Giriş Yap / Kayıt Ol

İlk Video Oyun Konsolu: Magnavox Odyssey

Tarih: 28 Ağustos 2014   Kategori: Oyun   Yazar: Mukim  |  17879 kez okundu

Dünya tarihinin insanlık ile şekillendiği su götürmez bir gerçektir. Yeryüzünde hayat bulan ilk örneğinden itibaren dünyaya şekil ve yön veren insanlar, günümüzde devâsa bir dünyaya hükmetmektedirler. Fakat bu sürecin yaşanması kolay olmamış ve oldukça farklı merhâlelerin atlatılması ile mümkün olabilmiştir. Buna rağmen insanlık, tarihin her döneminde istikrarlı bir gelişme göstermeyi başarabilmiş ve elde ettiği teknolojik verilerle geçmişin daha iyisini yapmayı kendisine şiar edinmiştir.

İnsanların, ilk çağlardan itibaren yaşamak için ihtiyaç duydukları temel gereksinimleri karşılaması, onları farklı bir arayışa doğru sürüklemiştir. Avamca bir tâbirle ekmek bulma kaygısı gütmeyen, yani zenginleşmiş kesim de kendisine farklı uğraşılar ve eğlenceler bulmaya başlamıştır. Bu durumda sanat ve eğlence kavramı ortaya çıkmış, bu iki öğe evrensel olarak tüm insanlığa benimsetilmiştir. İlk olimpiyat oyunlarının Eski Yunan Medeniyeti’nde ortaya çıkması, onların deniz ticaretindeki başarısıyla doğru orantılıdır. Aynı şekilde Rönesans Avrupası’nda sanatın ve sanatçının korunması da, zenginlik unsurunun getirdiği bir özelliktir. Bu nitelik, kısaca şu şekilde özetlenebilir: Sanatın ve eğlencenin ortaya çıkması için insanın belirli bir müreffeh yaşama ulaşması gerekmektedir. Bu noktadan itibaren yazımızın esas konusu olan ilk oyun konsolunu incelemeye çalışacağız.

20. yüzyıl, Avrupa ülkeleri ve Amerika’nın nitelikli çalışmaları üzerine teknoloji çağına dönüşmüştür. Bu bağlamda onlarca yeni icâd bu coğrafyalarda ortaya çıkmış ve destek görmüştür.  Hiç şüphesiz dünyadaki en önemli icâtlardan biri de bilgisayar sistemleridir. Günümüzde hemen her türlü işlemi bilgisayar aracılığıyla yapmamız, bu savı doğrular niteliktedir. Hâl böyle olunca bilgisayar sistemlerinin getirdiği avantajlar, bütün sektörler ve amaçlar için kullanılmıştır. Bu sektörlerden biri de, oyun endüstrisidir…

Antik dönemlerde basit kurallar ve kolay teknik altyapı ile oynanan oyunlar, yirminci yüzyılda bilgisayar programlarıyla üretilmiş ve halka sunulmuştur. Yapılan oyunların ve bu oyunları oynamak için ihtiyaç duyulan oyun konsollarının da neredeyse tümü Batı menşelidir. Günümüze kadar birçok farklı jenerasyondan video oyun konsolu üretilmiş ve piyasaya arz edilmiştir. Ancak hiçbiri, dünya üzerinde Magnavox Odyssey kadar şaşkınlık yaratmamıştır.

Magnavox Odyssey, 1972 yılında piyasaya sürülmüş bir video oyun konsoludur. Onun dünya üzerinde bu kadar fazla sükse yaratmasının sebebi, yeryüzünde üretilmiş olan ilk ticâri ev video oyun konsolu olmasından kaynaklanmaktadır. 1917 yılında Amerikalı Edwin Pridham ile Peter L. Jensen’in kurmuş olduğu Magnavox firması tarafından üretilen bu oyun konsolu, Amerika ve Avrupa’da 330.000 satış rakamını elde etti.

Odyssey, Ralph Baer tarafından 1966 yılında çalışmalara başlanıp, 1968 yılında ilk video oyun konsolu prototipi üretilme aşamasının bir sonucudur. Analog bir cihâz olmasına rağmen, Ralph Baer bu oyun konsolunu elektronik bir ürün olarak lanse etmektedir. Firma tarafından 12 kaset içerisinde toplam 27 adet oyun dağıtılmıştır. Bu oyunların çoğunluğu spor türündendir.

Bu oyun konsolu 6 adet C pili çalışmaktadır. Ayrıca alternatif olarak A/C güç kaynağı da satışa çıkarılmıştır. Odyssey ses çıkışını desteklememesine rağmen Ralph Baer 1973 yılında Magnavox firmasına bir ses özelliği ekleme önerisinde bulunmuştur. Ancak bu öneri reddedilip, daha sonraki video oyun konsolu sürümlerinde geliştirildi. Televizyona takılarak çalıştırılan bu ilk oyun konsolunun, iki adet oyun kumandası bulunmaktaydı.

