Giriş Yap / Kayıt Ol

Tweet’lerinizi Artık Uzun Uzadıya 280 Karakter Atabilirsiniz!

Tarih: 08 Kasım 2017   Kategori: Sosyal Medya   Yazar: Being  |  1414 kez okundu

Uzun uzadıya derdini anlatıp içini dökmek isteyenler, her bir karakteri teker teker sayıp cümlelerini daraltmaktan bıkanlar için müjde! Twitter’ın bugün yaptığı resmi güncellemeyle artık Tweet’lerimiz iki kat daha uzun olabilecek. Günün erken saatlerinde Twitter’ın yaptığı güncellemeyle birlikte internet sitesi ve mobil uygulamalardaki Tweet karakteri sınırı resmen güncellendi. Bundan sonra Twitter kullanıcıları isterler ise (ki isteyeceklerdir) 280 karakter uzunluğunda Tweet’ler atabilecek.

Tweet’lerin uzunluğuna ilişkin olarak ilk güncellemeler geçtiğimiz Eylül ayında yapılmıştı. İlk aşamada bu değişikliği ölçümlemek isteyen Twitter, bölgesel olarak ve yalnızca kısıtlı sayıda kullanıcı 280 karakterlik Tweet’ler özelliğini sunmuştu. 

İnsanlar Uzun Tweet’leri Seviyor!

Twitter’ın 280 karakterlik Tweet’lere ilişkin yaptığı analiz raporuna göre 140 karakterin 280’e güncellendiği test bölgesinde yaşayan insanlar daha fazla Tweet atmaya başlamışlar. Tüm düşüncelerinizi kısa kısaya bir cümlenin içinde anlatmak doğal olarak insanın üzerinde bir baskı kuruyor. Bu baskı kullanıcıların daha az Tweet atmasına neden oluyormuş gibi görünüyor. Yapılan güncellemeyle birlikte bugün #280karakter Hashtag’i de TT olmayı başardı.

Eğer internet sitesi veya mobil uygulama üzerinden 280 karakterlik Tweet’lerini atamıyorsanız, uygulamalarınızı yeni sürüme güncellemeniz gerekeceğini unutmayın. Twitter’ın web sürümünde sıkıntı yaşıyorsanız internet tarayıcısı çerezlerinizi silmeyi deneyebilirsiniz.

Twitter Neden 140 Karaktere İzin Veriyordu?

Twitter, 2006 yılında doğduğunda servisin öncelikli amacı operatörler aracılığıyla kullanılmasını sağlamaktı. Bir SMS atarak Tweet atmak işin felsefe taşını oluşturuyordu. Bir SMS’in içine sığan karakter sayısı ise 160 karakterden oluşuyor. Twitter bir hinlik yaparak 20 karakteri kullanıcı adı için ayırmıştı. Böylece kullanıcıların Tweet atabileceği karakter sayısı 140 ile sınırlı kalmıştı.

Sonraları SMS olayı rafa kalktı ve Twitter başka bir kılıfa büründü ancak 140 karakter sınırı bugüne kadar devam etti. Bunun nedeni ise insanlara hızlı içerik sunmaktı. İnsanlar söz konusu yazılı metinler olduklarında kısa içeriklerle daha çok ilgileniyor. Twitter 140 karakter ile hüüp diye tek çekimde tüketebilecek içerikler dendiğinde akla ilk gelen isim olmayı başarmıştı.

Bugünün internet ve sosyal medya tarihi için bir ilk olduğunu tarihe not düşelim. Tabii tek başına not düşmekle olmaz, WM Aracı olarak biz de ilk 280 karakterlik Tweet’imiz ile duygu ve düşüncelerimizi dile getirelim :)

280 karakterlik Tweet’ler hakkında siz ne düşünüyorsunuz?  

5 Yorum
AdSenseİşi avatar
AdSenseİşi • 1 yıl önce
düz 1000 olsa daha iyi olur bence smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 1 yıl önce
O zaman mikro blogging olayı ortadan kalkmış olur ama smile
Kodespa avatar
Kodespa • 1 yıl önce
aga 480 de olsa bizim milletin anlatacakları bitmez sıralamayı yapar;
1- Türkiyede zam oranları...240
2- Türkiye savaşa hazır mı ? ...240
Ahmet avatar
Ahmet • 1 yıl önce
Facebook'dan kaçtık Twitter'a, şimdi nereye kaçacağız acaba hergün ana sayfada işin yoksa roman oku..
Inchredible avatar
Inchredible • 1 yıl önce
Saçma bir platform Twitter. Yazma eyleminin ön plana çıktığı bir yerde, yazma eylemini sınırlandırmak absürt! Komik bir gelişme ...
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.