Giriş Yap / Kayıt Ol
cmamedya

Milli İşletim Sistemi PARDUS ile Milyonlarca Lira Türkiye’de Kalacak!

Tarih: 17 Ağustos 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  6145 kez okundu

Sahi, yerli ve milli işletim sistemimiz PARDUS’u hatırlıyor musunuz? 2005 yılında TUBİTAK önderliğinde geliştirilen Pardus’un tüm devlet kurumlarında kullanılması düşünülüyordu. Sonra, her ne olduysa, kullanıcı alışkanlıkları dengesinin gazabına uğrayan PARDUS devlet bünyesinde beklenen oranda yaygınlaşmayı başaramadı. Ekonomik krizle birlikte tasarruf çeşmesi yeniden açılınca PARDUS’a da gün doğmuş oldu.

Linux çekirdeğini kullanan ve Synaptic paket yöneticisiyle kullanıcılara erişen Pardus’un ekonomi üzerinde ne kadar muhteşem etkileri olduğu, bugün Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nin Pardus hamlesinden sonra belli oldu.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Züver Çetinkaya, Microsoft Windows işletim sistemi kullanan tüm sistemlerinin Pardus’a geçiş için işlemlerini hızlandırdığını belirtti. Züver Çetinkaya, "Bütün işletim sistemlerimizi Pardus'a geçirerek yıllık yaklaşık 2 milyon liranın ülkemizde kalmasını sağlamış olacağız,” dedi.

Her Yıl 2 Milyon Lira Kahramanmaraş’ta Kalacak!

Yerli işletim sistemi geçiştirilecek bir konu değil zira, Züver Çetinkaya’nın söylediğine göre Kahramanmaraş’ın yıllık işletim sistemi maliyeti yaklaşık 2 milyon liraya denk geliyor.

Yerli işletim sistemine geçiş konusunda kararlılıkla açıklama yapan Züver Çetinkaya: "Son dönemde Amerika'nın ülkemize karşı yaptığı ekonomik yaptırıma karşılık biz de bütün işletim sistemlerimizi Pardus'a geçirerek yıllık yaklaşık 2 milyon liranın ülkemizde kalmasını sağlamış olacağız. Bu sayede bu 2 milyon lira Kahramanmaraş'ımıza hizmet olarak geri dönmüş olacak. Aynı zamanda tamamen Türkçe ve güvenli bir yazılım sistemine geçmiş olacağız. Böylece Amerika'nın bize yapmış olduğu ekonomik yaptırıma karşılık bizim de kendi çapımızda bir ekonomik yaptırımımız uygulanmış olacak." açıklamasında bulundu.

Vatandaşlara da PARDUS için Destek Verilecek!

Pardus’un belediyeler haricinde kullanılması da önemli bir başka husus. Bu konuda da elini taşın altına atmak istediklerini ifade eden Çetinkaya, "Vatandaşımızın kendi evinde ve iş yerinde de kullanmış olduğu bilgisayarlara, talep etmeleri halinde sistemi ücretsiz kuracağız. Ayrıca talep gelmesi halinde belediyemiz bünyesindeki kurslar kapsamında Pardus yazılım sistemini kullanımına ilişkin eğitimler verebiliriz. Böylece sadece belediyemiz bilgisayarlarından elde ettiğimiz tasarrufun yanında vatandaşımızın da Amerika'ya yazılım bedeli olarak gönderdiği paranın da yine Kahramanmaraş'ta kalmasına katkıda bulunmaya çalışıyoruz,” şeklinde konuştu.

AK Parti’den Belediyelere Çağrı: Bir An Önce PARDUS’a Geçiş Yapın!

Kahramanmaraş örneğinin akabinde AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Erol Kaya, Ak partili 883 belediyeye tebligat göndererek sistemlerini en kısa zamanda PARDUS’a geçirmelerini istedi.

Erol Kaya, diğer partilerin idaresindeki 515 belediye yönetiminin de, bu ulusal meselede hassas davranarak, kendilerini yalnız bırakmamaları gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

Yerli işletim sistemi hamlesiyle PARDUS yıllar sonra hak ettiği değeri görecek gibi duruyor. Devlet kurumlarının PARDUS’a geçişi hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu kez kullanıcı alışkanlıkları alt edilebilir mi?

