Giriş Yap / Kayıt Ol

Oyun Hilesi Sitesinin Sahibine 200 Bin TL Ceza Verildi!

Tarih: 28 Temmuz 2017   Kategori: Oyun   Yazar: Being  |  4244 kez okundu

Ülkemizde alışık olmadığımız iki şey var. Biri trafik kurallarına uyan sürücüler diğeri bilişim suçlarının gereğini yerine getiren yetkililer. Bugün mahkemeden çıkan emsal karardan sonra, en azından vatandaşın suç duyurusuna bilişim suçlarının her zaman kayıtsız kalmadığını görmüş olacağız. Türkiye’de bir ilk olarak kayıtlara geçen dava üzerine; oyunlarda hile yapmaya yardımcı olan yazılımların satışı ve dağıtımını yapan 3 internet sitesine toplam 205 bin 923 TL para cezası kesildi.

Hürriyet’in konu edindiği habere göre; dijital oyunlarda sahtecilik ve hile yapılmasına neden olan 3 internet sitesinin davası sonucu, sitelerin sahiplerine 185 bin 923 TL maddi, 20 bin TL de manevi tazminat cezası verildi. Söz konusu internet sitelerinin Türkiye’de erişim yapması yasaklanırken, internet siteleri hakkında engelleme kararları da çıkartıldı. 

İzmir Fikri ve Sınai Haklar Mahkemesi’nde görülen ve sonuca bağlanan davanın oyun geliştiricileri ve internet camiası açısından önemli emsallerden biri olacağı kesin. Davacı tarafta yer alan Netmarble EMEA CEO’su Barış Özistek, kararın Türkiye’deki oyun sektörü açısından olumlu sonuçlar doğuracağını ve 5 yıldan uzun bir süredir dijital oyunlardaki sahteciliklerle hukuki açıdan mücadele ettikleri açıklamasını yaptı.

Olayın kapsamına tüm arkadaşların dahil olması için; Türk Ceza Kanunu’nda yer alan 245/A maddesi gereği “zararlı yazılım üretmek, satmak, pazarlamak, almak, kullanmak veya bulundurmak” siber suç olarak kabul ediliyor. Suçu işleyen kişi ve kişilere ise 3 yık hapis ve 5 bin güne kadar adli para cezası uygulanabiliyor.

Oyun sektörünün dışında bu dava Webmaster camiası için de önemli bir karar olacaktır. Özellikle hile yayını yapan yeni bir proje temellendiriyorsanız veya aklınızda böyle bir düşünce varsa, bir kez daha gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

