Giriş Yap / Kayıt Ol

PHPBot: PHP’de Leb Demeden Leblebiyi Kodlayın!

Tarih: 18 Kasım 2017   Kategori: Programlama   Yazar: Being  |  2220 kez okundu

Programlamaya yeni başlayanların, eski toprak gelişticilere göre daha şanslı olduğu su götürmez bir gerçek. Geliştirme ortamı yazılımları ve eklentileri sayesinde artık tüm satırı baştan sona yazmak zorunda değiliz. Çoğu kod editörü henüz biz kodun başını getirmeden sonunu getiriyor. Otomatik kod oluşturamadığı durumlarda ise en azından şablon haline gelen bölümleri bizim için oluşturuyor. PHP dilini yalayıp yutmuş arkadaşlar için bu güzel bir şey. Fakat ya henüz yolun başındaysanız ve fonksiyonları ezberleme konusunda ciddi sıkıntılar çekiyorsanız ne olacak?

PHPBot, sizin için otomatikleştirilmiş PHP kod şablonları hazırlayan yardımcı bir bot. Tamamen ücretsiz olarak kullanabileceğiniz PHPBot’a hatırlamadığınız veya hatırladığınız bir PHP fonksiyonunu giriyorsunuz. O da sizin için bu fonksiyonu özetleyen hazır kalıp bir şablon kod satırını sunuyor.

Örneğin PHP’nin yapı taşı ve en basit fonksiyonlarından biri olan Echo komutunu kullanmayı mı unuttunuz, ya da Echo ile ilgili hazır bir şablona mı ihtiyacınız var? PHPBot’dan Echo fonksiyonunu istediğinizde PHPBot sizin için Echo ile oluşturulan örnek bir şablonu hazırlıyor, yetmiyor fonksiyonla ilgili olarak hatırlamanız gerekenleri de şablona iliştiriyor.

PHPBot’un her zaman başarılı ve %100 hatasız olduğunu iddia etmek elbette mümkün değil fakat birçok açıdan işlevsel ve işinizi kolaylaştırabilecek bir bot olduğu kesin. PHP’de bir “ksort” fonksiyonuna ihtiyacınız olduğunda bunu sıfırdan yazmak yerine PHPBot’un sizin yerine oluşturmasını sağlayabilirsiniz. İşte Ksort için kod istediğimde PHPBot’un bana sunduğu;

$fruits, array’ını değiştirerek hemen projemizde kullanabileceğimiz hazır bir kod kümesine sahip olduk bile.

PHPBot’un henüz yenice geliştiriciler tarafından kullanılmaya başlandığını ancak sistem geliştiricilerinin kararlılıkla botlarını geliştirdiklerini belirtmeyi de unutmayalım. Başlangıç aşamasında olan veya tüm kodları satır satır yazma takıntısı olmayan bir geliştiriciyseniz, PHPBot’un nimetlerinden faydalanmak isteyebilirsiniz.

PHPBot projesini siz nasıl buldunuz? Projeleriniz için kod yazarken kullanmayı düşünür müsünüz?

9 Yorum
berkaykrx avatar
berkaykrx • 11 ay önce
sadece "echo" kelimesine cevap veren bir *ptal robot smile
Yeninesil44 avatar
Yeninesil44 • 11 ay önce
editorde deki hazır sablonlardan farkı neki? Fazladan birkac sablon daha eklicekler smile Örnek fore yazdıgımda bütün foreach döngüsü olusuor zaten
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Fazladan birkaç şablon ve her editörde bu tarz özellikler bulunmayan arkadaşları da kucaklamak istiyorlar smile Şu an sistem çok yeni maharetlerini görmek için biraz beklemek gerekecektir.
mrscode avatar
mrscode • 11 ay önce
Çalışma mantığını ya da kolaylık sağladığı şeyi tam anlamadım. Mesela foreach nasıl kullanılır diye foreach yazdım cevap yok, function yazdım cevap yok, bir kaç şey daha denedim aynı. Ben mi yanlış bir şey yapıyorum ki acaba anlayamadım :/
Being avatar
BeingEDİTÖR • 11 ay önce
Foreach'i bende denedim. Cevap yok değil, henüz bunun için bir şablon oluşturmadıklarını fakat kullanımı için göz atabileceğimiz bir kaynağa link veriyorlar.
JumperTech avatar
JumperTech • 11 ay önce
Güzel bir proje, zamanla geliştirip başka yönlerden de insanlara PHP hakkında destek verebilirler umarım.
ÖmerGünay avatar
ÖmerGünay • 11 ay önce
Mcafee siteye girmeme engel oluyor riskli diyor. smile
Eva avatar
Eva • 11 ay önce
şimdi yapay zekayada el atarlar smile:D kendi kendine yazan bir sistem olsa güzel olurdu smile
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 11 ay önce
Yani diyorsunuz ki siz yazılımcılar zaten açtınız daha da aç kalın xD
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.