73 Yorum
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 2 yıl önce
"Ulan 2005 de aklınız neredeydi? Gözlük bey (Bill Gates) Pardus'u bitirmek için ziyarete geldiğinde açmadığınız kapı/kucak kalmadı. Adam 2 saat daha ülkede kalsın diye yalvardınız." demezler mi şimdi insana?
Komut avatar
Komut • 2 yıl önce
Kimse Pardus'a geçmez.
Konuya şöyle açıklık getireyim. Bu yazacaklarımın tamamı linux tabanlı işletim sistemleri ile alakalıdır. Öncelikle kamu kurumları ve kuruluşlarının herbiri farklı yazılımlar kullanmaktadır. Bütün kurumlar kendilerine ait yönetim bilişim sistemi kullansalar bile, bunların dışında ayrıca kendi iç düzenlerini yönetebilmek için ara yazılımlar satın alırlar. Nedir bu iç düzenlerini denetleyen ve yöneten yazılımlar derseniz, bunlar iaşe hesaplama, bordro hesaplama, saymanlık yazılımları, döner sermaye yazılımları vb. bu örneği çoğaltabiliriz. Şimdi bunlar idari kurumlardır. Birde silahlı kurumlar mevcut. Bunlarda askeriye, polis, istihbarat, kgt, bgt gibi kurumlar. Bun kurumların standart üslerinde zaten 1998 yılından kalma windows tabanlı yazılımlar mevcut. Ki bu yazılımların firmaları bile batmış. Bu yazılımlardan kimse vazgeçemez. Hadi bunları geçtim, istihbarat dairesinin gizli yada genel altında kullanılan tüm yazılımlar windows tabanlı. Gelelim belediyelere, belediyeler Türkiye'de belirli bir kaç yazılım üreticisinin yazılımlarını kullanıyor ve bunların linux desteği yok. Gerçi oturduğu organ sıkışınca yazarlar elbet ama bilmem kaç milyon avroya da satar. Zaten belediyeler batık neden böyle bir masrafa girsin?

