Giriş Yap / Kayıt Ol
sosyal.market

WhatsApp, “Paraya Para Demeyeceği” İlk Ücretli Özelliğini Duyurdu!

Tarih: 01 Ağustos 2018   Kategori: Yazılım   Yazar: Being  |  4361 kez okundu

2017 yılında, tabaktan çıkan gıcırtı uyuzluğunda bir soruyu WM Aracı Blog’da ele almıştık: WhatsApp Nasıl Para Kazanıyor? Bu içerikte kısaca WhatsApp’ın henüz bazı dolaylı gelir kanallarına sahip olduğundan, ancak doğrudan gelir kaynaklarını oluşturmadığından bahsetmiştik. Biraz da müneccim yanımızı kullanarak, WhatsApp’ın henüz kullanıcı toplamaya çalıştığından ve elbet bir gün ciddi gelir modelleriyle ortaya çıkacağını belirtmiştik. O büyük gün geldi. WhatsApp, bugün ilk defa doğrudan para kazanabileceği gelir modelini duyurdu.

WhatsApp’ın paraya para demeyeceği gelir modeli, WhatsApp Business API yardımıyla çalışacak. Bu API’yi kullanan işletmeler ilk 24 saat boyunca ücret ödemeden tüm kullanıcılardan gelen mesajları yanıtlayabilecek. 24 saatlik deneme sürümünün arından WhatsApp’ın ülke bazında belirleyeceği mesaj başı ücretlendirme tarifesi geçerli olacak.

WhatsApp Business API için mesajı ilk alan taraf olma şartı hala güncelliğini koruyor. Bir kullanıcı işletmeye mesaj göndermediği sürece WhatsApp Business üzerinden mesaj gönderilemeyecek. API’nin bazı akıllı özellikleri de yok değil. Örneğin kargo doğrulaması, randevu, hatırlatmalar ve biletler için programlanmış mesajlar gönderilebilecek. İşletmeler dilerse manuel yanıtlamalar için Zendesk ve Twilio gibi servislerle de WhatsApp Business API’nin nimetlerinden faydalanabilecekler.

WhatsApp, Facebook ile de Para Kazanacak!

WhatsApp için bugün resmi olarak duyurulan bir başka gelir modeli de Facebook üzerinde kullanılabilir olan yeni reklam modeli oldu. Merak etmeyin, WhatsApp tıpkı Facebook Messenger gibi size mesajlar göndermeyecek. Bu yeni reklam modeliyle işletmeler Business API kullanarak, Facebook reklamlarından tüketicilerin kendilerine doğrudan ulaşmalarını sağlayacak. Geçtiğimiz Eylül ayından bu yeniliğin geleceğini zaten öğrenmiştik fakat resmi olarak bugün duyurulmuş olması elbette önem arz ediyor.

Facebook’un 19 milyar dolar bedel ödeyerek 2014 yılında satın aldığı ve artık 1.5 milyar kullanıcısı olan WhatsApp için biraz para kazanma zamanı gelmişti. Facebook, WhatsApp’ın API desteğiyle; müşteri hizmetleri, call center’lar ve dijital pazarlamacılar için ucuz ve hızlı bir haberleşme alternatifi olmak istiyor. WhatsApp’ın bunların dışında farklı reklam modellerini ürününe ekleyip eklemeyeceğini ise önümüzdeki süreçte göreceğiz.

En sonunda para kazanmaya başlayan WhatsApp aslında hepimiz için güzel bir örnek değil mi? Şahsen ben artık WhatsApp’ın yeşil minnak ikonuna baktığımda “Para kazanmak istiyorsanız önce kullanıcıya ulaşmalısınız.” mesajını görüyorum. Siz ne düşünüyorsunuz?

12 Yorum
HarunDemir avatar
HarunDemir • 7 ay önce
Whatsapp Türklerin olsa şimdiye kadar alta üste adsense reklamlarını çakmışlardı. smile
zexon avatar
zexon • 7 ay önce
Günlük 100 mesaj hakkınız doldu! Dilerseniz 1 yıllık premium alabilir veya 1 video izleyerek bu mesajı gönderebilirsiniz.
InFlamesPhoenix avatar
InFlamesPhoenix • 7 ay önce
Paketler:
Dedikodu Paketi
*Günlük 100 dakika konuşma
*Günlük 5000 Mesaj
*Düğün takip sistemi (DLC)
====
Yunus Emre Paketi
*5000 dakika konuşma
*Günlük 400 mesaj
===
Premium Paket
*Sınırsız mesaj
*Sınırsız konuşma
divcoder avatar
divcoder • 7 ay önce
Yerli aramamotoru yapıp google reklamları dizenlere ibret olsun.
EfeCTN avatar
EfeCTN • 7 ay önce
FaceBook kullanımı azalınca , böyle şeylerin olması normal smile
Piedra avatar
Piedra • 7 ay önce
Kullanıcıları uygulamalara mahkum ettiklerinde, artık reklam politikalarını aktif ediyorlar. Reklamlar sanki uygulamada daha önce varmış gibi bir algı oluyor ve gelen ücretli özellikler kullanıcılar tarafından yadırgamıyor. Alışmış kudurmuştan beterdir smile
ramazayn avatar
ramazayn • 7 ay önce
Fazlasıyla iyi düşünülmüş.
hdizleyelim avatar
hdizleyelim • 7 ay önce
harbiden öyle smile zamanı geldi
bycaptan avatar
bycaptan • 7 ay önce
çaldıkları verileri gizlemek için iyi maske smileD şimdi kimse diyemeyecek yok neden reklam yok neden para ödenmiyor...
sofgames avatar
sofgames • 7 ay önce
Ben olsam firmalardan reklam alır bölgesel olarak istediği tüm kullanıcılara WhatsApp durum olarak çıkartırdım. İnstagram mantığı gibi.
Mrtcn avatar
Mrtcn • 7 ay önce
Whatsapp kullanmıyorum. Mutluyum
ishana avatar
ishana • 7 ay önce
icat edeni tebrik etmek lazım. yıllardır kullaılıyor. neredeyse her resmi ve özel kuruluşta whatsapp grupları kullanılıyor. ülkemizin aslında bilişim güvenliği konusunda ne kadar savunmasız olduğunun kanıtıdır resmi dairelerde kullanılan bu tür açık iletişim yazılımları
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.