Giriş Yap / Kayıt Ol

Sosyal Medya Analiz Servisi Klout Kapanıyor!

Tarih: 11 Mayıs 2018   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Being  |  1545 kez okundu

Klout’u hatırlayan var mı? Hemen hatırlatayım: Klout, 2008 yılında Twitter’daki bir hesabın takipçi sayısı, etkileşimi ve diğer detayları göz önüne alarak, hesabınız için bir popülarite puanı sunan (Klout Score) sosyal medya analiz servisiydi. İlk başta sadece Twitter’ı hedef alan servis, sonradan Bing, Facebook, Google+, Instagram, LinkedIn, YouTuve ve Wikipedia gibi kaynakları kullanarak global bir Klout Score’u oluşturmaya başlamıştı.

Uzun lafın kısası, hayatımızda bir dönem birbirimizle yarışmamıza neden olan Klout, resmi olarak 25 Mayıs 2018 tarihinde şarteli indirerek, internet dünyasına kalıcı olarak veda edecek. Klout’un bu şekilde sahneye havlu atması biraz ilginç, çünkü Klout 4 yıl kadar önce bir sosyal medya yazılım şirketi olan Lithium Technologies tarafından 200 milyon dolar ödenerek satın almıştı. Lithium’un Klout’a dair ilk planı şirketin halka arz olmasıydı, fakat beklenen halka arz hiçbir zaman gerçekleştirilemedi.

Lithium, sosyal medya pazarlama kampanyalarının da aralarında yer aldığı bir dizi aktif hizmetler dizisine sahip. Görünüşe bakılırsa Klout artık bu hizmet zincirinin bir parçası olarak işlevsel değil. Şirketin CEO’su Pete Hess’in Lithium’un topluluk forumlarından yayınladığı kapanma notunda: “Klout’u satın almak, Lithum’a değerli AI ve makine öğrenimi yetenekleri kazandırdı ancak Klout artık tek başına servis olarak uzun dönem strateji planlarımızın içinde yer almıyor.” açıklamasında bulundu.

Klout efsanesinin anısı yaşatılacak

Klout kalıcı olarak kepengi indiriyor fakat gösteri tamamen sona ermiş değil. Lithium, kısa bir süre sonra “Twitter'a dayanan yeni bir sosyal etki puanlama metodolojisi” kullanan yeni bir araç yayınlayacaklarının müjdesini verdi.

Yayınlanan yeni araç sayesinde Klout’un boşluğu doldurulabilir mi bilinmez ancak Klout’un artık geçerliliğini yitirmiş bir internet servisi olduğu gerçeğini de görmezden gelemeyiz.

Siz Klout’u hatırlıyor musunuz? Kullanma fırsatınız olmuş muydu ve kapanması hakkında ne düşünüyorsunuz?

4 Yorum
Hermes avatar
Hermes • 8 ay önce
En az bi 5 sene öncesi falandı, kullandım bir süre. Ama yaptığı analiz ve değerlendirmeler doğruluktan öte, yakınından bile geçmediği için bir süre sonra bırakmıştım. Kendisini de hiç geliştirmedi, atıl durumda kaldı. Doğru bir karar almışlar kapatmakla.
ASametYildirim avatar
ASametYildirim • 8 ay önce
Adını bile ilk kez duydum kapanmasa belki hiç duymayacaktım smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 8 ay önce
Klout, insanların Google'a girip "Sosyal medya nedir?" araması yaptığı yıllarda popülerdi smile (Abartmıyorum smile) Onun için birçok kullanıcının bilmiyor olması normal smile
barkodajans avatar
barkodajans • 8 ay önce
kapatacaklarına birine versinler işi görülür smile
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.