wmaraci reklam

Hackerlar Snapchat’in Kaynak Kodunu GitHub’da Yayınladılar

Modern dünyanın hackerları artık garip ve bir o kadar da paylaşımcı. Snapchat’in iOS uygulamasının kodlarını ele geçiren bir internet korsanı, kodları kendine saklamak yerine paylaşmayı tercih etti. Snapchat’in kodundan herkesin faydalanmasını isteyen korsan, Snapchat iOS uygulamasının kaynak kodunu GitHub üzerinden oluşturduğu kendi reposuyla yayınladı.

Snapchat’in iOS departmanında nasıl bir koyvermişlik var bilinmez ancak yaşanan ikinci skandaldan sonra Evan Spiegel’ın birilerine fena fırça kayması olası. Geçtiğimiz mayıs ayında başka bir hacking vakası yaşayan Snapchat, iOS uygulamasının kaynak kodunun bir kısmını sızdırılması skandalıyla güne uyanmıştı. Kodun gizliliği için Snapchat hemen harekete geçerek, GitHub ve diğer sitelerden kaldırılmasını sağlamıştı. Bugün yaşanan olay daha önceki hack skandalının sadece bir üst sürümü…

Snapchat’in kaynak kodu Pakistanlı olduğu doğrulanan bir internet korsanı tarafından Source-Snapchat GitHub reposu üzerinden yayınlandı. Kendini “i5xx” olarak adlandıran korsanın, ayrıca kullanıcı profilinde de aynı kullanıcı adıyla ilişkilendirilmiş bir internet sitesine bağlantı verdiği görülüyor.

Kodun kendi kodu olduğuna kısa sürede kanaat getiren Snapchat, DMCA yardımıyla Microsoft sahipliğindeki GitHub ile irtibata geçerek kodun kaldırılmasını talep etti. Snap Inc. tarafından yapılan bildiriye sessiz kalmayan GitHub, uygulamanın kaynak kodunu birkaç dakika içinde kaldırarak repoyu kapattı. Yine de birçok kullanıcının kaynak kodu yayınlandığı anda indirdiği ve muhtemelen farklı kaynaklarda yayınlayacağı acımasız gerçeğini görmezden gelemeyiz.

Snapchat için bu bir ilk olsa da GitHub için bu tip kaldırma istekleri bir ilk değil. Geçtiğimiz Şubat ayında Apple, iPhone işletim sistemine ait çekirdek bileşenlerden birinin kaynak kodu yayınlandığında, DMCA talebiyle GitHub’a başvurarak kaynak kodun kaldırılmasını talep etmişti.

Snapchat’in üstüne çöken Facebook ve Instagram kara lanetinin ardı arkası kesilmiyor. İyi haber; kodları inceleyen bazı kullanıcılar, Snapchat’in kodlarının tertemiz ve pırıl pırıl yorum satırlarına sahip olduğunu söylüyor.

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍

Bu içerik hakkında daha önce tepki gösterilmemiş. İlk tekpi göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al