Giriş Yap / Kayıt Ol

Öğrenmek İçin Çok Geç Değil!

Tarih: 03 Ocak 2019   Kategori: Bilim   Yazar: Sezgin  |  10557 kez okundu

Bu yazımızda sizleri çok değerli insanlarla tanıştıracağız. Belki aralarında tanıdıklarınız vardır, fakat onların öğrenmek için kaç yaşına geldiklerini biliyor muydunuz? Yazar, yatırımcı, ressam, boksör, girişimci ve nice meslek. Başarılı gördüğümüz bu insanlar öğrenmek için hiç bir zamanın geç olmadığını düşünenlerden. Daha fazla heyecanlandırmadan sizleri bu isimlerle baş başa bırakalım.

Joseph Conrad

Polonya asıllı İngiliz yazar 20 yaşına kadar İngilizce konuşmamış. 20 yaşından 39 yaşına kadar geçirdiği öğrenme sürecinden sonra 66 yaşına kadar tam 200 kitap yazmış. Öğrenmekten vazgeçmemiş olması onu bu denli başarılı yapan en temel şey olmalı.

Paul Cezanne

Fransız post-empresyonist ressam 20 yaşına kadar eline boya fırçası almamış. 24 yaşına kadar öğrenmiş. 24 yaşından 67 yaşına kadar 90'dan fazla eser bırakmış dünyaya. Muazzam değil mi sizce de? Tek çizgi öğrenmekten vazgeçmemiş olması.

Rocky Marciano

İtalyan asıllı boksör, namağlup dünya ağır siklet boks şampiyonu. Rocky filminin esin kaynağı bu adam kömür taşımış, nakliyecelik yapmış, hendekler kazmış, demiryollarında çalışmış. 20 yaşına kadar bir kere bile giymemiş boks eldivenini. 25 yaşına kadar öğrenmiş. Vazgeçmemiş. Sonuç ortada 45 yaşına kadar dünya şampiyonalarında ismini altın harflerle yazdırmış.

J.K. Rowling

Hayatı hakkında uzun uzun yazılar var. Zorluklarını konuşmaktansa 23 yaşına kadar dersler veren ve 28'ine kadar kitap yazma deneyimi olmamış biri olduğunu bilmemiz yeterli. 28 yaşından şimdiki yaşına kadar dünyada önemli bir iz bırakan Harry Potter serisini yazdığını ve başarılı olduğunu görebiliyoruz. Nasıl mı? Öğrenmekten vazgeçmeden!

Sylvester Stallone

24 yaşına kadar hiç bir filmde rol almayan Stallone, 30 yaşından 72 yaşına kadar olan bu zamana kadar başarılı olmuş. Başarı dediğimiz yolda 75 filmde rol oynadı.

Vincent Van Gogh

27 yaşına kadar hiç bir tabloya fırça vurmadı. Sadece çizdi. 27 yaşından 37 yaşına kadar gelecekte dünyada yankı uyandıracak tabloları yaptı. Öğrenmekten vazgeçmediğine eminiz, öldükten sonra başarılı olması ise tamamen zaman, vizyon farkı bizce.

Alan Rickman

İngiliz aktör, yönetmen 70 yıllık hayatının ilk 28 yılında en ufak rol kapamamış filmlerde. 28'inde öğrenmeye başlamış, 36 yaşından ölümüne kadar 56 filmde oynadı. Ne muazzam şey şu öğrenmek!

Reid Hoffman

Net servesi tam 1,7 milyar dolar. Başarılı olmasa bu kadar parayı kazanamaz öyle değil mi? Tamam biz de başarılıyız ama henüz bu kadar para yok :) Konumuza dönecek olursak,Reid Hoffman 30 yaşına kadar hiç bir işe girişmemiş. 35 yaşına kadar öğrendiği girişimcilik yolunda geç öğrenmenin, öğrenmekten vazgeçmemenin; öğrenmeye kapalı olmaya göre ne kadar önemli olduğunu görmüş oldu.

Julia Child

Amerikalı Fransız yemeklerinin şefi! Konu yemek olunca çocukluğundan beri mutfakta büyüdü gibi klişeler gelir aklımıza ama gelin görün ki Child 30 yaşına kadar bir tane bile Fransız yemeği yapmayı bilmiyordu. 30 yaşından 49 yaşına kadar öğrendi, denedi. 49 yaşında başarıyı bir yakaladı ki sormayın, 92 yaşına kadar başarı basamaklarının tepelerinde dolaştı.

Martha Stewart

Ev dekorasyonu denince akla gelmesi muhtemel bir isim. 35 yaşına kadar hiç bir evin dekoruna karışmadı. 35 yaşında bir başladı öğrenmeye 41 yaşından 73 yaşına kadar çılgınlar gibi ev dekore etti. Rakamlar muhteşem değil mi sizce de? Öğrenmiş, vazgeçmemiş, gecikmemiş.

Vera Wang

Martha gibi o da tasarladı ama evleri değil evlerin kurucusu dişilerin gelinliklerini. 39 yaşına kadar sadece moda hakkında bir şeyler yazdı. 39 yaşında öğrenmeye başladı gelinlik tasarlayı 41 yaşında başlayan başarı serüvenleri hala devam ediyor. 69 yaşında bu arada, hala öğrenmeye devam ediyor.

