Giriş Yap / Kayıt Ol
sosyal.market

Google Yeni Search Console’u Yayınladı!

Tarih: 09 Ocak 2018   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  3330 kez okundu

Tanıdık gelen yüzlerin değişmesine alışkınız. Tasarım trendleri ve internet teknolojilerine paralel olarak her şey değişiyor, tabii Google da öyle. Geçtiğimiz yılın Ağustos ayında Google yeni bir Search Console için kollarını sıvamış ve beta sürümünü sınırlı sayıdaki kullanıcılara sunmuştu. Yalnızca Google tarafından seçilen Tester kullanıcılara sunulan Google Search Console’un yeni sürümünü artık tüm Webmaster’ların kullanımına hazır. Ya, siz hazır mısınız?

Google yenilenen Search Console’u Beta olarak tüm Webmaster’ların beğenisine sunarak geri dönütleri toplamak ve Search Console’u en iyi deneyim için yenilemek istiyor. Yenilenen beta sürümde bizleri gelişmiş Arama Performansı menüsü, Dizin Kapsamı, AMP Durumu ve İş İlanı Durum Raporu gibi detaylar bekliyor.

Google’ın kendi Webmaster blogu üzerinden yaptığı açıklamaya göre Beta süreci boyunca Google yenilenen Search Console üzerinde çalışmaya devam edecek, gün ve gün yenilikleri sisteme dahil edecek. Henüz sistemin beta sürecini tamamlamadığını belirten Google, Webmaster’lardan elde edecekleri geri dönüşlerin oldukça önemli olduğuna dikkat çekiyor. Zira Google elde ettiği geri dönütler doğrultusunda sistemin tamamlanacağını söylüyor.

Eski Search Console ise şimdilik rafa kalkmayacak. Google’ın tahminlerine göre yeni Search Console’un tamamlanması 1 yıl kadar sürecek. Bu süreç içerisinde Webmaster’lar hem beta hem klasik Search Console sürümünü kullanabilecekler. Her iki sürüm birbiriyle bağlantılı olarak çalışacağı için istediğimiz zaman istediğimizi kullanma konusunda özgür olacağız.

Search Console’da yapılan en büyük değişiklik kuşkusuz göz alışkanlığımızı değiştiren ve çağın tasarım trendine ayak uyduran tasarımı olacak. Eklenen diğer özellikler sayesinde ise artık Search Console daha etkileşimli ve interaktif bir araç olacak. Sitenizdeki sorunları Search Console üzerinden görebilecek, düzeltebilecek ve düzelttiğimizden emin olduğumuzda bunu kontrol edip Google’ın yeniden tarama yapmasını isteyebileceğiz.

İşte Google’ın şimdilik paylaştığı kadarıyla Search Console’dan en çok dikkat çeken yenilikler;

Arama Performansı Artık 16 Aylık Veri Sunacak!

Search Analytics’in müptelasıysanız sevindirici bir haberim var artık arama performansı verilerine 16 aylık olacak şekilde ulaşabileceksiniz. Google’ın söylediğine kullanıcılar yıllarca daha çok veri görüntüleme talebinde bulunmuşlar. Google bu güncellemede kullanıcıları kırmayarak uzuun uzuun raporlara erişebileceğimiz değişikliği aktif hale getirmiş. Özellikle yıllık karşılaşmalar yapmak ve uzun vadeli arama planlarını gözden geçirmek isteyenler için bu yeniliğin harika olduğunu düşünüyorum.

Dizin Kapsamı Durumu: Google İndex’lerinize Derinlemesine Bir Bakış

Yenilenen dizin kapsamı durumu artık index’lenen sayfalarımız hakkında daha kapsamlı veriler sunacak. Sorunsuz index’lenen sayfalarımız, potansiyel sorunlar ve Google’ın bazı URL’lerinizi neden index’leyemediği gibi soruların yanıtına bu bölümden ulaşabileceğiz. Ayrıca otomatik mekanizma sayesinde bir index sorunu oluştuğunda yeni Search Console bizi durumdan haberdar edip sorunun çözümü hakkında ipuçlarını paylaşacak.