Hadi diyelimki herşey güllük gülistanlık. Bütün kurumların yazılımları linux tabanlı ve bugün isteseler linux'a geçeriz diyorlar. ANCAK; Arkadaşlar devlet memurları bilgisayarın Cd-ROM ünitesini açıp kahve koyan insanlardan oluşuyor. Bilgisayarın açılmasında bile sorun bulan bu insanlar bilgisayarlarında ALIŞILAGELMİŞ hiyerarşik kullanımı değiştirmezler. Yeni sistemi öğrenemezler. Ya monitörün elektrik kablosu çıkmış arıyorlar bizim şirketi bilgisayar bozuk acil servis açın diyolar. Gidiyor arkadaşlar takıyor elektrik fişini geri geliyor. Şimdi diyeceksiniz ki durum bu kadar vahim mi? Hayır daha b.ktan. Memur abi memurdur. Adama ne dersen onu yapmaya çalışır. Ne olacağını nasıl olacağını irdelemez. Ben ay sonu maaşıma barım der geçer. Siz böyle bir topluma PARDUS eğitimi veremezsiniz. Sağlıcakla.
ntka avatar
ntka • 2 yıl önce
çok güzel anlatmışsın tebrik ediyorum perdus işi yalan göz boyama ve rant başka bişey çıkmaz buradan bir siteye milyonlar veren belediyeler var yazılıma neler vermezler tamamen yine rant peşindeler aha buraya yazıyorum.
Komut avatar
Komut • 2 yıl önce
Hepsi deneyimlerden gelen görüşlerdir. Atma sıkma yok ki hala hepsiyle iş yapıyorum smile Biz gülüyoruz ancak gerçekten trajikomik. Ben istemezmiyim bizim yaptığımız bir sistem olsun. Ancak biz ülke olarak önce parayı tercih ediyoruz. Bu yüzden malesef durum bu.
Mrtcn avatar
Mrtcn • 2 yıl önce
Çoktan ihaleye çıktı belediyeler. Bir adet firma hepsinin göç projesini perşembe gününden aldı bile smile Geçemez demek yanlış bu noktada atı alan üsküdarı çoktan geçti
Komut avatar
Komut • 2 yıl önce
Şaşırmamak lazım. Bu devran değişmez. Bizde böyleyiz. Adamın varsa para var yoksa ne yazık ki yok.
eneskamis avatar
eneskamis • 2 yıl önce
Dediğiniz gibi birçok zorluk olabilir ancak bu insanlar alıştı asla bunu kullanamaz demek yanlıştır. 75 yaşında ki anneannem için de dayımlar akıllı telefonu nasıl kullanacak daha tuşlusunu zor kullanıyor diyorlardı kadın şimdi whatsapp kullanır oldu. Diyeceğim o ki işin masraf ve sistemsel kısmında ki problemler oluşabilir ama istenilirse insanlarda seve seve öğrenir, öğrenmeye mecbur kalır.
Komut avatar
Komut • 2 yıl önce
75 Yaşındaki ninenizi tebrik ederim. Ancak burası devlet dairesi. Whatsapp'tan mesaj atmaya benzemez. İaşe hesaplamak ve bunu raporlamak whatsapp kullanmak değildir. Biz bunların içerisindeyiz. Hala ybs ye nasıl girerim diyenlere siz pardusu anlatamazsınız. Ayrıca kimse mecbur değil bunu öğrenmeye. Sendikalar, STK'lar personelleri greve çağırır. Yani öyle bahsettiğiniz seve seve yada zorla öğrenecekler diye birşey yok.
Komut avatar
Komut • 2 yıl önce
Ayriyetten burada en önemli şey zaman. 1 kişiye vereceğiniz hizmet süresi çok önemli. Örneğin özürlü servisine kayıt yapmak isteyen insanlara ben bunu yeni öğrendim dedirtemezsin.
wpuzman avatar
wpuzman • 2 yıl önce
Arkadaş ne kadar karamsarsın ya.
Komut avatar
Komut • 2 yıl önce
Buna karamsarlık denmez. Ayrıca sanane karamsarım yada değilim gerçek bunlar.