33 Yorum
GoMaster avatar
GoMaster • 1 yıl önce
Ceza yiyen siteler; hitlan.net, hileevereni.com ve coldhacks.com
mceber avatar
mceber • 1 yıl önce
joygame haberi olsa gerek adamlar cidden daha fazla ceza vermişlerdi bıraktırmıştım aileme hile kaynıyordu ama hala kaynıyor smile
nihatturan avatar
nihatturan • 1 yıl önce
Çok inandırıcı bir haber daha. Joygame döktürmüş gene.
mceber avatar
mceber • 1 yıl önce
tabiki boşuna joygame smile illaki parayı alacak tabiki o joygame milletin parası lazım ona smile
nihatturan avatar
nihatturan • 1 yıl önce
yani bu hile satanlarıda anlamış değilim. düşünsene banka bilgilerini orada yayınlıyorsun smile smile
mceber avatar
mceber • 1 yıl önce
onun için bedava veriyorar çoğunluğu link.tl reklamı koyup veriyor smile
burakeo avatar
burakeo • 1 yıl önce
Metin2 yi iyiki yıllar önce bırakmışım smile
DrFondi avatar
DrFondi • 1 yıl önce
hangi siteler acaba
Komut avatar
Komut • 1 yıl önce
Bence adil olmamış bu dava. Şimdi bu crack oyunu felan savunduğum felan yok ki aksine karşıyımda ancak bu aşırı saçma mahkeme kararını farklı alanlarda da versinler. Gelin örneklerle açıklayayım; şimdi bu arkadaşlar ne iş yapıyo? Oyun crack yada orjinal dosyasını dağıtıyo. Peki oyun dışında dünya kadar kaçak işletim sistemi kullanan, dağıtan hatta pazarlayan alanlar var iken sen gidip oyun crack dosyası yada asıl dosyası neyse artık dağıtılıyor diye bu kadar ceza yazamazsın. Türkiye'de irili ufaklı tüm yazılımlar ki buna web, pc, mobil vs. tümüne yakını çalınıp piyasada dağıtılırken ses çıkartmıyorsunuz. Genç arkadaşlar bi yerlerini yırtıp 2 tema hazırlayıp satmaya çalışıp bunu çalıp kullanan insanlara birşey yapmıyorunuz. Ancak bir oyun ki piyasada çok az satışı olmuş bir oyunun yüzünden aldığı mahkeme kararı kınıyorum. Mahkeme verdiği kararın ne olduğundan haberi bile yoktur muhtemelen. Allah'tan bilirkişi beni atamadılar.
darkknightt avatar
darkknightt • 1 yıl önce
oyun hile sitesi diyor haberde, okudunuz değil mi?
Komut avatar
Komut • 1 yıl önce
Ne olduğunun hiç bir önemi yok. Önemi olan dünya kadar açılmış olan yazılım davalarını mahkemeler ben anlamadım karşı taraf suçsuzdur diyerek yazılımcılara kazık atması ve aptal bi oyun için hile hurda crack ne olduğunun önemi olmayan aptal bir şikayetten 3 siteye dünya ceza yazması. Evet yazsın birşey dediğimiz yok ancak önce Türk yazılımcı genç, arkadaş, firmaların yanında dursun. Paraya ihtiyaç duymayan avrupa şirketinin değil. Adalet olması lazım.
ERENKYI avatar
ERENKYI • 1 yıl önce
İster tema olsun ister program olsun, eğer yeteri miktarda paran ve sabrın varsa ürettiğin ürünü çalanlara dava açarak bu şekilde ceza verilmesini sağlayabilirsin. İnan ki burada şikayetçi kişi ve taraflar uğraşmasaydı hiç kimse bir kuruş ceza almazdı.
Komut avatar
Komut • 1 yıl önce
Sizin dediğiniz gibi yürümüyor ne yazık ki. Ben 5 yıl bilirkişilik yaptım. Peşinden koşmak yetmiyor. Adalet Türkiye'de yazılım sektöründe yalnızca uluslararası şirketler ve borusu ötenler için var. Ben içindeydim 5 yıl. Öyle tahminlerinizdeki gibi değil
brkrtp avatar
brkrtp • 1 yıl önce
Gördüğünüz gibi peşinden koşan cezasını alıyor. Sizde koşturun sizde alın. Bu dava sonucu emsal taşıyor bundan böyle. Evet düne kadar böyle şeyler olmamış olabilir. Dün dünde kaldı bugün bugün. Türkiyede her konuda gelişiyor. Bu kadar kötülemenize gerek yok. Yaşadığınız vatanı bu şekilde eleştirmeyin.
İndrani avatar
İndrani • 1 yıl önce
Şöyle bir şey var CS GO oynayan bilir bir adam 2 Sen oynamaya çalışıyor bir rütbeye geliyor ama hilecinin bir tanesi bir sadece hile alıyor ondan sonra bir adamın 2 senede yaptığını Sadece bir gün ne yapmaya çalışıyor ve bu da haksızlık oluyor
Komut avatar
Komut • 1 yıl önce
Siz yaşadığınız vatanı eleştirmezseniz sonunuz kötü. Eleştrirseniz birşeyler yerini bulur. Dün dünde kalmaz geçmiş olur bugünde zaman geçer dün olur. Ancak bilinçlenme olmazsa hiçbişey değişmez. Olayı kavrayamıyorsunuz belli ki ayrıca bu alanlarda işlerin nasıl döndüğündende haberiniz yok o yüzden konuyu uzatmayacağım. Ama emin olun öyle ver mahkemeye takip etle olmuyo ne yazik ki bu işler.
Komut avatar
Komut • 1 yıl önce
Olay haksızlık değil. Dediğiniz kişilerin zaten mahkeme önüne geçmeli. Ancak bunu her alanda ve tarafsız olarak yapmalıdır. Yani sadece bir şirket kodoman olduğu için değil.
bilsez avatar
bilsez • 1 yıl önce
Komut arkadaşımız ceza kesilmesin demiyor, haksızlık yapılmasın, adil olunsun diyor.
Gerçi bu ülkede adaletin ne olduğunu yeni gençler pek bilmez...
fruzgar avatar
fruzgar • 1 yıl önce
Burada davacı tarafın gücü konuşur. Bunu şöyle açıklayayım dizimag neden kapandı? Milyonlarca dizi sitesi varken neden dizimag? Çünkü davacı taraf Digitürktü. Burada da benzer bir durum var ki binlerce hile sitesi varken yine fatura 3 siteye kesilmiş olup davacı tarafa bakıyoruz Netmarble gibi güçlü bir şirket. Yani sen ben çıkıp oyun hilesi dağıtıyor bunlar desek sonuçlanmaz çünkü elimizde 'hak' yok. Netmarble oyunlarının hakkıyla gidiyor.

