Giriş Yap / Kayıt Ol
İhracat Neden Hepimiz İçin Önemlidir? [ VİDEO ]

Windows 11’e Ne Zaman Geçmeli

Tarih: 05 Kasım 2021   Kategori: Yazılım   Yazar: EranKucuk  |  683 kez okundu

İşletim sistemi değişikliği için çanlar çalmaya başladı sevgili okur. Windows 11 geldi ve Windows 10 kullanıcılarına bildirimler dağıtılmaya başlandı. Şu an orijinal bir Windows 10 kullanıcısı dilerse ücretsiz bir biçimde üst seriye geçebiliyor. Eğer gerekli bildirimler henüz karşınıza çıktıysa üzülmeyin, birkaç gün içerisinde sizin de karşınıza çıkacaktır. Peki, bildirim geldiği anda geçmeyeceğimize göre ne zaman ilerleyeceğiz Windows 11’e? Gelin bu soru üzerine konuşalım.

Windows 8 ile birlikte artık kullanıcıların çok iyi bildiği bir durum var. Yeni bir işletim sistemi değişikliği her zaman da iyi olmayabiliyor. Bazen değişiklikten önce uzun süre beklemek çok daha mantıklı bir yol oluyor. Zira sistem sorunlarıyla mücadele etmek, veri kayıpları ve sinir krizleri birkaç tıklama ilerimizde bizi bekleyebiliyor. Bugün herhangi bir veri incelememiş olsam da kolaylıkla Windows 7 kullanıcı sayısının 8 ve 8.1’den fazla olduğunu tahmin edebiliyorum. Aynı şeyi Windows 11’de de yaşamayacağımızın bir garantisi olmadığını biliyoruz. Bu yüzden değişikliği ne zaman yapacağımız daha anlamlı bir soru haline geliyor.

Şu An İçin Sorunlar Belirli

Genellikle işletim sistemleri yüksek sistem gereksinimleri gerektirmeyen, oldukça mütevazi altyapılardır. Ancak bunu Windows 11 için söylemek çok zor. Açıklanan sistem gereksinimleri zaten ülkemizdeki pek çok cihaz tarafından karşılanmıyor bile. Bu da sistemin halen optimizasyona ihtiyacı olduğunu bizlere gösteriyor. Sonuca gelecek olursak sadece söylediğimiz örnekle dahi biraz daha beklememiz gerektiği ortaya çıkıyor diyebiliriz. Ayrıca çeşitli sistemsel sorunlar da forumlarda konuşulmaya başlandı ve Microsoft yeni çocuğu için sık sık güncellemeler yayınlıyor.

Korkacağımız bir şey yok efendim. Henüz kullandığımız güncel işletim sistemi Windows 10 da, şirketin uzun süre koruması altında olacak. Bu nedenle acelemiz yok. Bekleyelim de optimizasyonla ilgili sıkıntılar aşılsın ve sistemdeki açıklıklar bir güzel kapatılsın. Bunun için belki de 2022’nin yaz aylarını beklemek faydalı olacaktır. Bu süre içerisinde teknoloji editörleri de son görüşlerini ve uzun kullanım incelemelerini yayınlarlar ve biz de yeni dostumuzla yakından tanışmaya başlayabiliriz. Ancak bu söylediklerim hepimiz için geçerli değil elbette.

Geliştiriciler İçin Beklememek En Doğrusu

Benim tavsiyelerime ne kadar ihtiyaç duyarlar kestiremiyorum ancak geliştiriciler için yepyeni bir dünya Windows 11 kapılarının ardında. Bu nedenle pek de beklemeden bu kapılardan geçmek hiç mantıksız değil. Microsoft APK çalıştıracağını duyurduğu bu işletim sistemi için uygulama mağazasını da güçlü tutmaya çok önem veriyor. Bu nedenle bir program geliştiriyorsanız ya da daha yeni teknolojilerle ve yazılım dilleriyle içli dışlıysanız kafanızı biraz daha ağrıtacağı biraz belli olan bu yeni işletim sistemine geçiş yapmanızda bir sorun yok. Yukarıda saydıklarım benim gibi daha çok internet geliştiricileri, günlük kullanıcılar vs. için geçerli efendim. Sizler kaşiflersiniz!

Yeni işletim sistemini deneme fırsatı buldunuz mu? Neler var, alışabilir miyiz? Hadi yorumlarda görüşelim. Kendinize iyi bakın.

3 Yorum
emreyvz avatar
emreyvz • 4 hafta önce
Windows 11'e geçmeyi düşünenler için artılar eksikler:

Artılar:
*Tasarımı güzel, anismasyonlar smooth

Eksiler:
*Başlat arama kutucuğu bazen donuyor. (dwm.exe kapatılıp açılınca düzeliyor.)
*Dosyayı görev çubuğundan uygulamaya sürüklemek yok. (Ne kadar çok kullandığını olmayınca anlıyorsun smile
*Dosyaya veya klasöre sağ tık sonra açılan context menü'de her zaman belirli öğeler var. Diğerlerini görmek için Diğer Seçenekleri Göster'e tıklamanız gerekiyor. Örneğin WinRar arşivden çıkar kısayolu sağ tık context'inde varken şuan detaylarda görünüyor. Bunun gibi 10-15 detay da diğer seçenekler kısmına atılmış.
EranKucuk avatar
EranKucukEDİTÖR • 4 hafta önce
Çok değerli bilgiler, teşekkür ederiz smile
samwinchester avatar
samwinchester • 4 hafta önce
Başlat çubuğum hiç donmadı ama diğer konularda katılıyorum.
Uygulama sürükleme için alt+tab kombinasyonunu kullanıyorum mecburen artık
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Domain Yurdu – Domainler, Siteler ve Markalar İçin Pazaryeri ve Danışmanlık Hizmetleri

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2021
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.