NumanABi avatar
NumanABi • 2 yıl önce
Gerçeklerle ilgisi yok, öğrenmek zorundalar. Devlet abicim bu, veri demek istihbarat demek. Ha, mevcut kadrodaki elemanlarla belki biraz zor fakat imkansız değil. Öğrenenler anasının karnında öğrenmedi. Öğrenmeye zorunluluk getirilirse gayet de güzel öğrenilir, devlet Linux'e hakim olmayanları ilgili bölümlere almıyoruz desin bakayım, öğreniyorlar mı öğrenmiyorlar mı? Hem halihazırda genç ve kalifiye elemanlara da hakkıyla yeni iş imkanları açılmış olur. Yine devlet desteğiyle ilgili yazılımların türevleri bu platform için de üretilebilir, ha devlet dairelerinde kuantum fiziği ile çalışan bir yazılım biliyorsan ona bi şey diyemeyeceğim. Sadece biraz destek ile, çok kısa zamanda ülkece çok güzel şeyler başarabileceğimiz kuşkusuz bir gerçek. Ülkemizde on binlerce kalifiye yazılımcı, tasarımcı, girişimci var. Olduğundan eminiz de, nerede abi bu elemanlar? Harika ve açık kaynaklı bir yazılım yaptın bunu devlete satmak istiyorsun, adamlar dönüp projene bakar mıydı, sana değer verip projeni dinlerler miydi? Hayır. Hal böyle olunca da mevzubahis kalifiye elemanlar kendilerine değer veren, belki daha çok para veren yerleri tercih ettiler. Bu zamana kadar devletin incelemeye bile tenezzül etmeyeceği yazılımlar/projeler bugün her an göz bebeği olabilir. Bu noktada halkın ve özellikle devletin desteği çok önemli. Girişimci, krizi fırsata çevirebilendir.
Kendinize güveniniz yoksa veya çevrenizi basit insanlar oluşturuyorsa bunu topluma yansıtmayın derim, herkes bir değil.
Mehmetak avatar
Mehmetak • 2 yıl önce
Önce o örümcek güruhu degişsinler yaşlı adam ve kadınlar iş bile yapmiyo soru soruyosun cevap vermiyo
Komut avatar
Komut • 2 yıl önce
Kimse öğrenmek zorunda değil. İnsanları hiçbirşeye zorlayamazsın. Devletteki sistemin ne olduğunu bilmediğin için ve nasıl işlediğini bilmediğin için böyle bol keseden konuşuyosun. Kendine güven yada çevremdeki kişiler ile olayın alakası yok konuyu saptırma terbiyeni takın. Millet akıllı tahtaların eğitimlerine bile katılmadı doğru düzgün sen ne konuşuyosun? Ben orada bilişim öğretmeni adı altında dolanan her ilde 20 şer kişiye eğitim verecektim. Verdikte ancak 20 kişi gelmesi gereken ve ZORUNLU olan eğitimlere 3 - 5 kişi geldi. Bu büyükşehirlerde ise 20 - 30 u geçmedi. Al sana devletin desteği. Ne oldu senin zorunluluk. Neden gelmedi öğretmenler? Unutma kardeş memurları STK, Sendikalar yönetir. Devlet sadece çalıştırır parasını öder. Ayrıca sıkar o linuxa hakim olmayanları almamak. Öyle ülkemizde de onbinlerce yazılımcı var tasarımcı var deme. Wordpress kuran tasarımcı olmaz, eklenti kuran yazılımcı olmaz kardeş. Ayrıca bil, bizim ülkemizde başlayan yazılım projelerinden yalnızca %7'si başarılı olarak tamamlanıyor. Kalanı çöp oluyor.
MuscleTower avatar
MuscleTower • 2 yıl önce
maliye yıllardır kullandığı programı 2 ay önce bıraktı hocam
worldww avatar
worldww • 2 yıl önce
Eğer "devlet" der ise ve zorlar ise herkes öğrenmek zorunda!

