Giriş Yap / Kayıt Ol

WordPress’de SEO Yapmak

Tarih: 24 Temmuz 2012   Kategori:   Yazar: burakd  |  9651 kez okundu

“SEO nedir? Ne işe yarar?” başlıklı yazımda size SEO’nun ne olduğundan kısaca bahsetmiştim. Şimdi sıra SEO‘yu nasıl yaparız ona geldi. İlk olarak dünyanın en popüler blog sistemi olan WordPress ile başlıyacağız. Bu yazımda size WordPress’de bağlantı ayarlarını nasıl yaparız?, Kullanmamız gereken eklentiler nelerdir? ve Ping servislerini nasıl kullanırız? gibi soruların cevabını vereceğim. Neyse lafı fazla uzatmadan yazımıza geçelim.

1- Kalıcı Bağlantılar Ayarlarımızı Yapmak
WordPress’de SEO yapmaya kalıcı bağlantılarımızın ayarlarını değiştirerek başlıyoruz. Kalıcı bağlantı ayarlarını yapmak için yönetici panelimizden “Ayarlar” menüsünden “Kalıcı Bağlantılar” menüsüne giriyoruz. Google’da üst sıralarda çıkabilmemiz için yazılarımızın bağlantılarında yazımızın başlığının geçmesi bize yarar sağlayacaktır. Çünkü Google sıralamayı yaparken önem verdiği değerlerden biride budur, url’de aranılan ile ilişki bulmak. Bunu kısaca şöyle açıklayabilirim. Eğer Google’da “ucuz araba” gibi bir arama yaparsanız, ilk sayfada, büyük ihtimallede ilk sırada www.ucuzaraba.com gibi bir alan adına sahip site çıkacaktır. Zaten “ucuzaraba.com” gibi bir alan adına sahip sitenin ucuz arabalar ile alakalı olma olasılığı yüzde 99 olacağı için Google bu sonucu ilk sıraya taşıyacaktır. Bu yüzden bizde bağlantılarımızda konu başlıklarının çıkmasını sağlayarak Google’da üst sıralara yükselebiliriz. Açtığımız kalıcı bağlantılar bölümünde “Ay ve İsim” , “Gün ve İsim” seçeneklerini seçebilirsiniz veya “Özel Yapı” seçeneğini seçerek kendi bağlantı şeklinizi oluşturabilirsiniz. Mesela aşağıda “sorbize.com” unda bağlantısı olan “Gün, Ay, Yıl ve İsim” kullandık. Bunu yapabilmek için aşağıdaki etiketleri özel alana yapıştırabilirsiniz veya kendi özel bağlantınızı şuraya tıklayarak buradaki etiketler yardımı ile yapabilirsiniz.

/%day%/%monthnum%/%year%/%postname%/

2- All in One SEO Eklentisini Kullanmak
All in One SEO eklentisi WordPress’in en popüler SEO eklentisidir. Bu eklenti ile içeriğinize uygun “title” ve “metalar” oluşturabilirsiniz. Ayrıca All in One SEO paketi yazının için otomatik olarak “description” ve “keywords” oluşturur. Bu sayede blogunuzu ve yazılarınızı arama motorlarına daha doğru tanıtabilir ve üst sıralarda çıkma şansınızı yükseltebilirsiniz. Bu eklentiyi indirip kurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Eklenti sayfasına gitmek için tıklayınız.

3- Otomatik Sitemap Oluşturma ve Ping Etme
Bunun için “Google XML Sitemaps” adlı eklentiyi kullanacağız. Bu eklenti şuan WordPress’in en popüler eklentisidir. Bu eklenti sayesinde her yazınızda otomatik olarak sitemap oluşturabilir ve Google, Bing, Yahoo ve Ask.com gibi büyük arama motorlarına otomatik olarak ping atabilir yani bildirebilirsiniz. Bu sayede bu dört büyük arama motoru yazılarınızdan haberdar olur ve sitenizi çok daha hızlı indexler. Ayrıca sitemap’inizdeki sayfalarınızın priority değerlerini de ayarlayabilmeniz mümkün kılınmış. Bu eklentiyi indirip kurmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz. Eklenti sayfasına gitmek için tıklayınız.

4- Ping Servislerini Kullanmak
Google’da hızlı index almak için ping servislerinin nekadar önemli olduğunu daha önce “Google’da hızlı index için: Ping Servisleri” başlıklı yazımda detaylı olarak anlatmıştım. Yine eğer yazımı okumadıysanız, okuyarak ping servislerinin nasıl çalıştığını ve neden kullanmamız gerektiğini öğrenebilirsiniz. WordPress’de ise bu ping servislerini kullanmak fazlasıyla basit. Tek yapmanız gereken yönetici panelinizde “Ayarlar” menüsünden “Yazma” menüsüne girerek “Servisleri Güncelle” başlıklı bölüme şuradaki yazımda bulunan ping servislerini direk kopyalayıp yapıştırabilirsiniz.
Wordpress’de genel olarak SEO yapmak bu anlattıklarımdan ibaret.

