Giriş Yap / Kayıt Ol

Sahibinden.com’un Haksız Rekabet Cezası 10,6 Milyon TL!

Tarih: 02 Ekim 2018   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Being  |  2395 kez okundu

Haksız rekabet gerekçesiyle Rekabet Kurumu’nun karşısına çıkan Sahibinden.com’un ödeyeceği ceza faturasının tutarı bugün belli oldu: 10,6 milyon TL

Sahibinden.com bir süredir kullanıcılarına fahiş fiyatlandırma uyguladığı iddiasıyla eleştiriler ve şikayetlerin odağındaydı. Son aşamada yargıya taşınan ve Sahibinden.com’un 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine ilişkin yürütülen soruşturma, bugün sona erdi.

Rekabet Kurumu’nun açıklamasına göre Bilgi Teknolojileri’nin “vasıta ve emlak satış/kiralama hizmetlerine yönelik online platform hizmeti pazarlarında aşırı fiyat uygulamak suretiyle rekabet” yasasını ihlal ettiği belirtilen Sahibinden.com’a dosyanın müzakeresi sonunda, 4054 sayılı Kanun’un 16’ncı maddesi uyarınca, 10 milyon 680 bin 425 lira idari para cezasına çarptırılmasına oy çokluğuyla karar verildi.

Rekabet Kurumu’nun sonuçlanan davaya ilişkin olarak yaptığı açıklama ise şöyle:

01.10.2018 tarihinde Rekabet Kurulunca dosyanın müzakeresi sonucunda; Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiğine, dolayısıyla aynı Kanun’un 16. maddesi uyarınca adı geçen teşebbüse idari para cezası verilmesine karar verildi.

Yargı yolu Ankara İdare Mahkemeleri olmak üzere gerekçesi daha sonra tebliğ edilecek olan 01.10.2018 tarih, 18-36/584-285 sayılı kararın açıklama metnine ulaşmak için tıklayınız.

Sahibinden.com özellikle emlakçılar ve oto galericileri tarafından fiyat politikasına ilişkin olarak sıkça eleştirilip, boykot ediliyordu.

Sizce Sahibinden.com’un ceza faturasından sonra üyeleri güneşli günler bekliyor olabilir mi? Cezanın doğru bir karar olduğuna inanıyor musunuz?

