Giriş Yap / Kayıt Ol

İnternet Tarayıcısı ile Windows 98 Nasıl Çalıştırılır?

Tarih: 09 Kasım 2017   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  5783 kez okundu

Siz de benim gibi eski teknoloji işletim sistemlerini çalıştırıp kurcalamaktan zevk alanlardan mısınız? Peki, hiçbir harici eklentiye ihtiyaç duymadan Windows 98 ve bazı eski nesil Linux işletim sistemlerini çalıştırabileceğinizi söylesem ne derdiniz?

Tamamen internet tarayıcısı üzerinden Windows 98 veya diğer işletim sistemlerini çalıştırmak adım kadar eminim ki pratik hayatta hiçbir işinize yaramayacaktır. Fakat benim gibi işletim sistemi ve nostalji konusunda işin budalası olduğunuzda bunun ne kadar büyük bir anlam ifade ettiğini anlayamazsınız :D Windows’un o saçma sapan renk şemalarını düzenlemek, mayın tarlası oynamak, MSN’e girmeye çalışmak, abidik gubidik klasörler oluşturmak ve onları ölesiye özelleştirmek… Şimdi düşünüyorum da sahi işletim sistemleri ne zaman bu kadar sıkıcı hale geldi?

Bunu düşünen tek kişi ben olmamışım ki, programalama konusuna kafayı takan gönüllü geliştiricilerden oluşan bir ekip JavaScript’i kullanarak 19 yıllık işletim sistemlerini internet tarayıcımız üzerinden simülasyon yöntemiyle çalıştırabileceğimiz bir internet sitesi tasarlamış. Baştan söyleyeyim sakın simülasyonu kıytırık yazılımlarla karıştırmayın. Söz konusu internet sitesi yüklediğiniz ISO dosyası yardımıyla eski nesil işletim sistemini çalıştırabilecek kadar gelişmiş bir yazılım. Tüm bu olanlara internet tarayıcınız üzerinden tanıklık edince JavaScript ve emeği geçen diğer tüm programlama dillerinin yıllar içinde ne kadar geliştiğini görmek insanda hayret uyandırıyor.

Windows 98’i internet tarayıcınız üzerinden çalıştırmak için buraya tıklayabilirsiniz. Eski nesil Windows 95, FreeBSD 10.2, Oberon, Arch Linux ve daha diğer popüler işletim sistemlerini çalıştırmak için ise buradaki sayfaya uğrayabilirsiniz. Son paylaştığım link üzerinden giriş yapıp “Setup” bölümü yardımıyla eski işletim sistemi ISO dosyalarınızı kendi seçtiğiniz bir sistemde Boot edebilirsiniz.

Şahsen biz bu projeye bayıldık! Umarız ki bağımsız geliştiriciler boş vakitlerimizi nostalji kuşağına dönüştürmeye yardımcı olan daha bunun gibi nice projelere imza atarlar. Copy.sh aracını siz beğendiniz mi?

7 Yorum
MeMo avatar
MeMo • 1 yıl önce
Gene being gene kalite smile
egemen avatar
egemen • 1 yıl önce
Eğer eski işletim sistemlerine ilgi duyuyorsan http://toastytech.com/guis/indexlinks.html sitesine bakmanı öneririm smile
glockmae avatar
glockmae • 1 yıl önce
İlginç içerikler. İlgin içerikler diye etiket atmışsın being!
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Ben göz olsam, oturur "Yahu ben koca içerikte göre göre bunu mu gördüm? Ben nasıl bir gözüm?!" diye organlığımı sorgulardım smile Teşekkürler düzelttim
glockmae avatar
glockmae • 1 yıl önce
İçerikte çok güzel bu arada siteye de girdim ben. Ama o dikkatimi çekti işte smile
FcBella avatar
FcBella • 1 yıl önce
Being sana ulaşmaya çalışıyorum özelden yazar mısın? bir projem var sunmak istiyorum.
İbrahimŞEN avatar
İbrahimŞEN • 5 ay önce
Bana sunun hocam ben ona ilerim smile smile smile @Being
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.