Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Mark Zuckerberg'in Twitter ve Pinterest Hesabı Hacklendi!

Tarih: 06 Haziran 2016   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  3629 kez okundu

Mark Zuckerberg'ın sosyal medya hesaplarıyla arasının pek iyi olmadığı takipçilerinin tümü tarafından biliyor. Zuckerberg özellikle son 4 yıldır hem sosyal medyayla kendi yaşamı arasına ince bir çizgi çekiyor hem de Twitter gibi platformları kendi sistemine rakip gördüğü için sosyal hesapları üzerinde pek sık güncelleme yapmıyor.

Zuckerberg'in sessiz ve sakin hesaplarını yıllardır olduğu gibi görmeye alışkın olan takipçileri bugün hesap üzerinden hiçte alışık olunmadık aktiviteler gerçekleştirildiğine tanıklık ettiler. Atılan Tweet'ler ve yapılan profil değişiklikleri üzerine kısa süre sonra anlaşıldı ki aslında hesapları kullanan Mark Zuckerberg değil, OurMine adı verilen ve daha önce LinkedIn ve DDOS saldırısıyla tanınan bir Hacker grubuydu.

Hacker grubu Zuckerberg'in Twitter hesabından kanıt niteliğinde Tweet'ler gönderdiği gibi Pinterest hesabındaki başlığı “Hacked By OurMine Team” ve açıklamayı da “We are just testing your security (sadece güvenliğinizi test ediyoruz)” şeklinde değiştirdiler.  Yaşanan olayın ardından kısa süre sonra yönetim işe el atarak hesapların güvenli şekilde el değiştirmesini ve tekrardan Zuckerberg'e verilmesini sağladı. Hesaplardan yapılan hacktivist eylemlerin tümü de hesaplardan silinerek eski haline getirildi.

Hackerların en önemli iddiasıysa Zuckerberg'in Instagram hesabının da şifresine sahip oldukları yönünde ancak Instagram hesabı üzerinden henüz şimdiye kadar Hackerlar tarafından yapılan herhangi bir aktivite görülmedi. Özellikle Instagram'ın Facebook sahipliğinde olduğunu da düşünecek olursak Zuckerberg'in böyle bir siber tehditle karşı karşıya kalması tüm kullanıcıların aklına ne kadar güvendeyiz sorusunu getirebilir.

Peki, Zuckerberg'in hesapları nasıl ele geçirildi? Henüz tam olarak bilinmiyor olmasına karşın internet korsanlarının iddiasına göre Zuckerberg'in son derece zayıf şifreler kullanması hesaplarının kolayca el değiştirmesine neden oldu. Zuckerberg'in aynı e-mail ve şifreyle aynı sosyal hesapları kullanıyor olması da belkide her iki hesabında elinden çıkmasında etkili olmuş olabilir.

Zuckerberg'in bile hesaplarının güvende olmadığı internet dünyasında sizce kendi sosyal hesaplarımızla yeterince güvende miyiz?

16 Yorum
tuuruls avatar
tuuruls • 4 yıl önce
Zuckerberg sonuçta abartılacak bir isim değil; daha yüksek mertebede kişiler vardır. Sırf Facebook kurucusu diye geçse de ismi, tek başına değildi. Ondan daha bilgili bir arkadaşı / arkadaşları vardı. Pastanın büyük payını alan olduğu için adamı internet kralı ilan ediyoruz. Hack yemeyecek sistem yoktur bana göre de, sadece hacklemek için vakitleri yoktur grupların o kadar.
kadikoy34php avatar
kadikoy34php • 4 yıl önce
Arkadaşlar acaba mark zuckerberg, "twitter pinterest vb. güvenilmez facebook güvenilir beni hacklemeye çalıştılar faceden yapamadılar" gibisinden bir izlenim yaratmaya çalışmış olmasın smile
DaftPunk avatar
DaftPunk • 4 yıl önce
Güvenli sistem yoktur . Arsızlık kazanır .

-Who am I
UNKEF avatar
UNKEF • 4 yıl önce
Gaza getiren sözler level 9999 smile
AtilgaN avatar
AtilgaN • 4 yıl önce
Arkadaşa katılıyorum. Gayet sıradan bir durum. Hacklenmeyen sistem yoktur, belki bir gün Facebook'u ana dizininden silerler belli mi olur smile Asıl amaç özel bilgileri gizli tutmak ve resim atmamak bu kadar basit.
UNKEF avatar
UNKEF • 4 yıl önce
facebook'un ana dizini diye bir şey olduğunu sanmıyorum:)
Siberdanışmanlık avatar
Siberdanışmanlık • 4 yıl önce
şifre : dadada smile
pxjasius avatar
pxjasius • 4 yıl önce
hack yemeyecek sistem yoktur hiçbir sistem güvenli değildir şu laflara bitiyorum smile
dogandeniz avatar
dogandeniz • 4 yıl önce
Webmaster lere dua etsin facebook u bu durumlara kadar getiren mühendisler sayesinde adı düşmüyor piyasadan. En azında kendi sistemini kullanamadığından bu anlaşılıyor. Yahu insan bari kodmatiki açar da şifresini ondan sonra dadada yapar smile
Ama bir şey daha var belki de hacker ler facenin sistemine girdiler ve markın şifresini dadada yapıp rezil ettiler işte. Her ihtimal olabilir
natuka avatar
natuka • 4 yıl önce
Çok lazımdı bu haber,millet yoksulluktan geçim derdinden kırılıyor,insanlar hakedilmedikleri halde telef oluyor ülkede, elin ne bileyim nesinin derdine mi düşecez.
XGSpirit avatar
XGSpirit • 4 yıl önce
İçeriği webmasterlık olan bir sitede görülmesi gayet normal bir haber. Ayrıca derdimiz olduğundan değil sitenin ilgi alanı bu konu üzerine olmasından.
natuka avatar
natuka • 4 yıl önce
Tamam ben anlayamamışım, alkışladım sizi.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 4 yıl önce
Hassasiyetinizi anlıyorum fakat bunu burada bu şekilde dile getirmeniz ne kadar doğru? Burası bir webmaster platformu ve biz de kitlenin ilgisini çekebilecek haber & içerikleri paylaşıyoruz. Unutmayalım ki WM Aracı ve benzeri platformlar olmasa sizin bahsettiğiniz "yoksulluktan geçim derdinden kırılanlar" köşesine birkaç bin insan daha ekleyebilirdik.
emrahgrgy avatar
emrahgrgy • 4 yıl önce
Arkadaşlar acaba mark zuckerberg, "twitter pinterest vb. güvenilmez facebook güvenilir beni hacklemeye çalıştılar faceden yapamadılar" gibisinden bir izlenim yaratmaya çalışmış olmasın smile
AvG avatar
AvG • 4 yıl önce
show yapmışlar bence kadikoy34php'nin de dediği gibi facebook daha güvenli kullanıcı çekmek. çünkü twitter'da sanatçılar, cumhurbaşkanları, bakanlar, vs vs elit kitle orada facebooka çekme çabası
Mehmet Talha avatar
Mehmet Talha • 4 yıl önce
dadada ne şifreymiş ben bile bir kaç hafta uğraşsam bruteforce ile kırardım tounge
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Kablo TV

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.