Giriş Yap / Kayıt Ol
sosyal.market

Maliye Bakanı Ağbal: “İnternetten Para Kazanan Herkes Vergisini Ödeyecek!”

Tarih: 11 Nisan 2018   Kategori: Webmaster   Yazar: Being  |  3851 kez okundu

Vergi sisteminde yapılan kapsamlı düzenlemelerle internet girişimcileri, internet fenomenleri ve webmasterları bekleyen kötü haberler var. Bugün Anadolu Ajansı’na konuşan Maliye Bakanı Naci Ağbal: “ ‘Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum’ diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek.” açıklamasında bulundu.

2018 yılında KDV ve vergi sistemi üzerinde bazı yeni değişiklikler yapılıyor. Ticaretin geleneksel yöntemlerden sıyrılıp, internet ortamına geçiş yapması, mevcut yasaların online ticareti kapsayacak şekilde güncellenmesini gerektiriyor. Yaptığı açıklamalarla tüm kazançların vergilendirilmesi gerektiğine değinen Bakan Ağbal, önümüzdeki günlerde kurulacak bir kontrol merkeziyle internet siteleri ve sosyal medya çalışmalarının da mercek altına alacağını ifade etti.

Yeni vergi kanununda online ticaret kapsamında değişiklikler yapıldığına dikkat çeken Bakan Ağbal, açıklamasına şöyle devam etti: “İster gerçek isterse sanal ortamda ticaret yapın, bugünkü kanunlarımıza göre vergi vermek zorundasınız. Bir kişi internette ister kendi sayfasına reklam alsın isterse video çekerek tweet’ler atıp oradan gelir elde etsin, bunlar eğer devamlılık arz ediyorsa ortada bir kazanç var demektir ve verginin ödenmesi gerekir. Vergi kanunlarımızda hiçbir boşluk yok, bunun adına 'internet fenomeni' deyin, ne derseniz deyin, 'Bir şeyler yapıyorum da arada para kazanıyorum' diyorsa her para kazanan nereden kazanırsa kazansın vergisini ödeyecek."

Maliye Bakanı Ağbal’ın açıklamasının en çarpıcı tarafı hiç kuşkusuz önümüzdeki süreçte yapılandırılacak olan Risk Analiz Merkezi açıklaması oldu. Bu merkez aracılığıyla internetten yürütülen ticari faaliyetleri belirlemeye yönelik çalışmaların yapılacağına dikkat çekildi. Bakan Ağbal, "Kim olursa olsun, kazanç doğuran faaliyetleri bu ortamda yürütenlerin hepsi ya kendiliğinden gelip vergi dairesine başvurup mükellef olacak ya da onları biz tespit edeceğiz ve kendilerini vergi mükellefi yaparak vergiyi tarh edeceğiz. Yani onlardan kazandıkları bu paranın vergisi isteyeceğiz." şeklinde konuştu.

“Vergi mükellefi olmanın yaşı yok”

Ağbal, 18 yaşını doldurmamış yayıncıların vergi ödemesine gerek olmadığı yanlış görüşüne de bir açıklama getirdi: "Vergi kanunlarına göre vergi mükellefi olmanın yaşı yok. Dolayısıyla hangi yaşta olursa olsun, 18 yaşın altındaysa kanuni temsilcisi onun adına beyanname verecek. Nereden kazanırsan kazan, ister internetten video yayınlayarak ister yine sanal ortamda mal veya hizmet satarak kazan, hepsinde vergi var."

Maliye Bakanı Ağbal’ın doğrudan uyarı ve açıklamarını göz önüne alırsak, önümüzdeki süreçte vergilendirme adına sektörümüzde ciddi adımların atılacağı aşikar.

