Giriş Yap / Kayıt Ol

MP3 Dosya Formatı Resmen Öldü

Tarih: 15 Mayıs 2017   Kategori: Teknoloji   Yazar: Being  |  3857 kez okundu

90’lı yıllarda dünyaya gelen ve kitlemizin büyük kısmını oluşturan harika bir nesil var. Bu nesil belki hiçbir zaman karışık kaset yapamadı ama iş kasetten çıkıp karışık MP3 CD’si yapmaya geldiğinde, bizden iyisini yapan olmadı. MP3’ün mimarı ve lisans sahibi olan Almanya merkezli Fraunhofer Institute ajansı, bugün günün acı haberini verdi. Çocukluğumuzun ve gençliğimizin bir parçası olan MP3’ü bizden kopartan Fraunhofer Institute, lisans programına resmi olarak sona erdirdiğini açıkladı.

Peki, MP3’ün lisansının sona erdirilmesi ne anlama geliyor? MP3’ün lisansının sonlandırılmasının sabit diskleriniz üzerinde depolanan müziklerinize veya hali hazırda kullandığınız cihazlardaki MP3’lerinize bir etkisi bulunmuyor. Lakin artık yeni cihazlarda (akıllı cihazlar, televizyonlar, oto teypleri, işletim sistemi sürümleri vb.) MP3 Player veya MP3 oynatma desteğinin olmayacağı gerçeğine kendimizi şimdiden alıştırmamız lazım. 

Adım kadar eminim ki birçok webmaster için, ben dahil, MP3 sadece bir dosya formatı değildi. O çocukluğumuz, bilgisayarla ilk tanıştığımız zamanlar ve 90’lı yıllarda geçen harika bir çocukluk demekti.

Acı haberi veren Fraunhofer Institute ajansı, MP3’ün sonrasında dijital müziklerin hangi formatlarla şekillenebileceği konusunda da açıklama yaptı. MP3 popüler olmasına karşın, AAC gibi dosya formatları hem daha çok özellik hem de daha yüksek ses kalitesini düşük bit oranlarıyla sunabiliyor. Nostalji etkisinden sıyrılıp günümüze gerçekçi bir bakış atacak olursak, AAC ve daha birçok ses formatının streaming ve depolama açısından MP3’e oranla avantajlı oldukları aşikar.

Uzun lafın kısası güle güle MP3! :(

11 Yorum
Semih Çağdavul avatar
Semih Çağdavul • 11 ay önce
Lisansı biz alalım smile
nihatturan avatar
nihatturan • 11 ay önce
şimdide www. youtube-mp3 .org için yakıyoruz laugh
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Daha ne varyasyonları için yakacağız, dur sen hele smile
abdakgl avatar
abdakgl • 11 ay önce
Youtube acc indir hemen domainleri kapın smile
batursoner avatar
batursoner • 11 ay önce
Youtubeflac .com bende gencolar
ismail avatar
ismail • 11 ay önce
En kaliteli dosya türü nedir? AAC mi? Pek bilmiyorum da.
KingSize avatar
KingSize • 11 ay önce
Yanlış bilgilendirmek istemem ama .Flac olması lazım
ismail avatar
ismail • 11 ay önce
Google'da biraz bakındım. Galiba flac dediğiniz gibi en kalitelisi. Teşekkürler.
meraklı avatar
meraklı • 11 ay önce
her platformda desteklenen başka hangi format var?
DaftPunk avatar
DaftPunk • 11 ay önce
Bu tarz bir şeyin olması tüm android sistemlerindeki mp3 müziklerin tekrar indirilmesi demektir eğer lisansı sonlandırılsa kullanıcıların hoşnut olabileceğini sanmıyorum ki arşivinde 1000 müzik olanda var 20000 müzikte hepside mp3 bu tarz bir mevzu en az 10 yıl içinde azalmaya başlar
Decimas avatar
Decimas • 11 ay önce
3. Parti bu işi çözer, varsayılan olarak sisteme MP3 oynatma özelliği ile gelmeyen oynatıcıya eklenti deseteği sunmaları gerekecek, yine biz kullancı olarak bir eklenti ile çözebileceğiz, Eğer sorun buysa smile Ayrıca Youtube videolarını ve seslerini indirmek bir uygulama yazdığımda farketmiştim, ACC ve Vorbis formatları ile işleme yapıyorlarmış, bu formatları göz önünden ayırmamak gerekiyor, ilerde değerlenir.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.