EDİT: Öğrenmesinler, işlerinden olurlar.
portal avatar
portal • 2 yıl önce
Jandarma'dayken kullandığım programlar bile her Windows sürümünde çalışmıyordu. Tahmin ediyorum ki kamudaki birçok program da bu şekildedir. Kendi içerisinde bile Windows sürümü seçen programlar kullanılıyorken Pardus'a nasıl geçilecek merak ediyorum
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Açıkçası bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum...
wpuzman avatar
wpuzman • 2 yıl önce
Otomasyon programları her programcının yapabileceği düzeyde. Linux için de yapılır. Tek endişeniz bu olsun.
MuscleTower avatar
MuscleTower • 2 yıl önce
kamu artık exeden web uygulamalarına geçti tübitak web yazıp kamuya veriyor pardus gelirse web browser üzerinden birçok şey yapılabilir
yldrmesut avatar
yldrmesut • 2 yıl önce
Aynen öyle. Web üzerinden bir "portal" ile Java çalıştırılarak program açılıyor. Bunu Linux'ta çok daha iyi ve stabil bir şekilde çok daha az sistem gereksinimi ile yapabilirsiniz. Linux'a geçmek sadece işletim sistemine ödenen paradan kurtulmak değil aynı zamanda eski donanım özelliklerine sahip cihazları da kullanarak donanımsal anlamda tasarruf etmektir. Bu söylediğim bizim ülke olarak geleceğimiz için o kadar önemli ki taş olsa çatlardı!
BugraGulay avatar
BugraGulay • 2 yıl önce
İlk defa bir blog yazısına yorum yapma gereksinimi duymaktayım

Devletimiz güçsüz bir devlet değil gerekli yatırımları doğru şekilde yaparak Pardus ' dan çok daha iyilerini yapabilecek güçte olduğuna inanıyorum. Şu anda belediyelere yazılımlar hazırlayıp hizmet sunuyoruz. Özellikle mobil tabanda hepsi iOS işletim sistemine uygun uygulamalar istemekte. Önce insanımıza dönüp bakalım hepimiz ( ben dahil olmak üzere ) elimizde iPhone ile geziyoruz. Son ürettiğimiz yerli telefonu 2002 yılında Aselsan üretti. Peki bunun neden devamı gelmedi.

Tam bu yüzden dönüp yatırımlarımızın nerelere yapıldığına dikkat edilmesi gerekiyor. Şu an benim şahsi fikrim olarak bu ülkeyi ayakta tutan kurumlar ASELSAN ve HAVELSAN. Savunma sanayinin en can alıcı noktalarından biri ise YAZILIM ' ın ta kendisidir. Demek ki bu devirde yazılım olmadan ilerleme kaydedilemiyor. Fakat bunu hadi Pardus ' a geçelim diyerek beceremezler. Milyon liraların teknolojiye ayrılması ve yazılıma ayrılması gerekiyor. Ben bilgisayar mühendisliği okuyorum. Aynı zamanda yazılım yaparak para kazanıyorum. Okulumu 2 yıl uzattım fakat gerçekten bana bir faydası olmadı. Neden derseniz neyden para kazandıysam kendi kendime öğrendim. Bilgisayar mühendisliği okuyorum. Ne android uygulama geliştirme dersi aldım nede iOS uygulama geliştirme dersi aldım. Bir tek web dersi aldım oda tercih etmediğim ASP .NET dersi idi. Onuda sağolsunlar 1 dönem vererek saçma sapan şekilde anlattılar. Fakat ben PHP ile paramı kazanıyorum.

Her şey çekirdekten başlar önce yazılımcı yetiştir. Sonra yazılım yaptır ve milli sermayeni ARTTIR !!
grsy avatar
grsy • 2 yıl önce
Yav he he.
duzur85 avatar
duzur85 • 2 yıl önce
en net cevap bence çene yormaya değmez.Benim blog ta tripadvisor geçecek gibi bişi hahahhaha:)
ŞenolK avatar
ŞenolK • 2 yıl önce
Çin gibi tüm yabancı ürünleri engelleyelim smile
cihaneken avatar
cihaneken • 2 yıl önce
Gayet mantıklı bir adım olur aslında, sadece yavaş yavaş yapılması gerekir. Bir anda hepsi birden olmaz ama kısım kısım engellene bilir.
Çin bu sayede oldukça güç kazandı. Bir şeylere rahatça ulaşamayan halk bir şeyler üretmeye başladı.
plex avatar
plex • 2 yıl önce
dünyanın en doğru kararı olur google'ı bile kapatmaları lazım
emre7 avatar
emre7 • 2 yıl önce
Bu şey değil mi ya bunlar küpeli, ateist diye devlet adamı tarafından yazılımcıları kovulan proje...
dogubaklaci avatar
dogubaklaci • 2 yıl önce
2011 yılından beri ne zaman önemi anlaşılacak diye bekliyordum rahatça ölebilirim
windows39 avatar
windows39 • 2 yıl önce
bence ölme 2013 den beridir Pardus'a geçin diyorlar ama geçin diyenlerin hepsi mac işletim sistemli cihazları kullanıyor her şeyi geçtim devlet daireleri ve eğitim kurumları windows tabanlı programlar kullnaıyor.
cihaneken avatar
cihaneken • 2 yıl önce
Ubuntuya bari geçselerdi, pardus 10 yıl geriden gelip yetişmesi çok uzun zaman alacak. smile
Yada bizim gibi lisanssız ürün kullansınlar daha etkili bir boykot olur. Hem üründen faydalanıp hemde kar ettirmemiş olurlar. tounge
yazilimsoru avatar
yazilimsoru • 2 yıl önce
Eğer Amerika'yla ara düzelirse hadi geri windowsa dönelim derlerse çok üzülürüm.Birde pardus'un yaygılaşması için şöyle bir şey yapılabilir;

