konuyu halletmişlerdir. Ancak mevzu şu, Wordpress aslında yavaş falan değil, Wordpress'i kötü yazılmış pluginler etkiliyor. Wordpress'in olayı bu zaten, herkes plugin geliştirebiliyor, bu da yavaşlığa sebep oluyor. Bakalım nasıl çözecekler işi.
notdefteri avatar
notdefteri • 11 ay önce
matt mullenweg wordpress ile ilgili tüm ortaklıkları enine boyuna istişareyle analiz ederek kuruyor. google bile olsa zarar verecek bir çalışma içine gireceğini sanmıyorum.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 11 ay önce
Bence siteyi hızlandırma adı altında wordpress in yapısında büyük değişiklikler yapacak bu sayede wordpress kullanıcılarını blogger a kaydıracak izleyin ve görün. Birde daha fazla gelir elde edebilmek için wordpress içine ziyaretçi ile alakalı bilgi toplayabileceği birkaç satır kodda ekleyebilir smile
Juve avatar
Juve • 11 ay önce
Google'da Wordpress dedi beyler smile
Plain avatar
Plain • 11 ay önce
Wordpress'e yardımcı olacak mühendis ekibi, umarım Google'ın geliştirdiği Wordpress eklentilerinde çalışan mühendis ekibiyle aynı değildir smile
KodDizayn avatar
KodDizayn • 11 ay önce
"Açık kaynaklı sistemlerin özel yazılımlara nazaran hantal kaldığı su götürmez bir gerçek"

Hangi teknoloji olursa olsun ne kadar esnek yazılım geliştirelim derseniz, o kadar hantal bir yazılım ortaya çıkar. Hantallığın nedeni yazılımın açık kaynaklı olmasından değil, çok amaca hizmet etmesindendir. Sadece belli bir amaca hizmet etmek istiyorsanız bunun için açık kaynaklı geliştirme yaparsanız bu hantal olmaz. Açık kaynaklı demek; herkesin erişebileceği şekilde kaynak kodu paylaşmaktan başka bir şey değildir ve hızı etkilemez.

Bazı müşterilere isterseniz php kullanalım dediğimizde; "Ama o açık kaynaklı, sayfa kaynağında kodlar ve şifreler görünür, olmaz!" cevabını alıyoruz. Makale aklıma bunu getirdi bu kullandığınız cümle.
Muharrem34 avatar
Muharrem34 • 11 ay önce
Yeni bozacak kapı mı yoksa wp ??
HamdiCetin avatar
HamdiCetin • 10 ay önce
Wordpress alternatifi aramaya başlamak lazım şimdiden.
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.