47 Yorum
nihatturan avatar
nihatturan • 11 ay önce
18 yaşından küçük çocuğun para kazanmasını hazmedemeyip (başka bir açıklaması olamaz) 18 yaşındaki çocuktan vergi alan, oturdukları yerden sadece vergileri arttırmak ve halkı sevmek için maaş alan bakan. evet sadece bakıyor.
turkmaxi avatar
turkmaxi • 11 ay önce
Sonunda herkesin donunu almaya and içmiş adamlar
bekirbulut avatar
bekirbulut • 11 ay önce
Artık, bu ülkede bir saniye bile durası gelmiyor insanın...
Efe avatar
Efe • 11 ay önce
Vay be para kazanmadığım sitemden de alabilirler bence !
ishana avatar
ishana • 11 ay önce
bakanın açıklamasında aslında bir sorun yok. bence insanların tepkisi alınan vergilerin fazlalığında, vergilerin dengeli ve adaletli bir şekilde kullanılmamasında, kamuda israfın had safhada olmasında, vatandaşların bunları görüp haklarını aramamasında...
ben şahsen verginin olmazsa olmaz bir oldu olduğunu düşünüyorum. Fakat devletin bu vergileri yanlış kullananlardan da hesap sormasını istiyorum. bu hatayı yapan kim olursa olsun. İdam geri gelecekse bence ilk önce kamu malını, parasını israf edenler için gelmeli.
bluecity avatar
bluecity • 11 ay önce
Vergi almadıkları tek bi yer kalmıştı.Buda tamam.
Güven avatar
Güven • 11 ay önce
Anlaşılan o ki milletvekilleri, bakanlar, reisi cumhurların, maaşı yetmiyormuş. Ciddi bi miktar param olsa şu ülkeyi terk ederim de, onuda alan devlet el kol bağlıyor saolsun.

"Kefenin cebi yok kefenin, öğrenin bakanlar, millet vekillerim.." Güven

Aldığımız havanın vergisinide alırlar yakında boynumuza bi takografik cihaz taktıklarında..
ntka avatar
ntka • 11 ay önce
Diyecek teş bişey var ama demiyorum para bitti gelir lazım yakında kendilerini satarlar smile
abdurrahmanonat avatar
abdurrahmanonat • 11 ay önce
Ben internetten kazandığım küçük paradan vergi veririm ama vergi borçları silinen zenginlerde vergilerini verirlerse veririm. Onun dışında kimse benden kuruş alamaz
bogahost avatar
bogahost • 11 ay önce
Herkesin görüşü farklıdır ancak satışın yaşı yoktur, verginin neden yaşı olsun. 18 yaşının altında ki kişiler nede olsa bir şey olmaz diyerek milleti dolandırıyor, gelip şikayet etmeye kalkıyorsunuz sonra ardından her önüne gelen bir instagram panel scripti kurmuş yaş farketmeden satış yapmaya çalışıyorlar peki bunu gerçekten yapan büyük çaplı firmaların suçu ne? 18 yaşının altında ki arkadaşlar genelde görüyoruz bir çok firmadan projeleri için hosting alan adı isteğinde bulunuyorlar daha sonra ise kazansalar bile öğrenciyiz paramız yok diyorlar. Buraya açıkcası bu üstü kapalı yalana dur demek için fikrimi belirtmek istiyorum. Vergisini veren insanın mağduriyet yaşatması normale göre daha az çünkü yarın bir gün başınıza sıkıntı geldiğinde ödediğiniz vergilerden faturalardan kişi hakkında işlem başlatıp hakkınızı arayabilirsiniz ama kalkıp 18 yaşının altında fatura kesmemiş sizi 500-600 tl çarpmış dolandırmış gidip facebook skype kayıtlarını atsanız kime ne en aşağı 6ay - 1 yıl içerisinde olumsuz dönüş alırsınız. Ama faturanız olursa acaba sorusu aklınızda kalmaz lütfen yorum yazan arkadaşlarım kardeşlerim bunuda dikkate alsınlar yaşın altına saklanan bir çok dolandırıcı var kimlik fotoğrafını atsın milleti inandırmak için sonra vergiye gerek yok o öğrenci wink
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 11 ay önce
Tebrik ederim hocam ne güzel açıklamışsınız o zaman size ufak bir sorum var neden suriyelilerden vergi alınmıyor?

