Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Sosyal Medya ve İnternet Bağımlığını Durduran Mobil Uygulama: ZenScreen

Tarih: 29 Mayıs 2018   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Being  |  3091 kez okundu

Şu an bu içeriği okuduğunuza göre dijital dünyanın kenarından köşesinden bir koltuğunuz var. Hatta belki sosyal medya ana geçim kaynağınız olabilir. Fakat bu içeriği okuduğunuza göre büyük ihtimalle, akıllı telefonunuzla aranızdaki inişi çıkışlı ilişkiden dolayı yaşadığınız bazı ufak pürüzler var. Opera’ın da desteklediği yeni girişim ZenScreen sizi bu sıkıntılardan kurtarmayı hedefliyor.

ZenScreen, mobil cihazınızda uygulama kullanımınızı kontrol altına almak ve değersiz uygulamalarda kaybettiğiniz zamanı telafi etmek istiyor. Opera’nın 700 bin dolarlık yatırımıyla fonlanan girişim, özellikle kendine dijital detoks uygulamayı isteyen kullanıcılara ulaşmak istiyor. Peki, ZenScreen tam olarak nasıl akıllı telefonlarımızı elimizden bırakıp, işimize gücümüze daha çok zaman ayırmamıza yardımcı oluyor?

ZenScreen, Opera’nın yeni sahibi Skyfire şirketinin kurucu ortağı Nitin Bhandari’nin geliştirdiği ve “AppKins Digital Health Pyramid” adını verdiği piramit şemasını kullanıyor. Bu piramit şemasına göre hangi uygulamaları gün içinde ne kadar kullanmak istediğinizi belirliyor ve ardından ZenScreen’in dijital diyetinize bağlı kalmasına yardımcı olmasını bekliyorsunuz.

Mesela, ZenScreen’in Smart Morning (Akıllı Sabahlar) özelliği sabahları sosyal medya uygulamalarında sadece 10 dakika vakit geçirmeniz üzere sizi sınırlandırıyor. Kalan 20 dakikalık süreçte sadece işle ilgili olan uygulamalara ulaşabiliyorsunuz. Uygulamanın başınızda anneniz gibi “Hadi oğlum, bırak elinden o telefonu” şeklinde verdiği telkinler sayesinde, tüm gününüzü Instagram’ın Story’lerinde ve Keşfet menüsünde geçirmekten kurtarabiliyorsunuz.

Benzer şekilde bir günde sosyal medya uygulamalarında ne kadar vakit geçireceğinizin kontrolünü de ZenScreen size bırakıyor. Uygulama arka planda hangi uygulamaların yürütüldüğünü analiz etmek ve sizi daha sağlıklı internet kullanım alışkanlığına sevk etmek adına özel bir VPN servisinden faydalanıyor. Nitin Bhandari’nin söylediğine göre bu VPN sayesinde hassas bilgileriniz sadece uygulama üzerinde çalışıyor ve ZenScreen’in sunucularına doğrudan ulaşmıyor.

Ailenize, işinize veya hobilerinize daha fazla vakit ayırmak, sosyal medyada ve değişik değişik uygulamalarda heba ettiğiniz zamanı cebinizde biriktirmek istiyorsanız ZenScreen’e bir göz atmayı düşünebilirsiniz. ZenScreen’i iOS ve Android cihazlarınızda kullanabileceğiniz gibi Google Chrome eklentisi olarak da senkronlayarak kullanabiliyorsunuz.

Başlangıçta kısa bir süre için ücretsiz servis sunan ZenScreen, sürece alıştıktan sonra sizden aylık 4.99 dolar abonelik bedeli talep ediyor. Nitin Bhandari, abonelik fiyatını belirlerken ortalama bir spor salonunun aboneliğini baz aldıklarını ve zihnini düşünen kullanıcıların alışkanlıklarını şekillendirmek adına bu rakamın oldukça makul olduğunu belirtiyor.

Eğer dijital detoks fikri kafanıza yattıysa veya mobil cihazınıza günlük ne kadar zaman harcadığınızı öğrenmek istiyorsanız -eminim sonuçları sizin için de şaşırtıcı olacaktır- belki ZenScreen’i denemek isteyebilirsiniz.

8 Yorum
gunermstf avatar
gunermstf • 2 yıl önce
yani sosyal bağımlılığınızı ancak bu uygulama ile durdurabiliyorsanız geçmiş olsun smile
Stark_IV avatar
Stark_IV • 2 yıl önce
Garip ama hoş bir uygulama
Kiroglumarket avatar
Kiroglumarket • 2 yıl önce
Üstat konu başlığında imla hatasıvar " durdudan "
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Teşekkür ederim, düzenledim smile
Mad avatar
Mad • 2 yıl önce
Google limitsiz olmuş ama google üzerinden bütün sosyal ağlara girebilirsin smile
Okan_IŞIK avatar
Okan_IŞIK • 2 yıl önce
Ya bu uygulamaya da bağımlı olursak ne bok yiyecez
Being avatar
BeingEDİTÖR • 2 yıl önce
Bir psikiyatri kliniğinden randevu alabilirsin, ya da istersen 15 Temmuz Şehitler Köprüsü için de sana randevu ayarlayabilirim.
Melisa avatar
Melisa • 1 yıl önce
allaha şükür kendime hakim olabiliyorum smile
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.