36 Yorum
gunermstf avatar
gunermstf • 2 hafta önce
Şimdi gerçekçi olalım, burada 2. el ürün arayan herkesin girdiği siteden bahsediyoruz. Hatta aramızda instagramda gezer gibi ilanları gezenler var. Adamlar Türkiye'nin en iyisi. Fiyatlar çok mu geliyor? Alma o zaman? Başka sitelere ver ilan? Apple çok iyi bir telefon ama çok pahalı. Türkiye o zaman Apple'a da ceza kessin? Valla canım ülkem mevzu para koparmak oldu mu bak nasıl da işliyor yasalar kanunlar smile
Barada35 avatar
Barada35 • 5 gün önce
Çok güzel konuşmussun be abim.
Mrtcn avatar
Mrtcn • 2 hafta önce
Cezayı saçma buluyorum, sonuçta serbest piyasa adam istediğini yapar...
gokenim avatar
gokenim • 2 hafta önce
piyasada tek diye istediği gibi fiyat geçiremez ama
saydek avatar
saydek • 2 hafta önce
işi bilmediğin için saçma geliyor sana örnekle anlatayım wmaraci webmaster siteleri arasında rakipsiz her açılan ilan kitleye hitap ediyor ama wmaraci üyelere diyorki artık ilan başı 1 lira değil 100 lira ödeyeceksin seoculara diyorki 100 lira kurumsal ilan acabilirsinden 1000 liraya acabilirsine döndü ha şunu diyebilirsin site istediği rakamı ister öyle olmuyor işte rekabet diye bir kavram var ve google nasıl arama motorunda rakipsiz sahibinde öyle.
işte sahibinde bunu yaptı emlakcılara galericilere faiş fiyatla kurumsal ilan verme hizmetine döndü dükkan kirası gibi adamlardan para alıyor.
xsafa avatar
xsafa • 2 hafta önce
Tamam da adam dükkanında yapmadığı satışı sahibinden de yapıyor , çoğu dükkan sahibi sırf satışlarının çoğunu sahibinden sayesinde yapıyor adamlarda haklı olarak hakkını istiyor.
siberates avatar
siberates • 2 hafta önce
İşi bilmeyen ticaretten anlamayanlar atıp tutmuş sahibinden.com tüm Türkiyenin ziyaret ettiği bir sayfa fiyatların fahiş olması çok normal dahada fahiş olması gerekir çünkü en iyileri ayakta tutmaya çalışan bir yer burası herkes ilan verse ilan çöplüğüne döner burası benim şirketin 10 yıllık üyeliği var burda 10 yıllık bir firma ile yeni açılmış bir firma hizmet ve tecrübe açısından bir olamaz.
Her önüne gelen ilan vermemesi adına yapılan bir fiyat politikası bu. Ceza saçma olmuş fiyatlar dahada artmalı hizmet ve ürün kalitesinin artması adına.
Ufuk Kürekçi avatar
Ufuk Kürekçi • 2 hafta önce
Yanlış düşünüyorsunuz adamın şahin arabası var satcak aylık 500 tl ilan parasımı alınsın nası koysun arabayıda siteye versin olmadı herkezin belli bi bütcesi var ve bu site türkiye için var fiyatlar adil olmak zorunda
syrus avatar
syrus • 1 hafta önce
Tekbir ilana arabamı satıcam dediğinde para ödemiyorsunuz. Galerim var dükkan açmak istiyorum dersen para ödüyorsun.
plex avatar
plex • 2 hafta önce
Çok güzel olmuş . Piyasada tekel diye saçma sapan fiyatlar çekiyorlar millete umarım daha çok ceza keserler.
ismail avatar
ismail • 2 hafta önce
Sahibinden tekel değildir. Bir sürü alternatifi bulunmakta. Üstteki yorum gibi serbest piyasa diye bir şey var.

Devlet hizmeti olsa hadi neyse de özel bir şirketin koyduğu fiyatları kullanıcılar beğenmiyor diye ceza vermek çok şaşırtıcı. Hayatta bir çok alanda var böyle şeyler, aynı özelliklerdeki bir telefonu bir marka diğerinde daha fazla fiyata satıyor diye ceza alıyor mu mesela?
plex avatar
plex • 2 hafta önce
öyle birşey yok işte en çok ziyaretci bu site alıyor ilan veren kişi mecbur ilan veriyor el mahkum iş yapmak için . Bunun bilincinde oldukları için saçma sapan fiyatlandırma politikaları var insanı sömürmek üstüne kurulu. Serbest piyasa diye insanlar sömürme diye birşey olamaz.
ismail avatar
ismail • 2 hafta önce
Tabii ki de olabilir. Hatta mantıklıdır da. Önce yükselmek için ucuzdan, sonra kâr yapmak pahalıdan hizmet veriyorlar işte.