Burası suriye hükümeti mi bizi 2. sınıf vatandaş yerine koyuyorlar?

O kadar emek çeken türk kardeşim vergisini verirken hemen yanındaki suriyeli sömürücü vergi vermezse ben burada adaletsizlik olduğunu düşünürüm.

Vergi alacaklarsa çocuktan gençten kısacası herkesden alsınlar bu ülkenin vatandaşı olmayanlardan vergi almamak nedir?
turkmaxi avatar
turkmaxi • 11 ay önce
Ya demek öyle.O zaman ben kaçak elektrik çekenlerin parasını ödüyorum.O vergi bu hırsızlık helal mi? Ben burada hakkımı aramak istiyorum böyle bir imkan var mı?
bogahost avatar
bogahost • 11 ay önce
Malesef, konu başlığı kaçak elektrik değil. Samet Yıldırım hocamın söylediği gibi Suriyelilerde değil. Herkes vergisini versin başkası vermiyor diye sen de vermeyeceksen o aşağılayıp söylediğin adamdan farkın ne kalır peki?

Bu elektrik hususunda, sadece sizler mi mağdursunuz?

Biz bireysel yaşamlarımızda mağdur değil miyiz sanıyorsunuz da sadece ben ödüyorum adı altına giriyorsunuz?

Verdiğiniz cevap bu postun altına olmamalı sizin konunuzu kapsayan bir başlık altına yazılmış olması gerekir malesef.
bogahost avatar
bogahost • 11 ay önce
Samet bey, verdiğiniz cevaba bir sözüm yoktur, keza bu sorundan her iş veren firma sıkıntı çekmektedir. Başlıca sorun ise çevremizde ki insanların Suriyeliler daha aza çalıştığından ve sigorta yapılmadan iş gördüğünden atılmasıda örnektir size katılıyorum ancak burada bu cevabı sadece bu konu için verdim, eğer konu başka yerlere çekilecek olursa bunun limiti yoktur her türlü açık konuya dahil edilebilir.
turkmaxi avatar
turkmaxi • 11 ay önce
Kaçak elektrik değil de.Ben kaçak elektrik diye vergi ödüyorum diyorum.O zaman sana da bravo kaçak elektrik adı altında alında VERGİ olayına çanak tutuyorsun demektir.Sen ses çkarma biz ses çıkarmayalım hükümet bizi soysun dediğn bu demek.Bu şuna benziyor.Çalıyor ama yol yapıyordan bi farkı yok.Burada ayrıca mağdur edebiyatı yapılmıyor.
bogahost avatar
bogahost • 10 ay önce
Malesef, her konunun bir yeri var. Bu kadar önemsiyor iseniz VERGİ ile kaçak elektriği bağdaşlaştırmayın ikisi farklı dünyalar Sayın Turkmaxi. Yorum için yorum yapmayalım lütfen burası Facebook instagram gibi galyana getirebileceğiniz kolay ve basit bir platformlar değil.
osmanpasoglu avatar
osmanpasoglu • 11 ay önce
Eğer doğru bir şekilde uygulamaya geçirilse bence olumlu da olabilir.
en azından ne olduğu belli olmayan insanlar ortalığı karıştırmaz. çaldı mı, dolandırdı mı, her ne halt yediyse internette kimsenin gözünün içine bakmadan, yüz yüze gelmeden piyasanın altında bir fiyattan iş yapan, alıp satan, hatta almadan sattığı için diğer parasını ödeyipde alarak satmaya çalışanların fiyatlarının çok altında ticaaret yapmaya çalışanlar engellenmiş olur.