Komut arkadaşımızın dediği adaletsizlik kısmına katılmakla beraber 'dünya ceza yazması' kısmı kesinlikle katılmıyorum. Bu adamlar reklamları geçtim ücretli cracklerden bu paraların x2 x3 katlarını kazandılar zaten. Yine lafı en başa getiriyorum dizimag için 7 milyon dolar ceza kesildiğinde digiturk direkt para cezasını reddetti. Zaten dizimag için bu meblağ küçük bir fiyattı smile
serkan64 avatar
serkan64 • 1 yıl önce
hangi siteler ceza yemiş yarım yamalak okudum ama göremedim de siteleri smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
Sitelerin adına bilerek yer vermedik haberde.
Eanteple avatar
Eanteple • 1 yıl önce
Siteler bunlar merak edenler için : hitlan.net, hileevereni.com ve coldhacks.com
Eanteple avatar
Eanteple • 1 yıl önce
Konu hakkındaki yorumum ise iyi olmuş gençler sadece bunlar yapımcılara değil bu hileleri kullananlara da zarar veriyorlar. RAT yüklüyorlar hile programlarına ne bilgisayar ne telefon kalıyor her yere bulaşıyorlar. Bir tane crack dosyasını kontrol edin boyuna trojan dolu çok iyi olmuş.
Berat Kervan avatar
Berat Kervan • 1 yıl önce
Zamanında yetkili olduğum siteler.
duaevi avatar
duaevi • 1 yıl önce
hitlan.net ve hileevereni.com'un hiti bile yok coldhacks.com'un hiti de eh işte hepsinin alexa sıralamaları düşük bunlardan bu para çıkmaz:D ama yazık olmuş gerçekten
ColdCristal avatar
ColdCristal • 1 yıl önce
ColdHacks.com'un aylık geliri 10.000 TL'nin üstünde kendine ait 5 tane reseller site var esas olaylar o sitelerde dönüyor ve ColdHack'ın yapımcısının farklı siteleride var tek 1 hileden para kazanmıyor. Bu sattığı hilenin aylık fiyatı : 60 TL ve bu hilenin gelişmişi olarak gene kendisinin WolfLitePro hilesi aylık 100 TL gibi bir fiyatı var, Şuan Oyunun 2 milyon oyuncusu var ise bunların 100.000 i ColdHack veya WLP idir.
duaevi avatar
duaevi • 1 yıl önce
O zman müstehaktır smile
R3C avatar
R3C • 1 yıl önce
Bu tarz sitelerin Alexa vs. gibi zırvalarla işi yok. Para kovalanıyor.
aydmr avatar
aydmr • 1 yıl önce
kör ve topalın hikayesini bilirmisiniz.. kör tuttuğunu topal yakaladığını kar sayarmış.. işte bizim bilişim hukukuda kör topal ilerliyor.
Umut avatar
Umut • 1 yıl önce
“zararlı yazılım üretmek, satmak, pazarlamak, almak, kullanmak veya bulundurmak” zararlı derken oyuncu içinmi oyun firması içinmi smile
JumperTech avatar
JumperTech • 1 yıl önce
Oyun için.
ŞenolK avatar
ŞenolK • 1 yıl önce
Aman devletin gözü açılmasın her konuda olduğu gibi birsürü adamı harcar sırf para için.
1MesgulAdam avatar
1MesgulAdam • 1 yıl önce
hangi siteler bunlar? yasaklanan siteleri yazar mısın?
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.