Giriş Yap / Kayıt Ol
ytmatikvip

Windows 98 ile Çalışan Akıllı Saatiniz Olsun İster Misiniz?

Tarih: 02 Mart 2017   Kategori: Teknoloji   Yazar: Being  |  11705 kez okundu

Bileğinizi süsleyen saatinizin sadece size zamanı mı gösterdiğini, yoksa havalı tur atma özelliğinin olup olmadığını bilemiyorum ama bu Windows 98 çalıştıran akıllı saatin, bir teknoloji tutkunu için en pahalı saatlerden bile daha manalı olacağı aşikar.

Teknoloji ve elektronik tutkunu bir blogger olan 314REACTOR bir ilki gerçekleştirerek kendine Windows 98 işletim sistemi kullanan bir akıllı saat yaptı. Akıllı saati yaparken Raspberry Pi Model A+ bilgisayar çipinden faydalanılmış ve Windows 98 işletim sistemi kullanılmış.

Projenin mimarı Raspberry Pi’yi kullanışlı bir akıllı saate dönüştürmek için 2.4 inç büyüklüğünde dokunmatik bir ekran, 1,000 mAh bir batarya ve açıp kapatmak için mini bir tuş eklemesi yapmış.

Windows 98 işletim sistemi aslında henüz resmi olarak Raspberry Pi için geliştirilmiş değil ancak projenin mimarı bu sorunu da QEMU adı verilen sanal makine yazılımıyla atlatmış görünüyor.

Elbette böyle bir mini bilgisayarın üzerine bunca çabayla geçirilen Windows 98 bir bilgisayarda olduğu kadar hızlı ve pürüzsüz performans göstermesini bekleyemeyiz ancak yine de Windows 98’i bileğinizden kullanabilir hatta o eski eğlenceli oyunları bile oynayabilirsiniz.

Projenin yapımcısının blogunda yazdıklarına göre Windows XP’yi de aynı şekilde çalıştırmak istiyormuş ancak Windows 98 performansından sonra Windows XP’den yeteri verim alınamayacağı kanaatine varmış.

Ne yalan söyleyeyim, özenmedik desek yalan olur. Eğer İngilizceniz varsa ve bu DIY projesinin tüm detaylarına erişmek istiyorsanız, buradan projenin blog yazısına erişebilirsiniz.

Yok mu şöyle bir şey yapacak cengaver bi' arkadaşımız :D ?

13 Yorum
Korkmaz avatar
Korkmaz • 3 yıl önce
Bizde windows 98 çalıştırmasakta bişeyler çalıştırıyoruz smile
http://i.hizliresim.com/r3g9qV.jpg
http://i.hizliresim.com/7qoA8r.png
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Şahsen tebrik ederim Çağdaş! Üreten insanlara daha çok ihtiyacımız var.
mbwebmasterr avatar
mbwebmasterr • 3 yıl önce
Zevk işi bu, zevk ve renk tartışılmaz. 3 5 kişi birleşmiş batak yada okey oynuyacağına böyle bir gırgır yapmışlar. Benim de evimde en kral PC dururken ATARI oynamıyor değilim smile Nasıl desem... O Mario'nun zıplamasını nasıl anlatamazsak, o mavi rengide anlatamayız smile

acaba gta v kaldırırmı smile
MesuT avatar
MesuT • 3 yıl önce
Bunu yapacak arkadaşın TÜRKİYE de ne işi var desem yanlış anlaşılmam heralde.
JumperTech avatar
JumperTech • 3 yıl önce
Kusura bakmayın ama gereksiz, zaten akıllı telefonlarda her şey var. Kim neden windows taşısın ki, linux tabanlı android varken. smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
Dedik ve kirlendi dünya sad face
JumperTech avatar
JumperTech • 3 yıl önce
Çok araştırmacı olan adam alır linux kerneli, unity3d ile arayüz kodlar kendi işletim sistemini yapar. laugh
MBarisTR avatar
MBarisTR • 3 yıl önce
JumperTech, hocam şimdi windows98'in mazisi vardır. Gerekli gereksiz, heves için yapmış. O dokunmatik fiyatı $228, tamamen heves tounge amaç mazileri yaşatmak.. Gereksiz ama, yine de nasıl ifade etsem. Being sen editörsün şu cümleyi bir toparlar mısın smile

Eskiler aklına geliyor. 2011'e dönüp metin2'de ws atmak için her şeyimi ortaya koyardım... Maziler işte.. O ağabeyler, unutulur mu hiç? Efkar bastı yine..
Korkmaz avatar
Korkmaz • 3 yıl önce
Gereksiz niye olsun. Adam kafasına koyduğu şeyi yapmak için çaba göstermiş. Herkes senin istediğin yönde çalışma mı yapmak zorunda.
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
@MbarisTR'nin cümlesini toparlamak gerekirse; Bu, o eski günleri modern günlerde yaşatma girişimidir. Tıpkı bir nevi hobi gibi düşünün. Artık akıllı telefonlar var yiiaa hem de çok fazlasını yapıyor demek, nasıl olsa yeni arabalar var klasik arabaların hepsi çöptür demek gibi bir şey olur smile
MBarisTR avatar
MBarisTR • 3 yıl önce
@Being teşekkürler yakışıklı editör smile
Being avatar
BeingEDİTÖR • 3 yıl önce
@MBarisTR rica ederim, yakışıklı üye smile
BostanVA avatar
BostanVA • 3 yıl önce
mbaris, ediLee senmisin hocam smile
FacebookTwitterTelegramYoutubeInstagramPinterest
Kablo TV

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.