Yeni alınan bilgisayarlarda kullanıcı windows değilde pardus işletim sistemi seçip satın alırsa vergi indirimi vs. yapılabilir.Buna ek olarak windows yazılımınada ek vergi koyularak windows'u ikinci sıraya atabilir.
ArinArslan avatar
ArinArslan • 2 yıl önce
zaten toplasan 2k edecek bilgisayarı 5k dan aşağıya alamıyoruz bir de vergi koysunlar oldu paşam
yazilimsoru avatar
yazilimsoru • 2 yıl önce
Yazdığımı tam okumamışsınız galiba.Ben keyfi olarak vergi koysunlar demiyorum.Sadece pardus'un kullanımını yaygınlaştırabilmek için "pardus işletim sistemi seçip satın alırsa vergi indirimi vs. yapılabilir.Buna ek olarak windows yazılımınada ek vergi koyularak windows'u ikinci sıraya atabilir." demişim.Zaten vergilerin saçma sapan düzeyde yüksek olduğunun bende farkındayım.Bende şikayetçiyim bundan.Ama işte benimki sadece bir fikir.
fruzgar avatar
fruzgar • 2 yıl önce
İnsanlar kendilerinin yapamayacağı, ulaşamayacağı şeyleri yapılamaz sanmaz mı (!) bayılıyorum bu mantığa smile
simkartsatiscom avatar
simkartsatiscom • 2 yıl önce
pardusa gecelimde ne oyun yükleniyor ne birşey atıyorum en basitinden steamdaki oyunları yükleyip oynayamadıktan sonra napayım böyle sistemi.
ishana avatar
ishana • 2 yıl önce
hayır olmaz, kimseler kullanmaz demek bence yanlış bir tutum olur. Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda öğrenci takip otomasyonu kullanılırdı eskiden. uzun yıllardır e-okul sistemi kullanılmaya başlandı. her okul için yıllık 500 Tl ücret ödenirdi. yaklaşık 53000 okulda yapılan tasarruf 26.5 milyon TL her yıl için. sadece bu değil bunun gibi bir çok uygulamanın da MEB tarafından merkezileştiğini biliyorum. Ayrıca bordro vb işler için KBS sistemi var Maliyenin ve Web tabanlı. Ülkemizin ilgili mercileri belediyeler için de merkezi bir sistem geliştirip belediyelerimizi yazılım ve işletim sistemi maliyetlerinden kurtarabilirler. Olmaz diye bir şey yok.
Bu arada tersi durumlar da yok değil.
https://www.webtekno.com/almanya-nin-munih-sehri-linux-kullanimini-birakma-karari-aldi-h37003.html
linkinde de bahsedildiği gibi Windows işletim sistemine toplu geçiş yapan yerler de var.
Bu konuda kurumların tasarrufu ne yönde olur bilemeyiz. Bence kimin ne kullandığı önemli değil. Neyi nasıl kullandığı önemli. Bir işletmede windows işletim sistemi kullanılıp pekala maksimum bilgi güvenliği sağlanabilir. Ya da tam tersi de olabilir. Linux açık kaynak diye çok mu güvenli? Elbette hayır. O zaman her kurum kendi birimlerinde veri güvenliğinden sorumlu olmalı ve hesap verecek birileri olmalı. Devlette ki siyasiler ve bürokratlar attıkları her hatalı adımdan dolayı Yüce Adalet önünde hesap vermeli ki saçma sapan adımlar atılmasın. Ayrıca ülkemizde üniversiteler siyasilerin at koşturduğu yerler olmaktan çıkıp bilim üreten yerler olmalı ki teknoloji üretilebilsin. yazılım geliştirebilecek beyinler siyasilerin beceriksiz yakınları tarafından hak gasbına uğramasın. pardus gibi girişimler siyasi ve bürokratların oyun tahtası olmaktan sa milli bir çalışma haline gelebilsin.
Milliyetçi duygularım Pardus diyor, Aklım Ubuntu diyor, Kolaylık isteyen tarafım windows diyor, Tembel tarafım ise yat aşağı fazla konuşma diyor.
bilsez avatar
bilsez • 2 yıl önce
Bu kadar yorum yapılmış hiç biri de Pardus'un yerli işletim sistemi olmadığını söylememiş.
Pardus yerli işletim sistemi değil arkadaşlar, Debian tabanını kullanan sıradan bir dağıtımdan ibarettir.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
En iyi ihtimalle bile zaten Linux çekirdeğini kullanıp yine Debian yoluna varacakları için bence bu takılmamız gereken bir sorun değil Sayın Bilsez. Sonuçta her şey açık kaynak üzerine temelleniyor.
bilsez avatar
bilsez • 2 yıl önce
Özgür yazılım temelli olması hatta Debian tabanlı olmasında herhangi bir sorun yok:)
Yerli ve Milli olarak lanse edilmesi doğru değil, bir dağıtımın milli olması için eski Pardus veya Milis Linux gibi çekirdek dışında temel yazılımlar kendisine ait olması gerekir, hatta buna çekirdeği de katabiliriz.
Yani sözüm size değil genele, birilerinin yanlış reklamına aldanmamak lazım.
Oysa bugünkü Pardus, Pisi Linux kadar dahi milli sınıfına giremez, bizim sahip çıkamadığımız Eski Pardus'u birileri bi güzel Pisi yapmış, unutulmaktan, yok olmaktan kurtarmış, buna da şükür.
EmreKafadar avatar
EmreKafadar • 2 yıl önce
Sonunda yerli bir şey yapabildik ve kullabildik.
pardussever avatar
pardussever • 2 yıl önce
efsaneye dönüş gibi olur, ama windowsun yancısı çok...
kelebek avatar
kelebek • 2 yıl önce
Açık kaynak geliştirilmeye devam edecekse güzel olur. Açık kaynak olmasa bile kamu kurumları içerisinde kullanılmalı. Sonuç olarak windows güvenlik riski oluşturuyor.
zexon avatar
zexon • 2 yıl önce
Lisede akıllı tahta açılırken hep merak ederdim nasıl bir sistem diye, akıllı tahtada bile pardus vardı ama klavye olmadıgı için seçemiyorduk 15 saniye sonra otomatik olarak windows başlatılıyordu. Belediyenin bu adımı güzel önerim, okul tahtalarınada zorunlu pardus verilmesi çok verimli olacaktır en azından öğrenciler kullanımı hakkında birşeyler kapar zemin hazırlamış olur hatta öğrenci beğenirse evine pardus sistemini kullanır, bu yerli bunu kullanın deseler rusya gibi kendi teknolojilerimizi ağaç yaşken eğerek öğretilmeli. Ağaçlar ormana ormanlar torunlara.
Saika Fatih avatar
Saika Fatih • 2 yıl önce
Maalesef göze hitap etmesi için çok çaba sarf edilmiş ama performans verimliliği oldukça düşük . Ayrıca salt-saf-özgün bir işletim sistemi değil.Linux çekirdeği kullanıyor.Bu anlamda bazı şeylerin temellendirilerek geliştirilmesi taraftarıyım.Hem donanım hem yazılım tarafında...
Kiroglumarket avatar
Kiroglumarket • 2 yıl önce
Şuanki pardus işletim sistemi formatı dpk ya göre eski pardus kullanıcılar iyi bilir tübitak gelişiminde pisi formatlı kendimize has bir paket sistemine göre uyarlanmaktaydı. Daha sonra ne olduysa bu ekip tubitak'ta lavedildi ve uzun bir ara doğru dürüst geliştirilemedi. En son dpk uyumu olarak geliştirildi ama eski tadıyok.

