Giriş Yap / Kayıt Ol
sosyal.market

Microsoft, Windows 7’nin Desteğini Sessiz Sedasız Kesmeye Başladı

Tarih: 25 Haziran 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  1516 kez okundu

Windows XP’nin beyaz atına binip Üsküdar’ı geçmesine yenice ısınmıştık ki, sıra yeni aday Windows 7’ye geldi. Windows 7’nin güncelleme desteğinin sonu için Microsoft resmi olarak 14 Ocak 2020’yi göstermişti fakat görünen o ki Windows 7’nin sonu bazı kullanıcılar için belirlenen tarihten önce gelecek.

Olaya yabancı olan arkadaşlar için özet geçerek işe başlayalım; tüm Windows sürümlerine Microsoft tarafından resmi bir destek ve güncelleme ömrü belirlenir. Bu süreç boyunca daha yeni Windows ürünleri çıkmasa da eski kullanıcılar kritik güvenlik ve bakım güncellemelerini almaya devam ederler. Resmi destek süresi sona erdiğindeyse bu işletim sistemleri tarihe yenik düşmek zorunda kalır. Windows 7 için bu süreç Microsoft’un çabalarına göre beklenenden kısa sürecek.

Microsoft’un son güncelleme raporuna göre Windows 7 için sunulan destek yavaştan sona erdiriliyor. İşe eski bilgisayarlardan başlayan Microsoft’un başlangıç durağıysa Intel’in Pentium III işlemci kullanıcıları olacak. Windows 7’nin aylık güvenlik ve bakım güncellemeleri artık Pentium III kullanıcıları tarafından kullanılamayacak.

Desteğin kesilmesi güncelleme sorunuyla başladı

Windows 7’nin eski bilgisayarlar için desteği kesmesine basit bir güncelleme sorununun neden olduğunu da belirtmek gerek. Mart 2018 güncellemesinden sonra (KB4088875) Windows 7 kullanıcıları “A Stop error occurs on computers that don’t support Streaming Single Instructions Multiple Data (SIMD) Extensions 2 (SSE2)” hatasıyla karşılaşmaya başladı. Microsoft ise sorunun çözümüne ilişkin olarak yeni bir yama yayınlanacağının sözünü verdi.

Microsoft sözünü tutarak yeni bir güvenlik güncellemesi yayınladı fakat yayınlanan güncel yama (KB4088875) kullanıcıların işine yaramadı. Yeni güncelleme eski bilgisayar sahiplerine “Upgrade your machines with a processor that supports SSE2 or virtualize those machines,” uyarısıyla işlemcilerini SSE2 destekli bir modele yükseltmeleri gerektiğini belirten bir mesajla karşıladı.

Kelimenin diğer anlamıyla eski bilgisayar kullanıcıları için Windows 7 desteği zoraki olarak sonlandırılmaya başlandı. Yeni bilgisayar kullanıcıları için 2020’ye kadar Windows 7 aktif biçimde güvenlik yamalarıyla kullanılıyor olacak. Yine de kullanıcı alışkanlığı adapte sürecinizi göz önüne alarak belki erkenden bir üst Windows sürümüne geçmenin planlarını yapmaya başlayabilirsiniz.

Windows 7’ye yavaştan veda etmeye hazır mısınız?

10 Yorum
onurcetin60 avatar
onurcetin60 • 8 ay önce
Her geçen yıl birer birer masadan eksiliyor dostlar
yazilimsoru avatar
yazilimsoru • 8 ay önce
14 gün sonunda yeni bir paylaşım yapılmış.Özlettin kendini being smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 8 ay önce
Tatil bitti, kaldığımız yerden devam smile Çok teşekkürler, sağ olun.
KeremYknd avatar
KeremYknd • 8 ay önce
Windows XP’nin beyaz atına --bitip(binip) Üsküdar’ı geçmesine yenice ısınmıştık ki
ismailhatay avatar
ismailhatay • 8 ay önce
Eski bilgisayarlarda 10 biraz sıkıntı yaşatıyor. 2020 den sonra yine bir şekilde kullanılır. (Bence) Ama artık yeni sistemlere 7 kurmanın mantığı nedir yani. Yeni sistemlerde 10 her türlü daha iyi. 7 kullanalar yükseltsin artık bi zahmet. smile
SalihToy avatar
SalihToy • 8 ay önce
Neden böyle bir yöntem uygularken dolara bakmıyorlar? Çoğu insan eski sistem kullanıp, yama yaparak kullanıyor. Dolar yüksek ve parça alınmıyor ve eski sistemlere bizi zora sokacak işletim sistemi kullanmaya zorluyorlar. Ben inadına Dual-Core E5500 olan bir işlemci de Windows 7 kullanacağıma XP kullanıyorum. Daha rahat ve hızlı. Amacım ise sadece film ve müzik. Yani koca firmanın Türkiye'de yapılan dolar değişikliğine de baksınlar demiyoruz ama en azından 2020'den önce gerçekleşmesin bu. Yani yapılan bu değişiklik ile yine sanki eskisi gibi insanları cihaz almalarına teşvik ettiriyorlar. Zaten dolar yüksek...
rainsquad avatar
rainsquad • 8 ay önce
Daha kötü sistemle, Windows 10 kullanıyorum hocam, sorun yaşamıyorum. Size de öneririm.
SalihToy avatar
SalihToy • 8 ay önce
SSD kullanıyorsunuz sanırım? Depolama alanlarının da hız üzerinde fark yarattığını biliyoruz ancak kullandığım HDD o kadar kötü de değil. Anlamış değilim...
MRCBOX avatar
MRCBOX • 8 ay önce
windows 7 den çekmesi doğru değil windows 8 den çekilmeli zaten win 7 ve win 10 un melezi win 8 dir şu an en gereksiz işletim sistemlerinden birisi.Full win 10 a yüklenmek doğru değil ilerde win 7 de büyük bir açık çıkarsa çoğu devlet kurumu riske girecektir kaldı ki daha ülkece xp den kurtulmuş değiliz yanlış bir karar her yerde abd de deki gibi teknoloji gelişmiyor.
kyzaghan avatar
kyzaghan • 8 ay önce
Şu konuda ki 1.5 yıldır çözülemeyen problem yüzünden windowsu bıraktım. Gün geçtikçe daha çöp bir işletim sistemi yapıyorlar.

https://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_10-hardware/mobile-gtx-1060-freeze-problem/93e7004a-62b1-4211-8e37-4c136608865e
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.