Giriş Yap / Kayıt Ol

Internet Archive, Vikipedi’nin 9 Milyon Kırık Linkini Kurtardı!

Tarih: 04 Ekim 2018   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  1640 kez okundu

Yoksa siz internet dünyasının halka açık en büyük dijital kütüphanesi Vikipedi’nin kırık linki olmayacağını mı sanıyordunuz?

Vikipedi, internet üzerinde örneğine pek rastlayamayacağımız özel bir yere sahip; tabii Vikipedi’nin sorunları da öyle...

Diğer büyük internet sitelerinin aksine gönüllü editörlerin çabalarıyla ayakta duran ve ülkemizde hala erişim engelli olarak yayın yapan platform, birçok kırık linke sahip.

Kırık linkleri tekrardan yayına kazandırma konusunda Internet Archive (Wayback Machine) organizasyonuyla ortak bir çalışma yürüten Vikipedi, kurtarılan 9 milyon 404 sayfasından sonra, şimdi yeniden dünyanın en büyük kütüphanesi olmaya hazır.

Peki, 9 milyon kırık linki kurtarmak neye mâl oluyor ve Vikipedi bu kadar linkini nasıl kurtarmayı başardı?

Vikipedi 9 Milyon Kırık Linki Nasıl Kurtardı?

Archive.org’un bir blog içeriğiyle açıkladığı ve Vikipedi’nin Twitter hesabından doğrulanan içeriğe göre; 404 veren 9 milyon sayfayı kurtarmak sanıldığı kadar kolay olmamış.

IABot adını verdikleri bir yazılım geliştiren Internet Archive, Vikipedi’nin 22 farklı dil seçeneği üzerinde tam 3 yıl boyunca derin tarama yapmış.

Bu tarama sonucunda “404” veya “Sayfa Bulunamadı” ibaresiyle karşılaşıldığında IABot, Wayback Machine üzerinden ilgili sayfanın “en faydalanılabilir” sürümünü sisteme geri kazandırmış.

Vikipedi ve Internet Archive’in 3 yıllık çalışmalarının meyvesini toplamak elbette haber olmayı hak ediyor. Yine de bazı kafa karıştıran sorular var…

Örneğin, bir sayfanın geçersiz bilgi sunması gerekçesiyle kaldırılması ve bunun daha sonradan Wayback Machine ile tekrar sisteme kazandırılması çarşı pazarı fena halde karıştırabilir.

Sitenizdeki kırık linkleri düzeltmeye her üşendiğinizde artık 9 milyon kırık linkini düzelten Vikipedi’yi kendinize hatırlatabilirsiniz.

10 Yorum
Bulutekno avatar
Bulutekno • 4 ay önce
Yalnız ben pc'de 20 dakikalık taramada sıkılıyorum adamlar 3 yıl derin tarama yapmış smile
worldww avatar
worldww • 4 ay önce
Verdim şukuyu smile

Dipnot: Hep kullanmak istediğim bir kelimeyi senin üzerinde kullandım, helal et smile
Bulutekno avatar
Bulutekno • 4 ay önce
Helal ettim gitti smile
EmreKafadar avatar
EmreKafadar • 4 ay önce
En haklı isyan smile
Mrtcn avatar
Mrtcn • 4 ay önce
Bizde kapalı göremiyoz ki, bize faydası ne şimdi bunun smile
kodshop avatar
kodshop • 4 ay önce
haha helal olsun üşenmemiş yapmış
ishana avatar
ishana • 4 ay önce
dünyanın en büyük dijital kütüphanesi olmasına rağmen biz ülkemizde faydalanamıyoruz. internet özgürlüktür söyleminin ne kadar boş olduğunun kanıtıdır.
bu arada wikipedi nin kırık linklerini kurtaracak olan yazılımı geliştiren zeki arkadaşları kutlamak lazım. yazılım dünyası için güzel bir örnek.
Dünyanın en değerli Yazılım şirketi ülkemizden çıktı başlıklı yazının wmaracinda yayınlanacağı günleri görmek dileği ile.
Caparizm avatar
Caparizm • 4 ay önce
9 milyon kirik link demek 9 milyon ulasilamayan bilgi demek. Helal olsun adamlara uzun ugras sonunda kurtarmislar.
ntka avatar
ntka • 4 ay önce
bundan bizene ben hep 50 tl lik kullanıyorum smile şaka bir yana bizi ilgilendirmiyor açıkcası yaptığınız haber tamamen wikipedi'yi ilgilendiriyor onun kırık linklerinden bizene onun sorunu o.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 4 ay önce
Her şeye faydacılık üzerine yaklaşmak doğru bir yaklaşım değildir. Burada 9 milyon kırık linkin düzeltilmesinden bahsediyoruz. İnternet dünyasının içinde yer alıp, "Emmeeean bu Vikipedi'ymiş yeeea bize ne ki?" demek pek mantıklı değil. Sonuçta burada dev bir işlem ve dünyanın en büyük dijital kütüphanesi söz konusu. Bizim Vikipedi'ye ulaşamıyor olmamız, dünyanın döndüğü gerçeğini değiştirmiyor.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.