reklam
reklam

Üzerine Konuşmalıyız: Flu TV

Bu yazı serisinde herhangi bir YouTube kanalı özelinde konuşacağımı ve hatta bir YouTube kanalı özelinde başlık atacağımı düşünmezdim. Ancak bunu hak eden bir içerik üreticisi varsa o kesinlikle Flu TV. Dolayısıyla yazı fikrimi bir kenara not ederken “Doğru ya!” şeklinde bir gülümseme suratımı sardı diyebilirim.

Öncelikle Flu TV’nin ne olduğundan sonra da başarısından konuşalım. Flu TV, Mustafa Seven ve İlker Canikligil tarafından kurulmuş olan bir YouTube kanalıdır. Daha önce IFA (İstanbul Film Akademisi) kanalında ‘Olmaz Öyle Saçma Şey’ programını hazırlayan İlker Canikligil’in bu kanaldan ayrılmasıyla canlandırılan kanal, benzer formatta pek çok içeriğin de üretildiği bir alan halini almıştır. Aslen bir reklam yönetmeni olan İlker Canikligil bu kanalı 2007’de kurduğunu ancak canlandırmaya çekindiğini pek çok söyleşisinde belirtiyor. Başarılı YouTube kanalında bugün pek çok uzmanın ve kamuoyu sahibinin programlarının olduğunu görebiliyoruz. Flu TV kanalı için kesinlikle günümüzün eğitimli bireylerinin eğlence kaynağı olduğunu söyleyebiliriz. Peki, bunu başaran kanal nasıl süreçlerden geçti dersiniz?

Denemekten de Yanılmaktan da Korkmamak

Aslında işi iki bütün halinde görmek mümkün diyebiliriz. Bu yönlerden birisi profesyonel yönü, diğer taraftaysa amatör ruh halen mevcut bir durumda bizi bekliyor. Bu hali için YouTube’un ekosisteminin kısa bir özeti olduklarını söyleyebiliriz. Bir yandan uzman hekimlerle, alanının ustası profesyonellerle teknik anlamda eşsiz işler ortaya koyuyorlar. Diğer bir yandansa program konsepti denemekten, hata yapmaktan ya da yanlış isimlerle hareket etmekten hiç çekinmiyorlar. Bir isimin kanaldan ayrılıp, başka kanalda yer alması normalde bir eksiklik olarak görülebilecekken Flu TV’de bu akışın bir parçası ve amatör ruhtan hiç de bağımsız değil. Tabii kendileri ne düşünüyor çok bilemiyorum, bu benim gözüme yansıyan bir ‘Başarı getiren’ diyebilirim.

Doğrusu geleneksel medyanın yerini tamamen yeni medyaya bırakmaya başladığını söyleyebileceğimiz bugünlerde, Flu TV gibi bazı kanalların yeni medya hanesine önemli puanlar kazandırdığı çok açık. Bu puanların yazılmasında da ister kabul edelim, ister etmeyelim denemek yatıyor. Çünkü denemek, deneyimi getirir ve bu adalar henüz ilk kâşiflerini bekliyor. Onlarla birebir aynı deneyimlerini anlatarak paylaşabilecek başka birisi yok.

Eleştiri ve Linçlerle Yılmamak

Doğrusu gerek İlker Bey’in dobra duruşu gerekse bir hata olarak iletişim bozukluğu platformun bol keseden linç yemesine sebep oluyor. Hakarete varan seviyede ağır eleştiriler zaten gözlemlenir bir biçimde sürekli olarak sosyal medyada ve video yorumlarında görülebiliyor. Sanıyorum ki bu yüksek izlenme sayılarının ve ortalamadan hallice daha iyi durumda bir izleyici kitlesine sahip olmanın getirdiği doğal bir durum. Ancak bazı dönemlerde karşılaştıkları linçlerin de hakkını yememek lazım. Biraz duygusal birisi bu saldırıların ardından tekrar dönmemek üzere mecrayı terk edebilirdi. Ancak bunlarla yılmamak ve yollarında devam etmek kanal için başarının anahtarlarından birisi oldu.

Şimdilik kazanç sağladılar mı yoksa para yakmaya devam mı ediyorlar bilemiyorum doğrusu. Siz ne dersiniz? Yorumlarda fikirlerinizi bekliyoruz efenim.

Bu içeriğe tepkini gösterebilirsin! 👍 3 / 5 (1 değerlendirme)

1 kişi bu içerik hakkında tepkilerini gösterdi. Sen de tepkini göstererek yazarlarımıza geri bildirim verebilirsin.

Yorumunuz

Yorum yapmak için giriş yapın.

  Son Yorumlar

  Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al