Giriş Yap / Kayıt Ol
İhracat Neden Hepimiz İçin Önemlidir? [ VİDEO ]

Oyun Klavyesi Seçerken İşinizi Kolaylaştıracak İpuçları

Tarih: 29 Ekim 2021   Kategori: Oyun   Yazar: WM Aracı  |  819 kez okundu

Oyun tutkunlarının olmazsa olmaz aksesuarlarından biri olan oyun klavyesi alışverişinde aydınlatmadan tuş hassasiyetine, programlanabilir tuşlardan klavye boyutuna kadar pek çok faktör öne çıkıyor. Bunca özellik arasında kaybolduysanız ve bir türlü aradığınız oyun klavyesini bulamıyorsanız, oyun klavyesi alışverişini kolaylaştıracak ipuçlarını birlikte keşfedelim!

Doğru Oyun Klavyesi ile Maksimum Oyun Deneyimi

Her oyun tutkununun bildiği gibi, muhteşem bir oyun deneyimi için doğru oyun klavyesini kullanmak şart. İş, okul veya günlük işler için kullanılan klavyelerden çok daha farklı özelliklere sahip olan oyun klavyeleri, tamamen oyun fonksiyonlarına göre programlanmış bir tasarıma ve yapıya sahip. Tuş diziliminden aydınlatma özelliklerine, programlama seçeneklerinden tuş hassasiyetine kadar tüm özellikler, oyuna özel ve kişiselleştirilmiş bir oyun deneyimi sunmayı mümkün kılıyor. Dolayısıyla oyun deneyimini maksimum düzeye çıkarmak isteyen oyuncular için doğru klavyeyi bulmak çok önemli. Peki, oyun klavyesi seçerken nelere dikkat edilmeli? İşte oyun klavyesi alışverişini kolaylaştıracak ipuçları:

Kullanıcı Yorumlarını Okuyarak Fikir Edinin

Oyun klavyeleri sıradan klavyelerden çok daha pahalı olduğu için yanlış bir karar vermekten korkuyor olabilirsiniz. Araştırma aşamasında ürün özelliklerini incelemek elbette çok önemli ancak kullanıcı yorumlarını okuyarak uzun vadede kullanım, dayanıklılık ve oyun performansı gibi konularda fikir edinebileceğinizi unutmayın. Ayrıca, iyi bir oyun klavyesi almak için bütçenizi zorlamak zorunda değilsiniz. Once Coupon A Time gibi internet sitelerinden  Trendyol, N11, Hepsiburada gibi mağazaların online alışveriş fırsatlarını ve indirim kuponlarını takip ederek istediğiniz oyun klavyesini çok daha uygun fiyatlara satın alabilirsiniz.

Klavye Boyutuna Karar Verin

Oyun klavyelerinin karmaşık özelliklerine girmeden önce ilk adım klavye boyutuna karar vermek olmalı. Oyun klavyeleri çoğunlukla sıradan klavyelerden daha büyük bir tasarıma sahip olsa da tuş dizilimi vb. bazı faktörler oyun klavyelerinin boyutunu etkileyebilir. Örneğin, oyun konforu açısından en önemli kriterlerden birisi normalde klavyelerin sağ kısmında bulunan rakamların olup olmamasıdır. Bazı oyuncular için klavye eninin kısa olması mouse ve klavye arasındaki mesafeyi azalttığı için daha kaliteli bir oyun deneyimi sunabilir. Dolayısıyla oyun oynarken sağdaki rakam takımına ihtiyaç duymayacaksanız, boyut konusunda daha esnek olabilirsiniz.

Klavye Türüne Karar Verin: Mekanik vs. Membran

Mekanik ve membran klavyeler arasındaki en büyük fark tepkime süresidir. Mekanik klavyelerde her bir tuş için bağımsız bir anahtar bulunur, bu da daha düşük tepkime süresi ile oyun oynamayı mümkün kıldığı için mekanik klavyeler oyuncular tarafından daha çok tercih edilir. Ancak, halihazırda tuşlara sert basmaktan hoşlanan ve tepkime süresiyle ilgili endişeleri olmayan oyuncular membran klavyeleri de tercih edebilirler.

İyi Oyun Deneyimi için Key Rollover Özelliğine Dikkat!

Key rollover, aynı anda basılabilen maksimum tuş sayısı anlamına geliyor. Günlük hayatımızda aynı anda en fazla 2-3 tuşa basarken oyun oynarken bazı komutlar için aynı anda 4-5 tuşa basmak gerekebilir. Normal klavyeler çoklu tuş kullanımında hata vererek komutların yerine getirilmesini engelleyebilir. Dolayısıyla, oyun performansının olumsuz etkilenmemesi için klavyenin aynı anda birden fazla tuşa basmayı mümkün kılması gerek. Daha iyi bir oyun deneyimi için key rollover değeri en az 5 olan oyun klavyelerini tercih edin.

Programlanabilir Tuşlar ve Komutları Unutmayın!

Tuşların oyuna veya kullanıma göre yeniden programlanabilir özellikte olması hem daha iyi bir oyun deneyimi sunar hem de kendi ihtiyaçlarınıza göre klavyenizi adapte edebilmenizi sağlar. Bazı oyun klavyelerinde komut atanmamış “boş” tuşlar bulunurken, bazı klavyelerde komutları değiştirme seçeneği bulunabilir. Dolayısıyla kendi oyun ihtiyaçlarınıza göre almayı düşündüğünüz klavyenin tuşlarının ne ölçüde programlanabilir olduğunu kontrol ederek daha kişiselleştirilmiş bir oyun deneyimi yaşayabilirsiniz.

Estetik ve Pratik Kullanım için Aydınlatmalı Tuşlar

Rengarenk aydınlatmaya sahip oyun klavyeleri oyuncular için olmazsa olmaz aksesuarlardan biri. Ancak aydınlatmalı tuşların tek işlevi estetik değil elbette. Bazı klavyelerde en çok kullandığınız komut tuşlarını farklı renklerde işaretlemek veya daha parlak hale getirmek mümkün, bu da klavye kullanımını kolaylaştırmanın yanı sıra oyun performansını da arttıran bir özellik.

Aldığınız klavyenin renklerini ve aydınlatma şiddetini ayarlayabilmek ve özelleştirebilmek sizin için önemliyse oyun klavyenizi satın almadan önce aydınlatma seçeneklerine mutlaka göz atın!

0 Yorum
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Domain Yurdu – Domainler, Siteler ve Markalar İçin Pazaryeri ve Danışmanlık Hizmetleri

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.