Giriş Yap / Kayıt Ol

iOS mu Android mi Daha Çok Kazanıyor?

Tarih: 05 Temmuz 2019   Kategori: Mobil   Yazar: Sinan  |  10394 kez okundu

Neredeyse akılsız telefonun kalmadığı şu günlerde uygulama pazarları, firmalar için ciddi bir gelir kaynağı olmaya başladı. Uygulama pazarı dediğimizde ise tabi ki akla ilk iOS ve Android geliyor.

Apple tarafından geliştirilen ve sadece Apple ürünlerde kullanılabilen App Store ve Google tarafından geliştirilen, neredeyse tüm cihazlara hitap eden Google Play uygulama platformları; hatta bu iki işletim sistemine geliştirilen uygulamalar sürekli birbirleriyle kıyaslanıyor. Neymiş efendim, o platformdaki uygulama ondan daha iyiymiş, yok bu platformdaki uygulama daha hızlıymış… Neyse, bizim derdimiz her züğürtte olduğu gibi çenemizin yorulması. Yani asıl konumuz kazandıkları paralar.

Dünya üzerinde uygulama analitiği konusunda etkin bir ekip olarak tanınan Sensor Tower, 2019’un ilk çeyreği için bazı raporlar hazırlamış.

Bu raporlara göre uygulama kullanıcıları yani biz, toplamda 40 milyar dolar harcamışız. Biz!? (Kim o? El kaldırsın bakalım.) Bu harcanan rakam hem App Stor hemde Google Play’deki verilerin toplamı olarak raporlandı.

Yine aynı ekibin yayınladığı grafiğe baktığımızda iOS kullanıcıları bu sene App Store’da geçen senenin ilk çeyreğine göre %13.2’lik bir artışla 25.5 milyar dolar harcamışlar. Android’ciler ise geçen yıla göre %20’lik bir artışla toplam 14.2 milyar dolar harcamışlar.

Demek ki neymiş? Apple’cılar daha zengin :) Neden mi? Çünkü yine bu ekibin raporlarına göre uygulama indirme konusunda Android’ciler çok daha öndeyken, Apple’cılar çok geride kalmışlar.

Yani, daha az uygulama indirilmesine rağmen çok daha fazla gelir elde eden Apple’ı kutluyorum. (Evet, bende Apple’cıyım.)

Sonuç olarak burası bir webmaster platformu ve siz değerli okurlarımıza alttan alttan vermek istediğimiz mesaj şu; para uygulama geliştirmede. Gömülün ve uygulama geliştirin.

“Bitirmeden hazır kıyaslamadan bahsetmişken şunu da eklemek istiyorum; artık iOS ve Android’i kıyaslama yaparken biraz daha yapıcı olalım arkadaşlar. iOS sadece Apple’ın cihazlarına hitap ettiği için çok daha düşük donanımsal bileşenler ile çok daha yüksek performanslar alabiliyorken, Android bir çok farklı cihaza bir çok farklı markaya hitap edebilmesi için çok daha fazla bileşene sahip olması gerekiyor ve haliyle çok daha yüksek donanımsal özelliklerle ancak iOS kadar performans verebiliyor. Bu durumda kıyaslama yaparken Android’in aslında daha donanımlı olduğunu, lakin performans konusunda bir iOS olmadığını söylemek istiyorum. Fakat bununda çok çok normal olduğunu da biliyorum.”

Siz App Store ve Google Play’deki  uygulama konusunda neler düşünüyorsunuz?

14 Yorum
awoken avatar
awoken • 2 yıl önce
Apple pahalı :/
olcaytd avatar
olcaytd • 2 yıl önce
App Store candır smile
Korkmaz avatar
Korkmaz • 2 yıl önce
Apple'da apk yok bence ondan smile
alperi avatar
alperi • 2 yıl önce
App Store ve Google play satış rakamları karşılaştırılmış telefon fiyatları ile ilgili bir karşılaştırma yok smile Apple kullanıcıları daha zengin ve uygulama için kolayca ücret ödeyebiliyor onun için App store için uygulama yapmak daha kolay. Özellikle google'ın ülkemizde ki reklam ücretleri politikası da dahil tüm işleyişi günden güne cimrileştiğini gösteriyor.
fortehk avatar
fortehk • 2 yıl önce
Horoz demiş ki ben işime bakarım. smile
ismail avatar
ismail • 2 yıl önce
Apple'dan 5000 liraya telefon alıp sonra bu telefonu 2000-3000 liralık Android telefonlarla kıyaslamak aptallıktır. Eskiden evet, aynı fiyatlardaki telefonlara göre iOS cihazlar daha stabildi ama artık böyle bir durum yok.
yusufdj avatar
yusufdj • 2 yıl önce
Bana göre apple bir adım önde, google play daki uygulamalara vs. pek güvenmiyorum.
Seni varya avatar
Seni varya • 2 yıl önce
Bencede daha geçen yıl google playden 700.000 sahte uygulama kaldırıldı
mrhasan avatar
mrhasan • 2 yıl önce
Apple candır
Yasin Değirmenci avatar
Yasin Değirmenci • 2 yıl önce
Nedenini söyleyeyim, çünkü Google Android cihazlara Play Store dışında Apk olarak uygulama indirmelerine yüklemelerine izin veriyor ama İos ipa dosyalarını app Store dışında yüklenmesine izin vermiyor eğer Google da aynı şeyi yapsaydı emin olun Apple ı kat ve kat geçerdi ve Google şirketi Android hariç Apple dan daha çok kazanıyor
medetarikurt avatar
medetarikurt • 2 yıl önce
Androidde crack olayı aşırı basit çünkü.
Ancak apple jailbreak i bitirdi diyebiliriz fark bu yüzden apple da da android gibi apk vs olayları bu kadar yaygın olsa kazançlar da ciddi miktar az olurdu
hanCh3r avatar
hanCh3r • 2 yıl önce
Eğer maksat sadece crack uygulama indirmekse bu jailbreak olmadan da oluyor smile Jailbreak sadece crack app indirmeyle alakalı bir durum değil cihazı Android den bile daha fazla özgür kılıyorsun. Jailbreak yapanların emin ol %1'i falan uygulama indirmek için kullanıyor smile

Ayrıca, App Store ve Play Store'ın kalitesini herkes biliyor, ben bile şahsen bir sürü uygulama satın aldım ve almayada devam edeceğim, ciddi oranda kalite farkı var. Play Store da çöplüğün içinde uygulama arıyormuşum gibi hissettiriyor.
resif avatar
resif • 2 yıl önce
sırf daha çok para kazanmak için esaret yazılımları üreten apple zihniyetini yaymaya çalışmak... türkiye burası tabi çok görmemek lazım
ankongeneral avatar
ankongeneral • 2 yıl önce
Andorid kotlin ve java kullanmasaydı belki ios la neredeyse aynı hızda olacaktı. Tamam java kötü bir dil demiyorum yada kotlin ama bir c yada c++ gibi hızlı bir dilde değil. Bakalım google android go diye bir şey çıkardı yakında ios a yaklaşır heralde ama golang i daha denemedim smile
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.