Giriş Yap / Kayıt Ol
sosyal.market

Microsoft Yıllar Sonra Not Defteri’ni (Notepad) Güncelliyor

Tarih: 12 Temmuz 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  1730 kez okundu

Değişmeyen tek şey değişimin kendisidir, bir de Notepad… Anlaşılan yıllar sonra Microsoft bu geleneği bozarak, Notepad’i ufaktan elden geçirecek. Notepad, Windows işletim sistemlerinin vazgeçilmez mini araçlarından biri. Kullanıcılar Not Defteri’nden bir geliştirme aracı, Log kaydı görüntüleyeci veya basit metin manipülasyon aracı olarak faydalanıyorlar. Yeni Notepad’de beklendiği gibi güçlü özellikler yeralmayacak ancak en azından yıllar sonra bazı temel eksikler kapatılmış olacak.

Yeni Not Defteri uygulamasına kazandırılacak en önemli özellik zoom yapma (yakınlaştırma) yeteneği olacak. Artık not defterinde yakınlaştırma ve uzaklaştırma işlemi; klavyeden CTRL tuşu + Fare Scroll’u şeklinde yapılabilecek. Microsoft ayrıca genişletilmiş hat sonu desteğini de (extended line ending support) bu güncellemeyle Notepad’e iliştirecek. Bu sayede, Unix/Linux benzeri satır bitişleri (Line endings) ve Macintosh’un satır bitişleri desteklenmiş olacak.

Yenilenecek Notepad sürümünde Durum Çubuğu varsayılan olarak aktif edilecek, buradaki bilgiler sayesinde word-wrap özelliği açık olduğunda belgenin kaç satır ve sütundan oluştuğu gibi bilgiler anlık olarak görüntülenebilecek. Notepad’e kazandırılacak en son yetenek ise CTRL + Backspace tuş kombinasyonu yardımıyla bir önceki kelimeyi silme yeteneği olacak.

Bu özellikler dışında Notepad’in büyük dosyaları daha kararlı şekilde ve yüksek performansla açması için bazı iyileştirmeler yapılacak. Yenilenmiş Notepad’in şu an Redstone 5 olarak adlandırılan, bir sonraki majör Windows 10 güncellemesinde görücüyle çıkması bekleniyor.

Yıllar sonra Notepad’i güncellenmiş olarak görmek şaşırtıcı. Hala kullanıcı deneyimi alışkanlığından dolayı Notepad’i kullanıyor musunuz?

8 Yorum
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 8 ay önce
Notepad++ hayatıma girdiğimden beri notepad e bakmıyordum. Sayende varlığını hatırladım smile
Ucube avatar
Ucube • 8 ay önce
aynen bende çok nadir kullanıyorum Windows notepad'ı, bence direk Notepad++'ı default koymaları lazım direk not defteri olarak o gelmeli smile
bluecity avatar
bluecity • 8 ay önce
Sade ve basit olduğu için ufak tefek işlemler için kullanıyorum.
ishana avatar
ishana • 8 ay önce
Notepad yıllardır programlama eğitiminde öğrencilerime ilk kullandırdığım programdır. Diğer editörlere geçtiğimde programlamadan daha fazla lezzet alıyorlar. ölümü gösterip sıtmaya razı etmek gibi smile
Engin07 avatar
Engin07 • 8 ay önce
Not defteri candır not almak için birebir smile
root avatar
root • 8 ay önce
o varmıydı windows da be ? ben leafpad kullanıyodum
ApranaX avatar
ApranaX • 8 ay önce
Notepad Candır. Gerekli notları. Bazen Kodları Hatırlamak için her zaman sol alta arama not yazınca karşımda (:
anilcagliyan avatar
anilcagliyan • 8 ay önce
çok büyük bir değişiklik yok. Ayrıca ben bu sadeliğini seviyorum. Word yerine daha hızlı olduğu için tüm notlarımı not defterine yazıyorum.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.