Arama Geliştirmeleri: AMP ve İş İlanları İçerikleri

Yenilenen Search Console şimdi dahili arama geliştirmelerini de kapsayacak. Şimdilik AMP ve İş İlanları (Job Posting) ile işe başlayan Google, önümüzdeki günlerde yeni servislerin de dahil edileceğinin altını çiziyor. Yeni kapsamlı veri panelleri sayesinde Google’ın tanımladığı hata ve uyarılara ulaşmak daha kolay olacak. Daha önce bahsettiğim kontrollü denetim bu alanlar için de geçerli olacak. Örneğin bir sayfanızda sorun oluştuğunda Google bunu size bildirecek. Sorunu hallettiğinizde Search Console üzerinden sorunu hallettiğinize dair onaylama butonuna basacaksınız. Google sayfada hatanın devam edip etmediğini kontrol edecek ve sorun varsa anında geri dönüş yaparak diğer sayfalarınızın aksaklıklardan etkilenmesinin önüne geçecek.

Yeni Search Console’u Ne Zaman Kullanabileceğiz?

Google, yenilenen Search Console’u kullanmaya hazır olduğunda tüm webmasterları mesaj kutusu yardımıyla haberdar edecek. Bölgesel olarak verilmeye başlanan güncellemeyi ilk elden denemek istiyorsanız önümüzdeki birkaç gün boyunca Search Console gelen kutunuzu gözden kaçırmasınız iyi edersiniz.

Yılların göz ve el alışkanlığı Search Console’un yeni imajı hakkında sizin ilk izleniminiz ne yönde oldu?

10 Yorum
GencYetetenek avatar
GencYetetenek • 1 yıl önce
harika bir yazı daha. yenilikleri anında bildirdiğin için ayrıca teşekkür ederiz Being Bey smile resimlere bakarsak ilk izlenim benim için iyi yönde. Bence en güzeli veri görüntülemenin 16 aya çıkarılması oldu.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 1 yıl önce
Güzel makale olmuş ellerinize sağlık smile
Bipixel avatar
Bipixel • 1 yıl önce
Çok daha iyi olmuş yeni sürümü smile.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Birkaç yerini kurcalama şansım olsa da henüz tam olarak Beta'nın deneme koltuğuna oturamadık. Merakla beklemedeyiz smile
teknoburgers avatar
teknoburgers • 1 yıl önce
Bende aktif galiba.
EnderGrafik avatar
EnderGrafik • 1 yıl önce
Yeni arayüze nasıl geçiş yapacağımızı bulamadım smile
AliYmn avatar
AliYmn • 1 yıl önce
Webmaster Tools dediğin aktif olarak kullanılması gereken, hergün bakıp site hakkında analiz edebilceğin bir yer olmalı fakat google bunu sadece sitemaps.xml ve robots.txt ekleyip arada bir girerek kullanıyoruz bence hala eksikleri var.
artista avatar
artista • 1 yıl önce
anahtar kelimelerin gösterim, tıklama oranı, tıklanması, sıralaması hakkında detaylı bilgilere sahip olabiliyoruz.

Yapılandırılmış veri, veri işaretleme, bağlantıları listeleme, reddetme, bağlantı sayıları ve yinelenen başlıklar

daha bir çok özellik mevcut hepsini aktif olarak kullanınca başarıda orantılı bir şekilde artıyor zaten.
AliYmn avatar
AliYmn • 1 yıl önce
Gerçeklik? işe yarabilirlik? anlık çözüm üretmediğini düşünüyorum.
Mrtcn avatar
Mrtcn • 1 yıl önce
Bende aktif kullanıyorum. hani kelime bazında bile 16 aylık metrik veriyor. Canavar gibi tasarımı ile muazzam beta sürecini kaçıranlar olabilir. üzülmesin arada tekrar try alanı gelir.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.