Giriş Yap / Kayıt Ol

Yaptığınız Aramalar için Ağaç Diken Çevre Dostu Arama Motoru: Ecosia

Tarih: 17 Ağustos 2018   Kategori: İnternet   Yazar: Being  |  2030 kez okundu

Bir arama motoru düşünün ki, yaptığınız her arama için ağaç diksin ve dünyayı yeşillendirip, börtü böceğe katmak istesin. Ecosia, 2009 yılından beri kullanıcılarını bilgiye kavuştururken dünyayı da özlediği yeşilliğe kavuşturmak adına çabalayan Berlin merkezli sempatik bir arama motorudur.

Arama motoru sektörünün aslan payı Google’ın elinde ancak insanlara aradıklarını farklı yollarla ulaştırmak isteyen yüzlerce arama motoru var. Ecosia, yüzlerle ifade edebileceğimiz bu arama motoru topluluğunda “yeşili seven” bir arama motoru olarak öne çıkıyor. 2009 yılından bu yana geliştirilen arama motorunun işlevi son derece basit. Ecosia, yaptığınız her arama için bir ağaç dikiyor.

Ecosia da tıpkı Google gibi gelirlerini arama motorunda yayınlanan reklamlar aracılığıyla elde ediyor. Google’ın aksine Ecosia, şirket kasası yerine dünyayı yeşillendirmek istiyor. Arama motoru üzerinden elde edilen gelirin yüzde 80’i Afrika ve çeşitli bölgelerdeki fidan bağışı projelerine yatırılıyor. Kârın kalan yüzde 20’si ise Ecosia arama motorunun giderleri için kullanılıyor.

Ecosia’nın bir de işlevsel tarayıcı eklentileri var. Bu eklentiler, Ecosia kullandığınız süre boyunca ne kadar bağış yaptığınızı ve yaptığınız aramalarla dünyaya kaç adet fidan armağan ettiğinizi bildiriyor. Şu an için bu minnak arama motorunun yalnızca 4 buçuk milyon kullanıcısı var. Bugüne kadar 35 milyon fidan diken ekibin en büyük hedef kilometre taşıysa 1 milyar fidan dikmeyi başarmak. Ha bir de, kendileri arama yapanların kişisel gizliliğine saygı gösterip, verilerinizi reklam verenler veya 3. parti taraflarla paylaşmayacaklarını garanti ediyor.

(Huyumuz kurusun) Kıllanmaya alışkın bir topluluk olduğumuzdan hayırsever arama motorunun arka planında işlerin nasıl yürüdüğünü de merak ediyor olabilir. Öyle ya, biz nereden bileceğiz bizim tıklarla ağaç dikildiğini değil mi ama? Şeffaflığı sağlamak adına Ecosia bunu da düşünmüş ve ödeme makbuzlarını düzenli olarak kamuoyuyla paylaşma alışkanlığı geliştirmiş.

Birkaç örnek arama yaptığımda, Ecosia’nın arama konusunda Google’ın fersahlarca gerisinde kaldığını gördüm. (Belki, ben şartları haddinden fazla zorlamış olabilirim…) Yine de dünyaya güzel bir kıyak geçmek isterseniz, artık nereyi yeşillendirmeniz gerektiğini bence biliyorsunuz :D

❱❱ Ecosia’ya Ulaşmak için Tıklayınız

6 Yorum
kdrclp avatar
kdrclp • 5 ay önce
babacım günaydın diyorum ben 3 yıldır kullanıyorum bu arama motorunu smile ama geç olsun üç olmasın demisler duyarlı herkesin arada kullanıp bir seyler arama yapması lazım
the avatar
the • 5 ay önce
play haber yazınca ilk sayfada sitem yoksa o arama motoru çöptür smile
Sercans avatar
Sercans • 5 ay önce
Bu yorumla reklam yerleştirme mevcuttur smile
the avatar
the • 5 ay önce
AtakanAteş avatar
AtakanAteş • 5 ay önce
Bende çok eskiden beri biliyordum bunu, anladığım kadarıyla arama sonuçları Bing alt yapısıyla İngiltere apisi kullanılarak yapılıyor. Türkçe aramalarda net sonuca ulaşmak çok zor ama geliştirilebilir tabi ki eline sağlık güzel makale olmuş yine.
deryaerdil avatar
deryaerdil • 5 ay önce
Sitemi sektörde 1 ve 2. sıraya koyduğu için artık googleden daha çok seviyorum. Lanet olsun google #boykotGoogle
FacebookTwitterGoogle+YoutubeInstagramPinterest

E-Posta Aboneliği

Yeni yazılar için takipte kalın!

WM Aracı Maskotu Boa WM Aracı © 2010 - 2018
Bir Boğa Bilişim markası.
Cesur.NETWM Aracı Cesur.NET İnternet Teknolojileri'nde güvenle barınmaktadır.