Tabi yine SEO ile ilgili bir çok eklenti sayabiliriz. Bunları yine işinize yarayacağını düşünerek aşağıda liste halinde sıraladım.

Diğer kullanabileceğiniz SEO Eklentileri:
1- Automatic SEO Links
2- SEO Smart Links
3- Platinum SEO Pack
4- HeadSpace2 SEO
5- Robots Meta
6- Nofollow Case by Case
7- Redirection
8- SEO Friendly Images

Eğer sizinde aklınıza bir yöntem veya bir eklenti geliyorsa aşağıdaki yorum formundan bizimle paylaşabilirsiniz. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Herkeze başarılar dilerim :)

14 Yorum
Metin avatar
Metin • 7 yıl önce
Her yeni WordPress site için yapılması gereken ayarlar diyebilirim.
ers0be avatar
ers0be • 7 yıl önce
teşekkürler gerçekten süper paylaşım
berkay avatar
berkay • 7 yıl önce
bilgiler yeterince açık anlatıldığı için yeni başlayanlar için de harika bir klavuz olmuş, teşekkürler.
Sun avatar
Sun • 7 yıl önce
Hepsini kullanıyorum zaten smile
darkfolcer avatar
darkfolcer • 7 yıl önce
Hepsini kullanmama ragmen index almadı 2 gündür ühü ühü :/
aeSahin avatar
aeSahin • 7 yıl önce
Çok teşekkürler ellerinize sağlık gerekli olan her şeyi uyguladım smile
Machine avatar
Machine • 7 yıl önce
Hocam bu yazdıklarınıza ilave olarak Ultimate Seo'yu da ekleyebiliriz.Birçok özelliği ile tam bir google uyumlusudur.Resimlerinize,yazılarınıza,sayfalarınızda tek bir panelden Tag-Metatag,description ve sıkıştırma gibi işlemleri yapabiliyorsunuz.
Yazı yazarken sağladığı bir avantaj ise google'de arama sonuçlarında konunun nasıl olduğunu gösteren Preiwes diye bir ekran var ona göre ayarlamaları yapabiliyorsunuz.

404 hata kayıtları,siteye kim girdi,çıktı gibi bilgileride vermeside ekstra özelliklerindendir. smile
halil ibrahim avatar
halil ibrahim • 7 yıl önce
güzel yazı olmus smile
GizemliLORD avatar
GizemliLORD • 7 yıl önce
Teşekkür ettim benim gibi WP'ye yeni başlayan birisi için çok faydalı bilgiler.
webhost avatar
webhost • 7 yıl önce
All in One SEO fazlasıyla iş görüyor. Yanında da Xml sitemap i kullandınızmı tamamdır. Ama en etkili yolun kopya olmayan içeriklerde olduğunu düşünüyorum.
fiko43 avatar
fiko43 • 7 yıl önce
yaklaşık 3 aydır seo yapma konusunda çalışıyorum.3 ay önce açtım sitemi.Oldukça ilerlediğim kanısındayım.Google sıralamam ve alexam şu anda çok kötü.Daha iyi olacağını düşünüyorum.Yazınızdaklerin %90ını zaten yapmıştım.Bu yazıdan sonra kalan &10 u da yaptım.Teşekkürler
donanma44 avatar
donanma44 • 7 yıl önce
Çok faydalı bilgiler paylşamışsınız teşekkür ederim. Öğrencilerimle beraber derste okuduk ve yorumlar yaptık... İyi çalışmalar.
lazutlar34 avatar
lazutlar34 • 4 yıl önce
wp başka tanımam seo için smile
egemenozbeyli avatar
egemenozbeyli • 4 yıl önce
Esas mevzu SEO yapmak değil aslında, Wordpress kullanıcıları için Yoast Seo veya All in Seo eklentisini kurup ufak tefek ayarlamaları yaptıktan sonra özgün içerik ve güncel içerik önemli olan. Google zaten bu dediklerimi yaptığınız da sizi farkediyor ve hakettiğiniz değeri görüyorsunuz. Ama uzun zaman geçer hala istediğinizi alamadıysanız o zaman Seo konusunda bi yerlere başvurmak gerekir.
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

Son Yorumlar
WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2020
Bir Paşa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.