en azından resmiyet girer işin içine. eğer hizmet verdiğini iddia ediyorsa (webmaster, seo uzmanı, grafik tasarımcı, makale yazarı) verdiği bu hizmetlerin, işini resmi olarak yapan vergisini veren, masrafları olan kişilere kıyasla kalitesiz iş yaparak vergi ödemen hiç masrafsız düşük fiyatlarla köstek olmamış olurlar. internet ortamında yapılan gerek ticaret, gerekse diğer hizmetler değer kazanır. her önüne gelende ben şu işi yapıyorum, şunu alıp bunu satıyorum diyerek ortalığa çıkmazlar. kısaca telefon sipariş verildiğinde kutudan hıyar çıkmaz. Çünkü yapılan işler ciddi olur.
Fakat binlerce lira vergi borcu olupda hem karısında hem kendinde hem de çocuklarının altında ayrı ayrı son model arabaları olan, katları yatları olan, öyle yada böyle bişekilde vergi ve diğer sorumluluklardan kaçmaya çalışanlarıda rahat bırkmamaları lazım. hatta önce onlardan bi tahsilatlarını yapsınlar. başkalarının üzerine mal mülk aktartmasınlar.
Tüm bunlardan sonra bu internete el atsınlar. böylesi çok iyi olur. yapılan iş değer kazanır.
Rakoto avatar
Rakoto • 11 ay önce
Bakın şimdiden bol bol içinize hava çekin yarın bunlar aldığımız havayı da vergiye bağlarlar benden söylemesi.
Yazıklar olsun! Toplum olarak birleşmeyi reddedip sürekli minik ufak tohumlar bulup birbirimize kindar baktığımız için bu hale geldik . Ülkece emme basma tulumbaya döndük ne olursa olsun tepkisiz kalıyoruz böyle kalmaya devam edersek daha fazla üzerimize geleceklerdir. Bir lideri beklemeden kenetlenmek lazım anlayışlı ve hoşgörülü olmak lazım. Ancak toplum yapısını düzelterek bunlara güzel bir ders verebiliriz.
mbaysal avatar
mbaysal • 11 ay önce
Bağlı değil mi zaten? Devlet bir yerden ne kadar çok vergi alıyor ise o yerin kira fiyatları fırlamış oluyor. Örn: Nişantaşı, Bebek. Vergi canavarları burada. Ee tabii buraların havasını almak istiyorsanız ya burada yaşamalısınız yada arada bir ziyaret etmelisiniz.Neyse ki ziyaret ettiğinizde bile yediğiniz 2 kuruşluk şey oluyor 20 kuruş. Kirasına hiç girmiyorum. Sonuçta bu bölgelerde yaşamak, hatta hava almak için bile vergi vermelisiniz...
Rakoto avatar
Rakoto • 11 ay önce
Tuvalet 1.000.000 'dan 1 liraya indi diyor ama su faturalarında atık su gideri adı altında tuvalet parası alıyor devlet smile belediye hizmeti olmasına rağmen bakım bedelinin kimi zaman harcanılan sudan fazla olmasını söylemiyorum bile. İnsanları salak yerine bırakmak bu kadar kolay mı ?
InFlamesPhoenix avatar
InFlamesPhoenix • 11 ay önce
18 yaşından küçük çocuktan bile vergi alın zaten.
SametDemir avatar
SametDemir • 11 ay önce
18 yaş altı olup internetten ne para kaldıranlar var hocam smile
InFlamesPhoenix avatar
InFlamesPhoenix • 11 ay önce
Mesela ben smile
useranonimm avatar
useranonimm • 11 ay önce
Yazarak ne kadar kazanıyoruz zaten. Gelin alın onuda utanmazsınız siz.
can avatar
can • 11 ay önce
hazmedemeyen mi ?
oyunindirclub saglamindir warezturkey

60 40 50 bin tl kazanıyor buna ne demeli.