Dave McClure

Amerikalı yatırımcı 40 yaşına kadar hiç bir yatırım yapmamış. 500 girişime yatırım yapma hayaliyle çıktığı yolda 40 yaşından 45 yaşına kadar öğrendiği yatırımcılığı hızla yapmaya başlamış. Daha genç 48'inde ama dünyanın yatırımcıları arasında ismi en çok bilinenlerden. Öğrenmekten vazgeçmemek onun için bir motto.

Grandma Moses

Ressamsın, 78 yaşına kadar hiç bir resim yapmamışsın. Dünyada iz bırakmışsın. 78 yaşından itibaren öğrenmeye başlayan Moses, 101 yaşında öldüğü güne kadar eserlerinde olağanüstü yaşama sevincini yansıttı.

Fauja Singh

Yaşlı mı yaşlı birinden bahsedeceğiz. Kendisi maraton koşucusu. 89 yaşına kadar hiç 26 kilometrelik bir koşuya katılmamış. 107 yaşında Hindistanlı Singh, öğrenmiş bir maraton koşmayı dünyada ismini yazdırmış.

14 Yorum
ishana avatar
ishana • 2 yıl önce
elbette öğrenmenin yaşı yok. bununla beraber öğrenmeyi güdüleyecek bir amaç olmalı. neden öğrenmeliyim sorusunun bir cevabı olmalı. amaç olmazsa ve insan rahatsa o zaman hiç bir kapıyı tırmalamıyor. yazıdaki hemen hemen bütün isimler öğrenmeye başladıklarında ya paraya , ya ünvana yada kendilerini ispat etmeye ihtiyaçları olduğu için öğreniyorlar ve daha sonra hırsları onları başarılı yapıyor.
bu forumda başarılı olan - gerçekten iyi para kazanan- arkadaşların bir çoğunun asıl mesleği benim kanaatimce bilişim alanı değil. yine banim kanaatimce bilişim alanında olup ta kazanamayanların sayısı oldukça fazla.
xsafa avatar
xsafa • 2 yıl önce
Abi o kadar haklısın ki.
mrtrclb avatar
mrtrclb • 2 yıl önce
Yaş geldi 28'e bu saatten sonra kodlama mı öğreneceğim diye düşünüp duruyordum bu yazıdan sonra kendi android uygulamam için atılımlara başlıyorum.. 5 seneye yerli instagram geliyor smile yazı için teşekkürler
Eyüp Uygur avatar
Eyüp Uygur • 2 yıl önce
Bende 18 yaşındayım 17 yaşında öğrenmeye başladım 1 senede iyi yol katettim aslında sadece akılda tutma kaldı sırada o da pratikle 1 yil daha eder 5 sene fazla tabi Instagram gibi bir uygulama yapacaksin o uzun sürer smile
worldww avatar
worldww • 2 yıl önce
Takıldığın herhangi bir yer olursa biz buradayız smile
mrtrclb avatar
mrtrclb • 2 yıl önce
Eyvallah kral smile Instagram derken tabi o kadar uzun boylu değil, benimki pdf paylaşma, spesifik bi konuyla ilgili galeri uygulaması, webview uygulama vs..
YunusEmre34 avatar
YunusEmre34 • 2 yıl önce
Hocam fikirlerinizi böyle orta yerde paylaşmayın, bunu yapmak için 5 yıla ihtiyacı olmayan biri çıkar, yarın öbür gün, yapar aynısını "lan bunu ben düşünmüştüm" demekten başka bir şey de gelmez elinizden.
tepeumut avatar
tepeumut • 2 yıl önce
Yapmayi dusunmedim degil smile
mrtrclb avatar
mrtrclb • 2 yıl önce
Dostum sadece örnek verdim. Ama drdiğin doğru
hdfilmoon avatar
hdfilmoon • 2 yıl önce
( Instagram derken tabi o kadar uzun boylu değil, ) bu cümle bana göre yanlış. Hocam kodlama vs olarak bence abartılmış bir şey yok ortada sadece fikir ve yapıldığı zaman değerli kılıyor.
aries avatar
aries • 2 yıl önce
Süper bir yazı olmuş, ellerinize sağlık... Tolstoy bisiklet sürmesini 67 yaşında öğrenmiş... ve ömrünün sonuna kadar da her fırsat bulduğunda bisiklet sürmüş. Literatürde "Tolstoy'un Bisikleti" diye bir kavram var, "Hiçbir şey için geç değildir" anlamında...
Atmaca25 avatar
Atmaca25 • 2 yıl önce
Geç kalmaktan değil, vazgeçmekten korkmak lazım..
50 yaşından sonra mimar olup 99 yaşına kadar 375 eser kazandıran Mimar Sinanda buna en basit ve yerinde bir örnektir..
3rdi91 avatar
3rdi91 • 2 yıl önce
Böyle yazılarda olmasa yarıda bırakıp pişmanlık içinde bir hayat süreceğiz.Sağolun yazı için.
Psilocybin23 avatar
Psilocybin23 • 1 yıl önce
27 yaşındayım fakat hiç çok geç demedim tam diyeceğim zamanlara gelmişken bu yazıyı gördüm smile şevklendim.
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.