Giriş Yap / Kayıt Ol

İç Linklerinize Önem Verin Çünkü Çok Değerliler

Tarih: 22 Ekim 2020   Kategori: Webmaster   Yazar: EranKucuk  |  4401 kez okundu

İnternet siteleri için kendi sayfalarını öne çıkartacakları belirli başlı yollar var. İçeriklerini sosyal medyada, forumlarda ve başka sitelerde reklamlar yaparak duyurabilirler. Peki ya kendi siteleri?

Geçmişten beri backlinkler bu sektörün göz bebekleri oldu. Tanıtım yazıları, footer alanlardan verilen linkler, banner reklamlar ve text linkler ile başka sitelerde bol bol reklam verdik. Peki, dışarıda reklam yapmaya bu kadar değer verirken, en güzel reklam kaynağı olan kendi sitelerimizi ne kadar önemsiyoruz? Özeleştiri yapabilenler öne çıksın, çünkü gerçekten de gereken önemi vermediğimiz oldukça açık.

Günümüzde SEO kavramı oldukça hızlı değişmekte, bu değişim aslında hem sitelerimiz hem de okurlarımız için oldukça verimli diyebiliriz. Yeter ki biz bu değişikliklere bir şekilde adapte olabilelim ve ayak uyduralım. Google günümüzde sıralamalarını düzenlerken pek çok kategoride benzer bir şekilde davranmaya başladı. Bu davranış aldığımız tıklamalarda kullanıcının ne kadar memnun ayrılmasını sağlayabildiğimizle oldukça alakalı. Bu nedenle iç linklerin bol bol tıklanması hem tıklanan linkteki içeriğimiz için, hem de linkin bulunduğu sayfa için oldukça faydalı diyebiliriz. Bu aynı zamanda iç linkleri aktif kullanıldığında en az backlinkler kadar kıymetli kılan asıl unsur. Peki, nasıl olacak da aktif kullanabileceğiz?

Buton Linklere Yönelin

Açın ve Analytics raporlarınızı gözden geçirin. Mobil kullanım ortalamasının ne kadar yüksek olduğunu göreceksiniz. Mobil bir sayfadayken yazının içerisine sıkıştırılmış linklere tıklamak oldukça zor oluyor. Bu nedenle tıklanma ihtimali daha yüksek olan, daha ilgi çekici olan buton linkler kullanmanız epey fayda sağlayacaktır. Çoğu Wordpress teması bunu bir özellik olarak metin editörü içerisinde sağlıyor, bizlere ise uygun ve ilgi çekici boy ile rengi seçerek kullanmak kalıyor.

Alakalı ve İlginç Linkler Kullanalım

Tıklamaya teşvik edici bir kullanım çok ama çok önemli. Dolayısıyla ‘Rus Edebiyatı’ ile ilgili daha fazla şey öğrenmeye hazır olarak gelen okuru ‘Bardak İmalatı’ ile alakalı içeriklere yönlendirmeye çalışmayalım. Ayrıca Yoast gibi seo eklentileri bir tane ile doyuyor diye bir tane link verip bitirmenize de gerek yok. Tıklanabileceğini düşündüğünüz başlıklarınızı içeriğe serpiştirebilirsiniz.

Hatta bu linklenen sayfaları birbirlerine aynı yöntemle linkleyerek bağlayabilir ve yeniden index için Google amcayı sitenize yeniden davet edebilirsiniz. Bir süre sonra genel bir yükseliş aldığınızı göreceksiniz.

Mangala Ateş Lazım

Kaliteli link bol tıklama alan linktir. En önemlisini unutmamak lazım. Hem backlink hem de iç linkler için geçerli olduğunu da söyleyelim. Belki bunun vesilesiyle ticaret yapanlara da bir şekilde fikir vermiş oluruz.

Bir linke tıklama aldıracaksak, öncelikle o sayfanın tıklanan ve okunan bir sayfa olması gerekiyor değil mi? Yani eğer bu yazının ardından sitenizin linklerine ve içeriklerine bir çekidüzen verecekseniz yola bol okunan yazılarınızdan çıkabilirsiniz. Ateş olmadan yerden duman çıkmayacağı gibi, dumanı çıkartabilmek için de ateşe ihtiyaç var.

2 Yorum
tescilpanel avatar
tescilpanel • 5 ay önce
Başarili Bir Yazi
farego avatar
farego • 6 ay önce
Teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.