Fiyat konusunda abartmış olsalar bile bunun cezasını devletin değil, kullanıcıların vermesi gerekir.
Mustafa avatar
Mustafa • 2 hafta önce
Mantıklı bir aciklamasi var aga devlete para lazim serbes piyasaya kimse mudahele edemez ederse bizim basimizdakiler gibi merkez bankasina mudahele etti dolar oldu 7 tl faizler uctu.
plex avatar
plex • 2 hafta önce
Sizin düşünceniz saygı duyuyorum ama benim için cezayı kimin kestiği önemli değil.
Zent avatar
Zent • 2 hafta önce
Serbest piyasa diye bir şey yok olsa Rekabet Kurumu olmaz. Sizin yorumlarınızla eleştirilerinizle olmuyor bu iş. Kanun ne diyorsa o iyi veya kötü değiştirmek istiyorsanız politikacı olacaksınız. Farzı misal bir ürün için belirlenen fiyat minimum 5 maksimum 15 bu fiyatların altında veya üstünde satarsan bu kanunun bu maddesine göre cezayı yersin diyor.
NotBil avatar
NotBil • 2 hafta önce
100 liraya web sitesi yapanların ceza yediğini hiç görmedim ?
rasaserenduran avatar
rasaserenduran • 2 hafta önce
Sahibinden.com'un eski bir çalışanı olarak olayı aktarayım . bundan bir kaç yıl önce adı geçen sitede saha satış uzmanı olarak görev yaptım ve sorumlu olduğum kategori galericiler kategorisiydi. o dönem bir yapı değişikliğine gidildi ve normal fiyatın 2 katı gibi bir ücret talep edildi. tabiiki herkes öpe öpe bu ücretleri ödemek zorunda kaldı. akabinde adı geçen siteye üye olan kullanıcılar alternatif aramaya başladı. o dönemin galericiler odası başkanıyla görüşmemde alternatif bir siteye yöneleceklerini söylediler. neyse aradan zaman geçti tepkiler arttı . işler düştü herkes tehditler savuruyor üye olmayacağız sizi bitiricez gibisinden . ben bir süre sonra işimden ayrıldım ve rakip olan başka bir siteye işe başladım . şikayet eden aynı galericilere adı geçen sitenin fiyatlarından %60 daha ucuz bir üyelik teklifinde bulununca sizden hiç arama gelmiyor sahibinden daha iyi gibi laflar duydum . yani durum şudur arkadaşlar DEVEYİ DİKEN ADAMI S..... YARANIR. bu galerici ve emlakçı esnafına hiç birşey olmaz . üstelik serbest piyasa isteyen istediği paraya üyelik satar. bizim insanımızda destek omuzlamak gibi kavramlar maalesef yok.
siberates avatar
siberates • 2 hafta önce
Bu yazınız üste yazdığım yazıyı bir nebze doğrular nitelikte herkes şikayet ediyor fakat kimse gitmiyor çünkü en çok verim alınan ilan sitesi elbette payalı olucak payalı olmasa herkes ilan verse ne olur sizce ?
rugal34 avatar
rugal34 • 2 hafta önce
Kazandığı paranın vergisini ödediği gibi kanunlara uyması gerektiğinden dolayı ceza hakedilmiş olarak düşünmekteyim. Yapılan her işin bir bedeli vardır. Demek ki bu bedeli kanunlara uymamak pahasına aşmışlar.
Komut avatar
Komut • 2 hafta önce
Serbest piyasa diyen arkadaşlara izafen; serbest piyasa yalnızca serbest bölgelerde gerçekleşir. Serbest piyasa diye bir kavram yasal sınırlar içerisinde yoktur. Türkiye'de rekabet kurumu bulunmaktadır. Ülke sınırları içerisinde denk, dengi yada denge yakın kuruluşların ve ayrıca piyasa rekabet kurumunun analiz yaptığı rakamlarda altı, üstü rakamlarda belirli orana kadar kar marjı elde edilebilir. Sahibinden.com Türkiye sınırları içerisinde Türk Ticaret Kanununa göre hareket etmek zorundadır. Eğer etmiyorsa ceza alması da çok normal ki iyi de olmuş. Ne kadar otomotiv, emlak ve yedek parça satan firma varsa dünya bedeller ödüyordu. Ha sahibinden bu rakamları aşağı çeker mi? Hiç sanmam, kazandıkları rakam ödediklerinin çok çok üstünde. Neyse geçmiş olsun diyelim.
Vtcam avatar
Vtcam • 2 hafta önce
Zorla mı satıyor paketleri ?
buzmavisi avatar
buzmavisi • 2 hafta önce
rakip çıkmaz ise böyle olur , yapacak bir şey yok.
SefaCanDemir avatar
SefaCanDemir • 2 hafta önce
İlanlar dan aldığı komisyon için mi kesildi bu ceza? Eğer öyleyse % kaç olduğunu merak ettim.
kbeyoglu avatar
kbeyoglu • 2 hafta önce
Keşke ceza tayininden önce şirket uyarılarak, fahiş fiyat politikasını sonlandırması istense ve bir süre verilseydi, bu süre içinde gerekeni yapmadığı takdirde cezalandırma cihetine gidilseydi daha adilane bir karar olurdu diye düşünüyorum. Zira dünyanın devleştiği, ülkemizin ise yerinde saydığı internet ekosisteminde, güçlü ve devamlılık arzeden bu ve benzeri sitelerimize sahip çıkmamız şarttır.
Caparizm avatar
Caparizm • 2 hafta önce
Yerinde bir karar olmus , umarim bu tür durumlar genel anlamda internet ile satis yapan her kurulusu kapsar.
Asa avatar
Asa • 2 hafta önce
ceza yerinde olmuş bu işi bi tek sen yapıyorsun diye kimsenin ekmeğine pançik atamazsın. Sonuçta T.C insanlarına hizmet eden ve kar eden bir firmasın o yüzden art niyet var demekki
BEYTULLAH avatar
BEYTULLAH • 2 hafta önce
Dolandirmaya çalisken birsey yoktu en sonunda kendisi patladi bende mahkemeye verecem sahilbindeni
natyes avatar
natyes • 2 hafta önce
bu konuya bakıp söz konusu sitenin çook eski halini hatırlarım sayenizde girdim yeni haline baktım.
turkisko avatar
turkisko • 2 hafta önce
Verilen ceza çok saçma
sahibinden.com tekel değil alternatifleri var
sahibinden.com ilan fiyatlarını düşürse alternatifleri hiç tercih edilmez o zaman tekel olmuş olur.
Korkmaz avatar
Korkmaz • 2 hafta önce
Sahibinden nasıl tekel değildir diyorsunuz. Hak ettiklerinden az ceza aldılar orası kesin. Rekabet Kuru her ülkede var ve bundan Google da nasiplendi başkaları da. Karar veriyorlarsa bir bildikleri vardır. İyi olmuş.
delamis avatar
delamis • 2 hafta önce
websitesine ceza kesene kadar; gaz,elektrik vb. özelleşen kurumlara ceza kesin.
OmerAYDINOGLU avatar
OmerAYDINOGLU • 1 hafta önce
Cezası haksız buluyorum. Ülkemizde ayakta duran sayılı proje var. Bunlardan biri de sahibinden. Adamlar emek vermiş çalışmış yıllar önce kimsenin aklına gelmeyeni yapmışlar. Kullandıkları yazılım hazır yazılım bu arada herkesin bilgisi olsun ama iyi geliştirmişler.


