Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Hackerlar Snapchat’in Kaynak Kodunu GitHub’da Yayınladılar

Tarih: 08 Ağustos 2018   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Being  |  2959 kez okundu

Modern dünyanın hackerları artık garip ve bir o kadar da paylaşımcı. Snapchat’in iOS uygulamasının kodlarını ele geçiren bir internet korsanı, kodları kendine saklamak yerine paylaşmayı tercih etti. Snapchat’in kodundan herkesin faydalanmasını isteyen korsan, Snapchat iOS uygulamasının kaynak kodunu GitHub üzerinden oluşturduğu kendi reposuyla yayınladı.

Snapchat’in iOS departmanında nasıl bir koyvermişlik var bilinmez ancak yaşanan ikinci skandaldan sonra Evan Spiegel’ın birilerine fena fırça kayması olası. Geçtiğimiz mayıs ayında başka bir hacking vakası yaşayan Snapchat, iOS uygulamasının kaynak kodunun bir kısmını sızdırılması skandalıyla güne uyanmıştı. Kodun gizliliği için Snapchat hemen harekete geçerek, GitHub ve diğer sitelerden kaldırılmasını sağlamıştı. Bugün yaşanan olay daha önceki hack skandalının sadece bir üst sürümü…

Snapchat’in kaynak kodu Pakistanlı olduğu doğrulanan bir internet korsanı tarafından Source-Snapchat GitHub reposu üzerinden yayınlandı. Kendini “i5xx” olarak adlandıran korsanın, ayrıca kullanıcı profilinde de aynı kullanıcı adıyla ilişkilendirilmiş bir internet sitesine bağlantı verdiği görülüyor.

Kodun kendi kodu olduğuna kısa sürede kanaat getiren Snapchat, DMCA yardımıyla Microsoft sahipliğindeki GitHub ile irtibata geçerek kodun kaldırılmasını talep etti. Snap Inc. tarafından yapılan bildiriye sessiz kalmayan GitHub, uygulamanın kaynak kodunu birkaç dakika içinde kaldırarak repoyu kapattı. Yine de birçok kullanıcının kaynak kodu yayınlandığı anda indirdiği ve muhtemelen farklı kaynaklarda yayınlayacağı acımasız gerçeğini görmezden gelemeyiz.

Snapchat için bu bir ilk olsa da GitHub için bu tip kaldırma istekleri bir ilk değil. Geçtiğimiz Şubat ayında Apple, iPhone işletim sistemine ait çekirdek bileşenlerden birinin kaynak kodu yayınlandığında, DMCA talebiyle GitHub’a başvurarak kaynak kodun kaldırılmasını talep etmişti.

Snapchat’in üstüne çöken Facebook ve Instagram kara lanetinin ardı arkası kesilmiyor. İyi haber; kodları inceleyen bazı kullanıcılar, Snapchat’in kodlarının tertemiz ve pırıl pırıl yorum satırlarına sahip olduğunu söylüyor.

6 Yorum
LazCoder53 avatar
LazCoder53 • 2 yıl önce
İtinayla yazmışlar demek. Meslek aşkı bu olsa gerek smile
ismail avatar
ismail • 2 yıl önce
Son paragrafa kahkahayla güldüm valla smile
bycaptan avatar
bycaptan • 2 yıl önce
Bunu yapan hacker neden paylaşsın ki snapchatten para istemek yerine smile Bana göre zuckerbergin oyunudur bu zaten her geçen gün snapchate rakip bir uygulama çıkarıyor...
Shrikeen avatar
Shrikeen • 2 yıl önce
Eğer kaynak kodu paylaşmak yasaksa mesajım silinebilir.

Merak ettiğim 3 ay önce bu paylaşılmıştı zaten, yeni bir şey değil yani.

3 ay önce paylaşılan kaynak kodu:
https://github.com/4jy/Source-SnapChat

Bu da yeni repo
https://github.com/i5xx/Source-SCCamera

Bu arada çok fazla fork var, bunların hepsini tek tek github'dan nasıl kaldıracaklar merak ediyorum.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
GitHub'ın bildiğini Webmaster'dan saklayacak değiliz smile Bkz; nereye bakacağını bilen herkes koda ulaşabiliyor smile Teşekkürler Ferdi.
Mrtcn avatar
Mrtcn • 2 yıl önce
Kodlar güncel değil, Mayıs 2018 de sızdırılan ile arasında 2-3 commit farkı var. Kaynak kodu böyle koruyan kullanıcı datalarını korumuyordur bile...
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.