16 yaşında velet aylık 15bin tl kazanıyor
fortehk avatar
fortehk • 11 ay önce
Bu sektöre fütursuzca giriş amacınız hep bu hayalperestlik zaten smile 60 bin kazanıyormuş bilmene. Sizin gibiler yüzünden millete inanıyor bunlara önce atlıyor, kendine bir site açıyor sonra para kazanamayınca haa öyle değilmiş demek yerine, Vurun gavura ben kazanamadım oda kazanmasın mantığı başlıyor maalesef. smile
fortehk avatar
fortehk • 11 ay önce
Hayır anlamadığım konu şu. Ben şimdi sitemte x bir reklam ajansının reklamlarını yayımlıyorum. Bu Ajans aldığı reklamlardan vergi ödüyor. Reklam veren adam sattığı ürüne vergi ödüyor. Reklamları görüp ürünü alan adam zaten vergi ödüyor. Hani bu tabloda biz sıradan reklam yayımcıları nerede duruyoruz ki vergi sorunluluğumuz doğuyor. Üstelik ben yabancı sitelerim sayesinde ülkeye havadan döviz sokuyorum. Aksine biz mevcut halimizle zaten devlete vergi kazansın diye aracılık yapıyor gibiyiz. Kaç site sahibi bir memur maaşından çok kazanıyor ki özelikle Türkçe içeriğe yönelik düşünürsek. Diyelim ki ortalama 3 binlira kazanıyoruz. %20 vergi, %10 şirket masrafları (vergi vermek için şirket kuracağız) zorunlu sigortam, mushasebeci masrafları vs derken kafadan bin TL gider. Bu işi ben 2 bin TL için yapacağım öyle mi? Zaten bu sitelerle uğraşırken ki stresten içtiğim sigara bunun yarısına gidiyor:D Bu konu uzar gider. Özetle saçmalık
ulas2016 avatar
ulas2016 • 11 ay önce
Muhteşem bir haber(!)
onurcetin60 avatar
onurcetin60 • 11 ay önce
Suriyeliler niye vergi vermiyor?
cnrsgr avatar
cnrsgr • 11 ay önce
Herkes "param gidecek" diye üzülmüş. Kimse "sektörümüz resmileşiyor!" diye sevinmemiş. Çok enteresan.
blizzard3 avatar
blizzard3 • 11 ay önce
senin tuzun kuru tabi bu işle ugrasmadıgın için.. kardes cok kazanandan alsın ama biz burda 400 tl miktar alıyoz kendimi zor idare ediyorum internetemi verek bu parayı elektiriğemi verek yoksa sigortayamı sigortam yok benim tek kazancım bu napıcaz bide vergi alınca
cnrsgr avatar
cnrsgr • 11 ay önce
flashoyun avatar
flashoyun • 11 ay önce
o paranın tamamını ıstemezler korkma
raamazan avatar
raamazan • 11 ay önce
İşsiz güçsüz internette video çeken veletler milyarlar kazanıyor bencede alınsın ağırlarına etsinler youtube denen birşey kalmasın inşallah olur
Korkmaz avatar
Korkmaz • 11 ay önce
İyi oluyor. Alsınlar.
HamdiCetin avatar
HamdiCetin • 11 ay önce
Tek kelimeyle yazık, o kadar mı düştü bu ülke...
bjlkl avatar
bjlkl • 11 ay önce
Desene her site bir şirket muamelesi görecek
bulutsimsek avatar
bulutsimsek • 11 ay önce
Vergiyle ayakta duran ülke vergi de vergi lan aman birşey icat eder birşey üretirsiniz yazık olur ama diyim.
forces avatar
forces • 11 ay önce
zaten hayatımız vergi olmuş , tükettiğinizden daha fazla vergi vermişken nasıl olur da bu vergileri koyanlar görev edinip bunları aşağıya çekip gerekli parayı başka yerden sağlarım demez .Tabi bunu deyince olanı biteni sat para kazan demiyorum ama vergiyi gelir kapısı olarak görmek gelecekten çalmaktan ve süre kazanmaktan başka bir şey olmuyor .Biz bu insanları herşeye vergi koyun cebimize ardından donumuza kadar bizi soyun diye seçmiyoruz heralde . çözüm dediğim gibi vergi değil .Ortaçağdaki derebey mantığı , tebama söyleyin vergiyi artırdım vermeyin kellesini uçuracağım demek bu .