Her neyse dediğim gibi bu ülkeye ne proje dayanır ne adam akıllı emek verilen siteler. Uber geldi, anında kovuldu. Yahu madem kapattın yap daha iyisini. Ama her daim bir proje kurulduğu an önce kimler zarara giriyor bir düşünme telaşı vs. Amerika bizi gıskaniy demeyi biliyoruz ama iş proje üretip dünyaya pazarlamaya gelince önce kendi projelerimizi biz kötülüyoruz bu tutmaz boş proje diye.


Konu nasıl buraya geldi bilmem ama bu konuda doluyum.

Artık bir projem var diye ortaya atılmaya korkar olduk...

Bu tarz projelere cezalar gereksiz adam isterse 6000 tl der isteyen alır istemeyen almaz. Satmak isteyen için onlarca platform var.
roland avatar
roland • 1 hafta önce
ilanblog kullan.
aliveli avatar
aliveli • 1 hafta önce
ceza haksız rekabet cezası değil. Haksız rekabet başka bir konu, cezanın sebebi hakim durumunu sömürücü fiyatlama yaparak kötüye kullanmak.
tayfun29 avatar
tayfun29 • 7 saat önce
Olayı şöyle çözümleyebilirsiniz;
Sahibinden.com eğer ki emlakçıdan fahiş fiyat alıp emlakçıyı zora sokuyorsa ve tekelleşmeden dolayı 100 vereceğine artık 400 ver diyorsa,emlakçıda bu zararı çıkarmak için müşteriden fahiş fiyat alacaktır.Burada zenginleşen tek kesimde sahibinden olur.
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.