Magnavox Odyssey’in ayrıca üretilmiş bir de Shooting Gallery yani bilindik tabanca çevre birimi bulunmaktadır. İlk video oyun tabanca çevre birimi olan bu ürün, firma tarafından 20.000 adet satılmıştır. Odyssey’in en bilinen oyunu ise Tennis’dir. Bu oyun daha sonra birçok firma tarafından ilhâm kaynağı olarak kullanılmıştır. Dolayısı ile bir dönem oyun endüstrisi telif hakları davası ile iştigâl olmuştur. Ayrıca konsol için: Football, Basketball, Baseball, Baseball, Hockey, Shooting Gallery, Soccer, Volleyball, Table Tennis ve Cat and Mouse gibi oyunlar da üretilmiştir.

Artık tamamen nostaljik bir teknoloji olmasına rağmen birçok kişi tarafından unutulmayan Magnavox Odyssey’i, eBay gibi alışveriş sitelerinde rahatlıkla bulabilirsiniz. Ayrıca oyun için açılmış olan bir de sanal müze bulunmaktadır. http://www.magnavox-odyssey.com adresinden bu siteyi ziyaret edebilir ve konsol ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşabilirsiniz. Son olarak sizi, bu ilk video oyun konsolunun tanıtım videosuyla baş başa bırakıyoruz:

24 Yorum
EnderGrafik avatar
EnderGrafik • 6 yıl önce
Güzel bir yazıydı. Tamamını okudum. Elinize sağlık smile
AltunelSeo avatar
AltunelSeo • 6 yıl önce
Güzel paylaşım sağolun teşekkürler..
ByHajin avatar
ByHajin • 6 yıl önce
Gerçekten güzel bi yazı olmuş smile .
Berke avatar
Berke • 6 yıl önce
Nereden nereye :')
ismailaksoy avatar
ismailaksoy • 6 yıl önce
Nerden nereye smile İlgide büyükmüş çok büyük miktarda satışmış.
Yusufberki avatar
Yusufberki • 6 yıl önce
Bu çok iyiymiş smile
oguzhan avatar
oguzhan • 6 yıl önce
vay be arkadaş smile
tanerava avatar
tanerava • 6 yıl önce
nereden nereye hocam teşekkürler yazınız için
saydek avatar
saydek • 6 yıl önce
adamlardaki oyun efekleri tv nin önüne konulan bir baskılı kağıt çok değil bundan 50 sene öncesinin teknolojisi, şimdiye bak 50 sene sonrası hayal edilemez demektir.
Callidus avatar
Callidus • 6 yıl önce
Teknolojinin gelişimi gerçekten hızlı ama hayal ettiğimiz kadar da iyi gelişmiyor bence smile mesela o yıllar günümüz için uçan arabalar vs hayal ediliyormuş.
BertuğErdem avatar
BertuğErdem • 6 yıl önce
Güzel bir paylaşım. Sitelerini sayende inceledim teşekkürler.
selcukunver avatar
selcukunver • 6 yıl önce
ahh ah anılarım depreşti
mts avatar
mts • 6 yıl önce
Vay be içim bi garip oldu, eskileri hatırladım :'( teknoloji nereden nereye gelmiş o da ayrı bir şaşkınlık veriyor.
Mehmet TÜRK avatar
Mehmet TÜRK • 6 yıl önce
Siteleri de oyun kadar eski smile Herhangi bir script falan değil düz html yerleşimi smile
meftunmede avatar
meftunmede • 6 yıl önce
Muhteşem bir zaman yolculuğuydu, çok güzel bi yazı olmuş teşekkürler.
gokenim avatar
gokenim • 6 yıl önce
1 tanker pille çalışıyor smile
hdfilmx avatar
hdfilmx • 6 yıl önce
Vayy be nerden nereye smile
Bykazekage avatar
Bykazekage • 6 yıl önce
o nasıl koldur öyle ben anca atariye yetiştim smile
radyotelekom avatar
radyotelekom • 6 yıl önce
Zaman nasıl değişmiş.
BlackSun avatar
BlackSun • 6 yıl önce
Elinize sağlık. (Film izleme adresiniz burada)
aslantesisat avatar
aslantesisat • 6 yıl önce
Sormaya biz bunları oynuyorduk smile sensible falan vard ozamanlar inanılmaz bir kadrosu vardı dünyadaki tüm takımlar vardı ve harika transfer yapıla biliyordu rakip takım adeta naz yapıordu. şimdi bile o kadar gelişmiş bir mejer oyunu yok sanırım.
CelloBello avatar
CelloBello • 6 yıl önce
benimle maç yapacak olan varmı smile
turkobil avatar
turkobil • 6 yıl önce
demek ki neymiş teknolojinin dibi yokmuş smile
ardaserim avatar
ardaserim • 6 yıl önce
Bu yaziyi sitemde yayimladim. Yazi icin ayrica tesekkurler
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

PUBG Mobile UC
Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.