muratgny4254 avatar
muratgny4254 • 11 ay önce
Yaşamak için bile vergi ödüyoruz üzücü sad face
eneskamis avatar
eneskamis • 11 ay önce
Bende vergimi seve seve öderim ancak bu vergi bana hizmette kullanılırsa seve seve öderim. 2018 yılındayız hala daha fiber interneti kullanamıyorum ama diğer ülkelerdeki fiber kullanıcılarından daha fazla ödeme yapıyorum.
İlk önce vergi alma işini gerçekten deli gibi kazanan Youtuber ve sosyal medya fenomenlerinden alarak başlasınlar daha sonra bizim gibi üç beş kuruş kazananın da parasına el koysunlar.
flashoyun avatar
flashoyun • 11 ay önce
onların bı kısmı çok kazandıkları ıçın şırket kurup vergısını oduyor zaten bı kaç gun once youtubede denk geldım cumalı ceberı çeken adam ıle bı komedı şaka vıdeoları olan adam vergıbımızı oduyoruz dıyor.
enes batur falanda oduyordur.zaten hıç kazanmasalar ayda 10-30 bn arası akzanırlar.
duşun artık bunlar arasından yılalrdık adsenseden cuvalal para kaldırıp vergı vermeenerı.
minteger avatar
minteger • 11 ay önce
Arkadaşlar afedersiniz de neden şikayetçisiniz ? Hakkıyla iş yapanlar tam tersi sevinmeli buna. Verginin yaşı oluyor mu ? 16 yaşında birisi dünyanın ticaretini yapsa dünyanın parasına kazansa aman vergi ödemesin mi diyeceğiz ? Mesele yaşla alakalıysa Aleyna Tilki hiç vergi ödemesin ? Patronlar devretsin fabrikasını 15 yaşındaki çocuğuna ki yasal olarak bunu yapabilir ve onlarda vergi ödemesin ? Devletin gelir kaynağı vergidir ve vergi olacak. Esnaflar, kobiler, ve diğer özel firmalar, asgari ücretliler gecesini gündüzüne katıp çalışan bunca firma bunca insan kaynağından vergisini ödeyecek ama sen internetten her türlü para kazanacaksın vergi ödemeyeceksin ? Hey gidi hey.. Burası gerçekten webmaster sitesi mi ? Yoksa DH nin konu dışı mı ? Enteresan gerçekten.
Mrslan avatar
Mrslan • 11 ay önce
Nefes vergisini sabırsızlıkla bekliyorum.
mutlutekin avatar
mutlutekin • 10 ay önce
İnternet paramı versinler verğiyi alsınlar. Yok öyle yağma devletin bana ne katkısı varda vergi verecem. Gider başka ülkede hesap açar orada yürütürüm işimi. Sanki internet bedava sanki bana teşvik veriyor. İssizlikten millet internetten para kazanmaya çalışıyor.
OguzhanTure avatar
OguzhanTure • 10 ay önce
Sosyal medya ve vergi ilişkisi isimli bir makale var, konu hukuken incelenmiş. Devamında da youtuberların vegilendirilmesi konusu var. Aşağıdaki linkten ulaşılabilir
https://www.startupnedir.com/sosyal-medya-vergi-iliskisi/
AJAN53 avatar
AJAN53 • 9 ay önce
bana görede verginin yaşı olmaz.. o zaman 40 yaşındaki birisi oğlu 12 yaşında ve tüm yaptığı işleri onun üzerinden gösterebilir.Bu sayede 6 yıl 18 e girene kadar da hiçbir vergi ödemez.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.