Her ne kadar kendi özniteliklerini kullanabilirsen özünde okadar güçlüsündür. Dışa bağımlılıkta da ne yazıkki parduste nasibini almıştır. ... ÜZÜCÜ
YunusEmre34 avatar
YunusEmre34 • 2 yıl önce
Dostum nasıl cümleler bunlar, beynimi yaktın.
Kiroglumarket avatar
Kiroglumarket • 2 yıl önce
telefonun otomatik düzeltme azizliği şimdi mesajımı düzenleyeceğim.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 2 yıl önce
PARDUS bizim için bir başlangıç olabilir. Tabi şuan sistemin son sürüm Windows olması biraz zor ama kullanım arttıkça güncelleme gelir gibime geliyor. smile
M Volkan avatar
M Volkan • 2 yıl önce
Çoğu devlet kurumu ActiveX i bırakarak java ve web tabanlı uygulamalara döndü zaten. Bunları tamamen bu şekile dönüştürdükten sonra ister pardus ister farklı bir dağıtım farketmez.
OldLinux avatar
OldLinux • 2 yıl önce
2005 - 2011 yılları arasında aktif olarak kullandım. Daha sonra projenin fişi çekildi. Derken yeniden Pardus göründü ama eski pardusla hiç bir alakası yoktu. Karşımda düpedüz bir linux mint türevi vardı. Türkçe desteği bile berbattı. Bende gidip doğrudan Türkçesi daha iyi olan Linux mint kurdum. Hâlâ onu kullanıyorum.
Ne zaman bir kriz çıksa hemen yerli ve milli muhabbeti çıkıyor. Oysa orijinal Pardus çok başarılıydı. Şimdikinin sadece adı Pardus.
freedevs avatar
freedevs • 2 yıl önce
Günümüzdeki Pardus debian altyapısına geçiş yaptı. Eski ekibi kovaladıktan sonra yeni ekip kolaylık olsun dedi sanırım. Ubuntu da aynı şekilde debian temelli. Aslında bakarsanız Sadece ismi yerli oluyor. geliştirilen ekstra birşey yok. kamuda kullanılan yazılımların yüzde90 i windows temelli. veritabanlari sql server. siz şimdi bu geçiş için nasıl çalışacaksınız? yapılacak olan şu olabilir. standart makinalar pardus a geçer. ana server windows devam eder. uzak masaüstü ile windowsa baglanir calisirlar.
MustafaTuran avatar
MustafaTuran • 2 yıl önce
Zaten crack çoğu. Ama ben de kurulum yapacağım bakalım.
worldww avatar
worldww • 2 yıl önce
Windows lisansım olmasa bende geçmeyi düşünüyorum tounge
HasanSorumli avatar
HasanSorumli • 2 yıl önce
işletim sistemlerinden anlamam eğer benim kullandığım programlar pardusta çalıştırıla biliyorsa geçerim çalışmıyorsa ne anlamı var ki
worldww avatar
worldww • 2 yıl önce
Kullandığın programları yazarsan yanıt verebilirim.
KralFx avatar
KralFx • 2 yıl önce
işletim sisteminin windows veya linux tabanlı oluşu ne anlama geliyor pek bilmiyorum açıkçası biz genelde linuxu sitelerimiz için hosting olarak alıyoruz. Direkt linux tabanlı işletim kullanmadık ama photoshop ve benzeri programlar ile uyumluluğu nedir ? Ve İnternette dolaşırken ki hız olsun uygulamalar arasındaki geçişlerdeki hız olsun nasıldır acaba test eden arkadaşlar var mı ? Bunlar okeyse benim geçmemem için bir sebep yok aslında.
mustafaalniak avatar
mustafaalniak • 2 yıl önce
Çok doğru bir karar. Bir an önce yerli işletim sistemine geçiş yapılmalı. Kamu kurumlarıdan kullanılan bütün yazılım ve otomasyonlarda Linux / Pardus'a uygun olarak güncellenmeli. Yerli yazılımlara ağırlık vermeliyiz. Çok geç bile kaldık. Sadece işletim sistemi değil, yerli sosyal ağa'da ihtiyacımız var.
KINGTCLORDEAGLE avatar
KINGTCLORDEAGLE • 2 yıl önce
Yazılım ismi çomar adam akıllı en basiti isimlendirmeye dikkat edilmemişken niye kullanayım.
worldww avatar
worldww • 2 yıl önce
Windows = Pencereler?
KINGTCLORDEAGLE avatar
KINGTCLORDEAGLE • 2 yıl önce
bir çomar var bir pencereler var iki ismi bir karşılaştırırmısın. biri normal biri ise argo.
caddebodrum avatar
caddebodrum • 2 yıl önce
Zaten java devlet dairesindeki çok uygulama bence sorunsuzca geçilebilir. Bazı arkadaşlar o program bu program çalışmaz demişler azcık mantıklı düşünürseniz zaten bi yazılım firması hemen bu işe el atıp para kazanmak için pardusa zaten yazılım çıkarıp satıp kazanç elde edecektir. Yani 1 yıl sürsede sorunsuz geçirilir
Holiqan avatar
Holiqan • 2 yıl önce
Bu kriz ortamında benim düşüncem birçok noktada nerede olduğumuzu görmek için güzel bir fırsat olabilir. Tabi ki bu noktada sancılı süreçler olacaktır ki bunu şuan açık açık görmekteyiz fakat Linux gibi bir nimetin ülkemizde kullanılması çok güzel bir fırsat ve maddiyat kaynağıdır.

Rusya, Çin bunu birkaç yıl önce sert bir şekilde yaptı. Bizimde bunu yapmamız için sanırım maalesef böyle bir kriz gerekiyormuş.

Atılan adım K.Maraş gibi bir yerde dahi bu kadar rakamlar kazandırıyorsa tüm Türkiye genelinde geçişin etkisi çok ciddi rakamlarda olacaktır. Kaldı ki devlet dairelerinde Windows kullanılması maalesef çok ciddi bir sorunun temelini oluşturuyor; güvenlik. Her şeyin devletin kontrolünde olduğunu söylemek bu konuda çok fazla komik olacaktır çünkü her devlet işinin arkasında Microsoft var. Bu noktada çok çok geç kalınmış bir adımın bugün temellerini çok net şekilde atmanın vaktidir.

Sancılı süreç için eğitimler düzenlenerek ülkede yaygınlaştırılabilir. Şuan ki jenerasyon için zor olması bahane olamaz amaç geleceğe adım atmak ise Cd-Rom içine kahve koyan amcalar, teyzelerde bu konuda eğitilecek.Yazılım noktasında da ilk başlarda maliyeti olabilir fakat uzun dönemde avantaj sağlanacaktır. Kaldı ki Java gibi dillerin avantajını bu alanda kullanabiliriz. Ayrıca birkaç arkadaşında dediği gibi birçok devlet dairesi artık tüm sistemlerini internete taşımakta. Bu noktada bu da aslında bizim için etkili bir yöntem olacaktır. Devletimiz ve milletimiz inşallah bu tarz durumları sadece kriz döneminde değilde her defasında düşünebilir ve imkanlarımızı kullanırız.
bahtiyarcicek07 avatar
bahtiyarcicek07 • 2 yıl önce
ben kçk kullanıyorum Amerikaya para kaptırmam smile
masumkurt avatar
masumkurt • 2 yıl önce
Benim gözümde yerli değil.Debian tabanlı dağıtım sadece
worldww avatar
worldww • 2 yıl önce
Hiç değilse dağıtım TÜRK yapımı.
masumkurt avatar
masumkurt • 2 yıl önce
Guncelleme ile sunuculardan bir deb. paketi ile açık geçirdikleri zaman gorursun.Pisi varken her şey elindeydi tubitak sorumlulundaydı.
ByFataLTR avatar
ByFataLTR • 2 yıl önce
Biraz daha geliştirilebilirse geçilebilir ama her program windows destekliyken pardusu açıp paintten resim çizebiliriz ancak. Aaa bir dakika paintte windowsundu.
linksatis35 avatar
linksatis35 • 2 yıl önce
Sakarya Savaşında Türk askerlerinin %45'i kaçtı. Sorun değil kimse mecazen de olsa savaşmak zorunda değil.
KaRNeC avatar
KaRNeC • 2 yıl önce
Kahramanmaraş'ta Windows'un walppaperlerini değiştirip televizyon kanalını çağırmışlar. Yani Pardus'a geçme falan yok. Sadece reklam yapmaya çalışmışlar o da patlak vermiş.
anilcagliyan avatar
anilcagliyan • 2 yıl önce
Yazlık gibi şeylere para harcamaz isek bence bu tarz geri programlara ihtiyaç kalmaz. Ha standartların üstünde hizmet versinler o zaman tam destek. Türkler şunu yaptı gibi haberlere bakıyorum ürünlerin içerisinde bulunan %5 lik bir madde bize ait kalan hep yabancıların. Bu tarz ürünlere yerli denmemeli.
FakirYazar avatar
FakirYazar • 2 yıl önce
Önce sen öğrencilere okulda pardus üzerinden eğitim ver. Linux eğitimi ver ondan sonra geç.
MustafaTuran avatar
MustafaTuran • 2 yıl önce
Pardus'u tavsiye ederim. Beğendiğim bir işletim sistemi. Ram harcaması düşük. Performansı diğer linux dağıtımlarına göre daha iyi ve stabil. Deepin arayüzü ile kullanıma başlayabilirsiniz. Deepin arayüzünü kullanarak kendi dağıtımını çıkarabilen en iyi stabilize eden Pardus'tur. Wine ile windows uygulamalarınızı çalıştırabilirsiniz. Steam desteğiyle oyunlar Linux'ta da kullanılıyor, tamamı olmasada. Oyun açısından da kısmen bir sıkıntı yok. Pardus güvenli bir sisteme sahip debian alt yapısını kullanıyor. Kısacası geçmeye değer bir sistem. Başlangıç için isterseniz çift işletim sistemi ile kullanım yaparsınız sonra tam geçiş sağlamaya karar verdiğinizde windows'u silebilirsiniz. İndirmek için şu bağlantıya tıklayın: https://pardus.org.tr
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.